abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2003 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    6.8.2015 23:36 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    ale současně nám na Linuxu dává možnost používat grafiku bez obrovského binárního molochu jménem Ovladače GeForce (či Catalyst, chcete-li)

    Nevím, jak je na tom v současnosti NVidia, ale GPU od Intelu mám jen v notebooku, ve všech ostatních počítačích mám radeony a žádný closed source driver k nim nepotřebuju.

    Ilfirin avatar 7.8.2015 06:55 Ilfirin | skóre: 32 | blog: ilfblog | Liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    Skylake už potřebuje binární blob že?
    Jendа avatar 7.8.2015 12:29 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    Potřebuje, ale je špatné slovo, protože blob potřebují intelí procesory snad od Pentia I a grafiky nevímodkdy.
    Agent avatar 7.8.2015 10:01 Agent | blog: Life_in_Pieces | HC city
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?

    Ono už asi není moc možností jak zvýšit výkon v jednovláknových aplikacích krom zvyšování frekvence.

    Jinak mi trochu uniká smysl integrované grafiky u takového výkonného procesoru. U nějaké úspornější kancl verze neřeknu, ale tady?

    Já dosud jedu na 5 letém 2 jádru. Pořád čekám, s čim se vytasí AMD. Rád bych podpořil konkurenci. Zkusím ještě rok vydržet. Ale co, GTA 4 jsem rozjel, pětka je jen hype (což byla už 4) tak neni kam chvátat.

    Nevěděl zpočátku, co si počít, jak žít, co dělat, ale brzy se vpravil do role samotáře.
    Jendа avatar 7.8.2015 12:32 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    Jinak mi trochu uniká smysl integrované grafiky u takového výkonného procesoru. U nějaké úspornější kancl verze neřeknu, ale tady?
    To jsem fakt jediný kdo provozuje CPU-intensive úlohy které nikdo nepřepsal na GPU a přitom je mi nějaký grafický výkon úplně fuk?
    7.8.2015 13:03 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    Určitě ne. Ale přestože se mezi takové lidi taky řadím, ani zdaleka to neznamená, že chci mít GPU integrovanou v procesoru.
    7.8.2015 14:38 Radovan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    "Jinak mi trochu uniká smysl integrované grafiky u takového výkonného procesoru. U nějaké úspornější kancl verze..."

    Ty už jsi dlouho s M$ Opicí nedělal, žejo :-D
    7.8.2015 15:20 Jojo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    Ono to není snadné ani se zvyšováním frekvence, protože šíření signálu má konečnou rychlost - c. Pokud by se další instrukce začala vykonávat a předchozí ještě neskončila (pominu teď out-of-order), pak by musela být složitý systém zajišťující, aby se obě instrukce navzájem "nepotkaly" v stejných tranzistorech. Dá se to řešit tak, že se instrukce provádí vždy jedným směrem, třeba zleva doparava, a nikdy se nevrací zpět, apod. Ale přináší pochopitelně další obrovské komplikace... takže bych nějaké velké nárůsty frekvencí u všeobecných CPU nečekal. Je však možné, že přijdou mnohem jednodušší instrukční sady přístupné přes OpenCL knihovnu (něco jako současné shadery), pak to může jít do desítek GHz. Univerzální CPU to ale nebude.
    7.8.2015 15:32 marek_hb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    co by jste doporučili za procesor pro AMATÉRSKÝ střih videa v kdenlive? zatím jedu na 5 letém 2 jádru taky, ale od koupě GoPro4 nestíhá ...
    7.8.2015 16:08 Jojo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    Zkontroluj hlavně co má rád ten konkrétní střihový Software, jestli více jader, nebo umí využít GPU.
    Agent avatar 7.8.2015 17:59 Agent | blog: Life_in_Pieces | HC city
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?

    Tady něco píšou:

    https://kdenlive.org/about-kdenlive/recommended-hardware

    Vypadá to, že 4 jádro by to mělo umět využít. Ale o GPU tam nic nevidím, jestli jsem se nepřehlíd. Nebo zkusit Handbrake, ten GPU akceleraci zvládá (ale já s nim zkušenosti nemám).

    Nevěděl zpočátku, co si počít, jak žít, co dělat, ale brzy se vpravil do role samotáře.
    7.8.2015 19:39 marek_hb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    handbrake je myslím converter, ne střižna

    kdenlive mi umí obě jádra vytížit v pohodě, tak tam si myslím problém není, ale podle toho co jsem zatím zkoušel/našel na netu tak využít GPU neumí

    takže hledám procesor pro kdenlive
    Jendа avatar 7.8.2015 20:25 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    Když jsem to asi před rokem zkoumal, tak jsem došel k závěru, že nejvhodnější je nějaký AMD FX-8350 nebo podobný.
    8.8.2015 00:08 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    v kdenlive se pri renderovani da namackat kolik jader vyuzit, resp. na kolik vlaken se ma rozkousat :)
    8.8.2015 09:39 marek_hb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    jader jo, asi i virtuálních, ale na libovolný počet vláken ne - je tam nastavovátko, ale končí počtem jader

    jak je to vůbec teď s AMD? jedu celo dobu na intelu, ale zkusil jsem si teď poskládat sestavu s AMD a jsem docela mile překvapenej.
    8.8.2015 09:47 marek_hb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    vyskládat v shopu...
    8.8.2015 14:41 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    netvrdil sem ze vic nez je jader (+ pripadne HT), slo o (jiste zbytecne:) upresneni, protoze nenastavujes kolik jader, to je jen dusledek toho ze nastavis na kolik vlaken se rozdeli :) btw: ono moznost rozdelit na vice vlaken nez je pocet jader (+ pripadne HT) stejne uz nicemu nepomuze :)
    Agent avatar 8.8.2015 19:05 Agent | blog: Life_in_Pieces | HC city
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    Tak sem mrknul na Alzu a maj tam 8370E za 6099 Kč, 95W. To je nějaká nová revize? Mívaly 125W. No ale já stejně ještě ten rok překlepu se svým 5 letým C2D. Snad se AMD pochlapí a příští rok nabídne už lepší výrobní technologii a nějaké 6-8 jádro s pořádným single thread výkonem, protože ten je pro mě pořád důležitější než co nejvyšší počet jader.
    Nevěděl zpočátku, co si počít, jak žít, co dělat, ale brzy se vpravil do role samotáře.
    8.8.2015 19:46 marek_hb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    co jsem ted tak v rychlosti prohlížel, tak ty s E jsou níž taktovaný než bez něj - to by vysvětlovalo těch 95W.

    ale to co jenda napsal nevypadá špatně - 8 jádro za 5500 + deska k němu když hodně tak za 2500 + 16GB ram za 2500 a je zábavy až na půdu. Myslíš, že single thread na 4000 MHz bude proti starému C2D E6600(co mám já) horší?
    Agent avatar 9.8.2015 00:20 Agent | blog: Life_in_Pieces | HC city
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    Já jsem s FXkama ještě neměl tu čest, ale v různých diskusích uživaté psali, že v singlu je pomalejší než předchozí Phenom. Ale pomalejší než C2D 2,4 GHz by být neměl, toho bych se nebál. Kdyžtak pohledej benchmarky.
    Nevěděl zpočátku, co si počít, jak žít, co dělat, ale brzy se vpravil do role samotáře.
    Jendа avatar 9.8.2015 00:38 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    Tak to nevím, já na tom smažil GnuRadio, které nemá problém vyrobit 1000 threadů, a jelo to pěkně. Ještě by stálo za to nastavit core affinity floatovým a integerovým procesům tak, aby se optimalizovalo využití floatových jednotek.
    14.8.2015 22:13 ByCzech
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    To jsem taky slyšel, ale co jsem vyměnil ke konci minulého roku Phenoma za AMD FX, tak nějaké prográmky na zpracování dat co jsem dělal a jedou v singlethread doslova ožily.
    9.8.2015 14:07 Miloslav Ponkrác
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    Naprostá většina lidí nepotřebuje výkonnou grafiku, a to i když potřebují velký cpu výkon. Jedu na integrovaných grafickách už asi 15 let, a nikdy mi výkonnější grafika nechyběla.

    Lidem, co se na mě obrací s prosbou o koupi počítače říkám: Nenechte si radit od těch, co se v IT a počítačích pohybují. Jediný výsledek je, že dostanete herní počítač, ačkoli nidky hrát hry nebudete. Zaplatí se zbytečně za externí grafiku, která kromě zbytečně utracených peněz a zvýšené spotřeby elektřiny nebude mít žádné jiné výsledky. V počítači bude více větráků a bude dělat větší kravál.

    Dodnes nechápu to dogma, že 99,99 % lidem nestačí integrovaná grafika. Znám lidi, třeba mě, kteří využijí i velmi vysoký počítačový výkon a na grafiku a její výkon kálí pes a je mi u zadnice.

    Nerozumím té obsesi o nutnosti extrémního grafického výkonu. Kromě toho, že ajťáci dělají umělý matrix a kouřovou clonu, že je nutně vždy potřeba.

    Miloslav Ponkrác
    Jendа avatar 9.8.2015 14:13 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    Předpokládám, že Michal Kubeček má problém s tím, že k integrované grafice nepřipojí své supermonitorové centrum.

    Jinak tu obsesi taky nechápu. Mně stačí když to umí XVideo :-).
    Blaazen avatar 9.8.2015 17:39 Blaazen | skóre: 24 | blog: BL
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    Taky myslím, že je integrovaná grafika fajn, hlavn na Linuxu. Co si pamatuju, tak na předchozí generaci šlo připojit jen jeden monitor > FullHD. Skylake (HD530) umí tři > FullHD. http://www.anandtech.com/show/9483/intel-skylake-review-6700k-6600k-ddr4-ddr3-ipc-6th-generation/4 - ten obrázek dole.
    9.8.2015 18:47 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    Moje "supermonitorové centrum" obnáší jeden 2560x1440 monitor doma nebo dva 1920x1080 v práci, takže s tím by asi problém nebyl. Ale nechci, aby GPU sdílela se systémem paměť - ne kvůli GPU, ale kvůli systému. A pro upřesnění: používám pasivně chlazené Radeony 5450 a 6450, takže řeči o větráku navíc jsou mimo.
    Jendа avatar 9.8.2015 22:39 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    Moje "supermonitorové centrum" obnáší jeden 2560x1440 monitor doma nebo dva 1920x1080 v práci
    Aha, musel jsem si tě s někým splést.
    Ale nechci, aby GPU sdílela se systémem paměť - ne kvůli GPU, ale kvůli systému.
    Hm, že žere to tak paměťovou propustnost, nebo se bojíš malware ze strany GPU?
    10.8.2015 06:47 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    Především to žere tu paměť. :-) Ale propustnost samozřejmě taky - je ale zajímavé, že jsem nikdy nenarazil na žádnou informaci o tom, jak významné to může být, ani žádné mávnutí rukou ve smyslu "nestojí to za řeč", prostě nic.
    10.8.2015 21:01 2X4B-523P | skóre: 38 | blog: Zelezo_vs_Debian
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    vzhledem k tomu jak jsou taktovany pameti na diskretnich kartach to muze byt zejmena grafika co sezere nejvetsi kus pasma, zalezi na tom co se zrovna deje...

    neci je zde: http://www.notebookcheck.net/Performance-and-Scaling-Overview-of-Intel-HD-Graphics-4000.82847.0.html

    i kdyz je to starsi a tyka se to notebooku, tak je tam jasne vysvetleno, jaky dopad ma ne vykon treba single channel pamet, byl to take duvod proc jsem vymenil pamet v notebooku za dve, hodne to je poznat na hrach a na programech jako Blender... i scrollovani v prohlizecich je mnohem plynulejsi...
    9.8.2015 16:03 tom62 | skóre: 14 | blog: tom62 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    Záleží na použití. Já třeba hodně počítám v MATLABu, kde se některé výpočty dají poměrně snadno přesunout na GPU, což vede k jejich urychlení. Jak AfterShot, tak Darktable, které používám na fotky, dokáží pomocí OpenCL značně zrychlit svůj běh. Dalším příkladem je třeba video. Kromě zrychlení vidím výhodu v tom, že v těchto případech pak CPU může dělat něco jiného.

    Ale souhlasím s vámi, že drtivá většina běžných uživatelů rozdíl nepozná a lepší grafiku nevyužije.

    Například pro mě by bylo ideální, kdyby se dalo snadno přepínat mezi kartami (jak to dělají některé notebooky). V případě potřeby bych zapnul výkonnou grafiku, zbytek času by mi stačila úspornější integrovaná.
    Agent avatar 9.8.2015 19:10 Agent | blog: Life_in_Pieces | HC city
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?

    Taky pravda, ale já zas třeba nehcápu, proč bych měl platit za integrovanou grafiku když vím, že stejně budu kupovat externí. Platím zbytečně křemík a vývoj do toho vložený navíc.

    To, že si někdo kupuje zbytečně výkonnou grafiku kterou nevyužije, je zas jiná věc a není to důvod, proč cpát všem integrovaný grafiky. Ono i externí grafika může být úsporná a levná.

    Nevěděl zpočátku, co si počít, jak žít, co dělat, ale brzy se vpravil do role samotáře.
    4.9.2015 22:04 PP
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    Já zase nechápu, čemu se divíte. Chcete-li procesor bez grafiky, připlaťte si za serverový Xeon, kde GPU není. Ano, současný svět je skutečně jiný, než ten v době elektronek (nebo chcete-li koňských povozů). Vlastními slovy bych to shrnul tak, že čím více vyrobených stejných čipů, tím přijatelnější cena pro zákazníka.
    7.8.2015 10:59 F
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    Muzete rict, kde ste vzal ty informace o vykonu? Tady treba pisou ze je to absolutne nejrychlejsi desktop processor co dosud meli moznost testovat

    http://hothardware.com/reviews/intel-core-i7-6700k-and-z170-chipset-review-skylake-for-enthusiasts?page=13

    A tu cenu ste vzal kde? 350 dolaru * 25 me vychazi priblizne za 8750?

    7.8.2015 11:56 mimi.vx | skóre: 37 | blog: Mimi.VX | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?

    zapominas na 20% dan a  marzi obchodnika ..

     

    a hned jsi na 11 klaccich

    USE="-gnome -kde";turris
    9.8.2015 11:06 2X4B-523P | skóre: 38 | blog: Zelezo_vs_Debian
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    nejvic me tam potesilo, ze je videt jak zamakali na podpore OpenGL, ze je to v DX11 pomalejsi nez nektere starsi procesory je mi sumak, takhle muzu s klidem doporucit na hrani pod Linuxem, kdyz nekdo nema na to, aby koupil celou sestavu i s diskretni grafikou... je tam rychlejsi ta nejvyssi Iris, ale s pomalejsi CPU casti...
    8.8.2015 22:41 unicode
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel Skylake nemastný neslaný?
    Zatím nemá AVX-512, takže nic.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.