Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 14:36
V posledních dnech se sešlo několik věcí, které mají velký význam do budoucna, přitom jsou však buď jen drobnou evolucí, nebo jen potvrzením toho, co se očekávalo již dlouhé měsíce. Takže ač tu máme zajímavé novinky, jsou ve své zajímavosti vlastně nudné a předvídatelné. Naštěstí ne všechny.
První takovou zprávou, která byla na spadnutí prakticky od zrodu UltraHD systému, bylo představení fyzického nosiče a jeho parametrů. Jakkoli to totiž v dnešní době může vypadat absurdně, stále je zde hodně velké procento z nás, kteří raději preferujeme fyzický nosič, než přístupová data někde v nějaké cloudové službě, která je nám na dvě věci, když vypadne internetové připojení. 4k, resp. UltraHD filmy tak konečně mají svůj fyzický nosič a je jím pochopitelně Blu-ray, jelikož cokoli lepšího (ať už Archival Disc, nebo systém od Pioneeru) ještě nejsou dokončeny a stejně zakládají jen na upravené technologii poslední Blu-ray generace, tedy disků BDXL, stejně jako Blu-ray 4K.
Není nejmenší šance, abych vás překvapil i zbytkem specifikací. Hlavní video formát pro tuto verzi bude samozřejmě H.265, jako zvuk jej doprovodí Dolby Digital a DTS, k tomu si jednoho dnes snad přidáme i Atmos (ale ruku na srdce: kdo z vás to doma má). Systém specifikuje Rec.2020 gamut, který dokáže zobrazit 75 % barevného spektra viditelného lidským okem (standardní Blu-ray umí cca 30-35 %), ale teprve si budeme muset počkat na televizory, které jej zvládnou zobrazit. Dále tu máme 10bit/color věrnost, podporu HDR i HFR. Systém bude používat 100GB BDXL disky, tedy nikoli největší 128GB čtyřvrstvou variantu. Je ale jasné, že přehrávače pro Blu-ray 4K nebudou moci z nemalé části vzniknout upgradem firmwaru stávajících Blu-rayů, ať již kvůli BDXL, nebo podpoře H.265. A stejně tak i výstupu HDMI 2.0 – mimochodem také se spekuluje, že právě HDMI 2.0 je úzkým hrdlem, které může za to, že barevný gamut pro Blu-ray 4K není ještě širší – nedalo by se to skrze HDMI 2.0 při adekvátním fps a rozlišení (3840×2160(+?)) skrze něj protlačit.
Za druhou nudnou novinku dnes volím šestou generaci smartphonů od Apple. Nepřináší totiž nic revolučního, žádnou pověstnou Jobsovu „One more Thing“, jde prostě jen o upgrade oproti předchozí generaci. iPhone 6 přináší 4,7palcový displej o poněkud obskurním rozlišení 750×1334, iPhone 6 Plus nese 5palcový 1080×1920 displej. Apple zachoval 8Mpix fotoaparát s f/2.2 objektivem, v případě Plus mobilu je objektiv stabilizovaný (posuvem svého tělíčka vůči snímači). Snímač je též inovovaný, nese na sobě fyzicky fázové AF body.
Minimální velikost úložiště je 16 GB, maximální konečně 128 GB – na tuto nejvyšší verzi iPhonu 6 Plus si ale připravte necelých 28 tisíc Kč! Zmínit ještě musím nový dvoujádrový 64bitový ARM Apple A8, který je vyráběn nejpokročilejší 20nm technologií (že u TSMC, snad pravidelným čtenářům dodávat nemusím). Apple pokrývá široké spektrum LTE pásem, přidal i pohybový koprocesor. Ale chybí tu 4k video, maximem je 1080/60p plus podpora až 240p v nižších rozlišeních.
To vše je dostatečně dobré pro dnešní dobu, na druhou stranu to znamená jen další důkaz zaostávání za Androidí konkurencí. Navíc s uvedenou cenovkou asi netřeba dodávat, že tohle bude opět hlavně pro nadšence.
Apple také uvedl hodinky iWatch.
Evolucí vpravdě příjemnou je též nový LCD panel M270DAN02.3, který připravuje do sériové výroby společnost AO Optronics. Využívá totiž technologii AHVA, která je firemní, výrobně levnější variantou klasické IPS. Čekat tak můžeme výborné zorné úhly bez barevné inverze typické pro TN panely. Nový typ je současně dostatečně rychlý pro 144Hz zobrazení, obvykle párované s věcmi typu Nvidia 3D Vision, či Nvidia G-Sync. Panel dosahuje základního kontrastu typických 1000:1, jas použitého LED podsvícení je ale solidních 350 cd/m².
Vedle něj pak AU Optornics připravuje i AHVA panel s rozlišením 3840×2160, již s nižším refreshem, a také AHVA panel pokrývající barevný prostor AdobeRGB. U prvního zmíněného pak lze očekávat uvedení monitorů různých značek ještě letos. Mezi prvními nejspíše bude tradiční uživatel AHVA panelů, firma Asustek.
U sedmadvacetipalcové úhlopříčky ještě chvíli zůstaneme. Nabízí ji totiž monitor, se kterým se před pár dny pochlubil americký Dell: model Ultrasharp UP2715K totiž umí brutální rozlišení 5120×2880, kterýmžto nejen vypaluje rybník všem dalším výrobcům, ale vlastně i organizacím zastřešujícím digitální grafická rozhraní. Na toto rozlišení při 60Hz refreshi totiž není připraven ani DisplayPort 1.2, monitor je tak v tuto chvíli při předváděčkách živen hned dvěma takovými vstupy. Zajímavostí je povrchová vrstva panelu, která je někde na pomezí mezi matnou a lesklou. Lesklá není zcela žádoucí, ale bylo nutné se směrem k ní alespoň vydat, jelikož matný povrch by při bodové hustotě 218 ppi již snižoval efektivně viděné rozlišení jemným rozostřením „pidibodíků“.
Jinak panel umí zobrazení 10bit/color, tedy více než 1 miliardy barevných odstínů. Na trhu by se měl objevit koncem tohoto roku s cenovkou kolem dvou a půl tisíce dolarů.
K dokonalosti dotažená kombinace „ještě jakž-takž konvenčních“ technologií dovedla Hitachi k bájné metě 10 terabajtů. Připomenu, že to byla právě Hitachi, která jako první dosáhla 1TB kapacity, byť pomocí pěti diskových ploten. I desetinásobné mety dosahuje použitím více ploten než konkurence. Z disků Ultrastar He6 a nově představených He8 s kapacitou 8 TB pochází technologie heliového vnitřku a ztenčených ploten a hlaviček. 10TB model je ale výjimečný tím, že vůbec poprvé Hitachi kombinuje v komerčním produktu heliovou technologii se SMR (shingled magnetic recording), tedy částečně se překrývajícími stopami a novým (vylepšeným) druhem magnetického materiálu, který toto snese. HGST, která v sobě nese geny autora harddiskové technologie (IBM), tak dotahuje technologický pokrok na samotnou hranici, za níž leží již jen tepelně podpořený zápis dat, tedy technologie HAMR / TAMR.
Hitachi v tuto chvíli dodává vzorky 10TB disků svým partnerům. Je jasné, že nejdříve půjdou na trh disky v rámci enterprisové řady Ultrastar, a to se SATA i SAS rozhraním. Uvidíme, kdy dojde i na běžné spotřebitelské modely, to platí jak pro 10TB SMR-helium disk, tak jeho menší 8TB a 6TB bratříčky. Hitachi se ale dušuje, že má technologii HelioSeal dostatečně dobrou, že jí ani extrémně prchavé helium z útrob disků neuniká a zákazníci se tak nemají čeho obávat. Uvidíme časem a je jedině dobře, že toto nejdřív prověří enterprisový trh.
afc://
, jestli ti to nějak pomůže.
Asi jste se poradne nepodival na (vetsinu) Android telefonu. Jejich design je naprosto priserny. Prodavaji "vlajkove" smartphony jako SGS 5 za 17+ tisic a pritom jsou z plastu a taky maji vycnivajici fotak. Tak jako SGS5.Jenže stejně tak jsou k dostání Android telefony za 2,5 tisíce se zhruba stejnými vlastnostmi. To, že je někdo za podobný produkt ochoten zaplatit šestkrát tolik, už je jeho blbost / otázka image. Premium pricing.
enže stejně tak jsou k dostání Android telefony za 2,5 tisíce se zhruba stejnými vlastnostmi.Opravdu? Co já to tak zkoušel, tak i telefony dvakrát tak dražší mají třeba konkrétně o hodně horší foťák a GPS modul (ani jsem neviděl android, kde by to za něco stálo).
Do te doby by bylo dobre, aby podobne clanky nepsal, kdyz tomu nerozumi.Béé.
A omlouvam se za tu poznamku o tom, ze nekdo na nej ma a nekdo ne, ale mam pocit, ze spousta lidi (kteri na nej opravdu nemaji, nebo proste nevidi jeho pridanou hodnotu, ktera by ospravedlnila tak velky vydaj) jen pomlouvaji, zavidi...nevim.Není to závist, je to jen opačné grupování. Když jistá skupina lidí (a linuxáci speciálně) vidí mac ovce, tak automaticky zapadne do skupiny anti-mac ovcí. Není to o nic míň dementní, než být nekriticky pro každou apple blbost. Prostě základní lidská psychologie. Někteří jdou potom tak daleko, že vylítnou i proti lidem, které tenhle "boj" vůbec nezajímá, jen tak z principu.
kteri na nej opravdu nemaji, nebo proste nevidi jeho pridanou hodnotu, ktera by ospravedlnila tak velky vydajTohle hraje velkou roli. Musím říct, že já jsem byl taky smartphone hater. Prostě mi to přišlo jako předražená naleštěná blbost. Zkusil jsem dva mobily s androidem a nakonec jsem skončil u blackberry, které mělo komfortní hw klávesnici. To vše do doby, než jsem si koupil iphone 5 (potřeboval jsem GPS a foťák a kamarád mě názornou ukázkou přesvědčil, že iphone funguje dobře jako obojí). Po dvou měsících používání vidím značné výhody, které šly na androidu nějak mimo mě. Může to znít docela absurdně, ale ten telefon skutečně má přidanou hodnotu a na službách které odvádí (a které jsem ani vůbec nepředpokládal, že bude odvádět, chtěl jsem prostě GPS a foťák) se v podstatě zaplatil. Takovým zvláštně nenuceným způsobem vás to integruje do internetu. Nevím přesně jak to popsat, ale přestává z toho být jen telefon a stává se z toho "komunikátor", který vám umožňuje věci, které by bez něj nebyly dost dobře možné. Apple je firma v mnoha ohledech zkurvená, ale tohle se jí povedlo velmi dobře. Jinak ten nový model je imho docela ošklivý a v podstatě nepřináší nic nového oproti pětce, jen lehce vylepšuje.
Nevím přesně jak to popsat, ale přestává z toho být jen telefon a stává se z toho "komunikátor", který vám umožňuje věci, které by bez něj nebyly dost dobře možné.
Číta sa to veľmi vtipne keď si uvedomím, že môj leží momentálne už asi 2 týždne vypnutý v šuflíku. Neskutočne ma to zariadenie otravovalo pri práce, neustále to chcelo nejaké somariny, prečítaj si sms, zdvihni ma, nabi ma ...
Číta sa to veľmi vtipne keď si uvedomím, že môj leží momentálne už asi 2 týždne vypnutý v šuflíku. Neskutočne ma to zariadenie otravovalo pri práce, neustále to chcelo nejaké somariny, prečítaj si sms, zdvihni ma, nabi ma ...Pak bys měl zvážit, jestli pro tebe není výhodnější nějaká tradičnější možnost komunikace, například posel na koni, nebo pošta. Ta tě sice bude otravovat taky, ale maximálně jednou denně.
Pravdu povediac nemám moc rád žiadnu formu online komunikácie (vrátane posla na koni) počas práce. Ja si nájdem každých pár hodín (občas každých pár minút) čas na to, aby som si pozrel, či mi neprišiel mail, ale keď sa sústredím na riešenie nejakého problému tak jednoducho nechcem byť rušený.
Pôvodne bol v režime lietadla, ale medzitým som zabudol kde som dal kábel takže došla baterka. Osobne som radšej namiesto režimu lietadla prepol na tichý režim nech sa môžem rýchlo pozrieť na maily. Momentálne mám na to na stole zapnutý ARM, ak sú maily svieti zelená LED, nijako to neruší, ťuknem na LCD, pozriem čo došlo a môžem pracovať ďalej. Čo sa týka mobilu stále platí, že android by som si nekúpil Dnes ma jeden známy prosil či neviem ako v androide pridať kontakt. Zistil som, že ani po pol hodine hľadania sa v tom nevyznám.
Fajn pre ľudí ktorí sa nejakými časovými pásmami riadia Od kedy mám novú prácu vstávam kedy sa mi chce, spím kedy sa mi chce (teda ak mám kde, momentálne mám okolo seba hrozný bordel, rozbité steny, všade kopec prachu, ale hádam tento týždeň už budem mať doma hotovú elektroinštaláciu).
Takze, podtrzeno secteno. Ja si za kvalitu rad priplatim. A nelibi se mi, kdyz nekdo, kdo si precte technicke specifikace telefonu ho odsoudi jako "zastaraly". Proste o tom nic nevi a jen plka o necem co nikdy nedrzel v ruce a hlavne nepouzival.
Dobře, pojďme konkrétně. Měl jsem pár měsíců iPad (mini), zkrácená verze - to zařízení je tupé, jak kůň. Delší verze - má to blbý konektor, touchscreen je velmi nepřesný a nereaguje vždy (uznávám - asi vada kusu), nedají se na to normálně nahrát soubory, když už si nainstaluju ten 100MB povinný binární blob (iTunes), který "zaviruje" celý systém a když už si třeba videa zkonvertuju do podporovaného formátu (proč to mám, sakra, dělat?), tak mi iTunes v iPadu nezobrazí ani názvy, ani náhledy, pro instalaci čehokoli potřebuju účet u NSA a když už si jej s odporem teda vytvořím, tak první, na co se zeptá, je číslo kreditky a bezpečnostní kód (WTF?!!, toto je fakt drsné, mohl mi nechat aspoň 5 minut, než rozdýchám zcela povinný účet u velkého bratra). Dále - má to blbou klávesnici, což by ani moc nevadilo, kdyby šla změnit, ale ona nejde. Launcher je taky tupý, namátkou nemá widgety ani nic podobného, což by nevadilo, kdyby to šlo změnit. Atd...
BTW: O srovnání s androidem jsem zatím nenapsal ani čárku, nicméně v tomto bodě bych rád vyjádřil obdiv nad tím, jak může někdo mít tak fašistický a tupý systém rád do té míry, že se jej začne zastávat v diskusi, bez ohledu na to, kde je aktuálně konkurence. Pokud by byl zájem, můžu ještě napsat, proč dle mého android - nechci rozhodně říct, že je výborný - ale rozhodně "smrdí méně".
To jsi pouzival nejaky otluceny kus z druhe ruky?
Ne, nový.
Pokud jde o videa, pak si je muzu snadno nahrat pomoci VLC. Bez Windows, OS X...ma vestaveny server, jde to tam nahrat pres kabel, jde tam obsah nahrat pres Dropbox, Google Drive. Co vic si prat. Zadne konverze souboru nejsou zapotrebi.
No to právěže nejde. Má to sice ukrutně rychlý lightning, ale jeden díl Jistě, pane Ministře tam přes kabel dostat nejde (protože moudrý Apple usoudil, že to užovatelé nepotřebují) a přes WiFi do VLC se nahrává asi 20 minut. Přes Dropbox nevím, ale z principu to rychlejší nebude.
Ucet potrebujes, ale to na Google asi taky ne, pokud tedy Google neco nezmenil a nerekl mi o tom.
Není. Vezme se nové zařízení, přeskočí login, pak se to připojí k počítači, zobrazí se to jako zařízení, do kterého jde nahrát soubory (!), nahrají se tam .apk, v nastavení se povolí instalovat z cizích zdrojů a je to. Dá se takto nahrát nějaký neoficiální store a fungovat "anonymně" na něm. A i kdyby to nešlo, přijde mi, že omlouvat tuto nesvobodu tím, že u druhých to nejde taky, je jako vylít olej z auta do kanálu a obhajovat to tím, že soused to dělá stejně.
Google uz taky Android uzavira, napriklad Android Wear uz vyrobci nesmi modifikovat.
To přece ale neznamená, že je to dobře!
Jinak, nedelejte si iluzi, ze Google neni velky bratr a ze Android je otevreny system. Neni. Android je jen tak otevreny, jak se Googlu zlibi. Viz to, ze nikdy nevydal zdrojove kody Android 3.x. Proste to neni o tom, ze Apple je zly a Goole ten hodny, Apple uzavreny fasisticky hajzl a Google hodny OSS mecenas.
Ale já to tak absolutně nestavím. Jenom je momentálně situace, kdy Google v tomto směru "sucks less". Pokud bude soused každé odpoledne hailovat na balkoně a já ne, tak to ze mě přece ještě nedělá dobrého člověka.
Presne z tohoto duvodu je Android zdrojem 95% veskereho mallware.Toto je opravdu kvalitni prispevek.
Co se tyce pouzivani neoficialnich apk z neoficialnich zdroju. Presne z tohoto duvodu je Android zdrojem 95% veskereho mallware. Dekuji nechci. Nechci si manualne stahovat nejake apk, rucne instalovat, bastlit, bastlit, bastlit. Tohle je pristup z roku 2000 a Windows CE. Nechci.Chápu. Pokud ti v principu vůbec nevadí, že máš všechny osobní údaje, fotky, videa, dokumenty, kontakty, seznam nainstalovaných a používaných aplikací a číslo kreditky už odeslané, tak ti to jako výhoda asi nepřijde. Ale pokud nainstaluješ jiný market - třeba F-Droid, který funguje víceméně anonymě (nepotřebuješ u něj účet), tak potom to nakonec pracuje stejně, jako Store / Play - vybereš software, přijdou ti aktualizace, atd... S tím malwarem jsem to nepochopil, jak s tím souvisí neoficiální balíčky? Malware je IMHO hlavně na Play, šířit jej jinou cestou mi přijde podstatně pracnější.
kdyz aplikace chce pristup ke kontaktum, tak mne system upozorni a zepta se, jestli ji chci pristup povolitNastastie je takto blby len AOSP... Cyanogen a dalsie "derivaty" maju privacy guard, kde to funguje rovnako.
Dobře, bod pro AppleSpíš vývojáře mintu/ubuntu, ne? :) Ona by šla nejspíš přetáhnout i ta hudba, jen neseženeš ten formát do kterého je to uložené. Ale třeba Banshee, který je defaultně na mintu taky nainstalovaný, se tváří, jako že to tam umí nahrát, i když u mě konkrétně se to tam po odpojení neobjeví :D Na hudbu ale používám spotify, které si umí synchronizovat mp3 přes wifi, tak je mi to jedno.
Spíš vývojáře mintu/ubuntu, ne? :)Jj, máš pravdu, ale nemusí to být ani vývojář mintu / ubuntu. Takže jednoduše kudoz tomu, kdo to hacknul.
Prilis mnoho moznosti, nastaveni... pokud by existovala jedna Linuxova distribuce s jednim okennim spravcem atd... to by se to pak ladily chyby a vyvijel software.To je vystrašující vize (ještě, že se nic takového u opensource nemůže stát).
To je naprosto bez debat.
Očividně ne. :-)
Protoze mam i Android, muzu srovnavat a muzu uvest desitky prikladu, kdy je iOS platforma proste (pro BFU) uzivatele jednoznacne lepsi volba.Bez jakékoli ironie, ty příklady by mě celkem zajímaly. Nemusí být desítky, stačí pár nějakých nejklíčovějších.
A takhle bych mohl pokracovat asi hodinu.No dobře, ale všiml sis, že sis zatím stěžoval jenom na věci zcela specifické pro jeden konkrétní model (na jiném Samsungu se ani chyba 1) neprojevuje) a pak sis pochválil, že sis k velkému bratrovi poslal celou svou digitální současnost? Já bych spíš chtěl to, co jsi původně avizoval - jaké má iOS desítky výhod pro běžného uživatele, kterému jsou navíc nějaké updaty úplně u zadnice. Řekněme třeba proti Nexusu.
Mass storage už neumí ani většina androidů?
Jako duševně zdravý přístup z toho skutečně vychází, namísto "mass storage" (blokové vrstvy) používat nějaký protokol na vyšší vrstvě pro přenos po souborech+1
Z mého pohledu iPhone nemá žádný design, taková nemasná a neslaná deska, mě osobně se to nelíbí,Musím souhlasit. Ta nová verze je taková nijaká a v pohodě bych si to spletl s jinými android mobily. Oproti tomu design 5 mi přijde ze všech nejlepší (vizuálně) a nejmíň náchylný na zničení rozsednutím.
amwayNevím, jestli se to běžně děje i u věcí jako je finanční poradenství, zepter, herbalife a podobných.
Apple produkty proste funguji.A proto je nezbytně nutné, aby se na ábíčko sesypalo několik anonymních přezdívek s komentáři ve stejném duchu jako je ten tvůj? Dobré zboží se přece prodává samo, ne? Osobně respektuju preference druhých bez ohledu na to, zda se shodují s těmi mými, jestliže mě s těmi preferencemi aktivně neotravují, což je ale bohužel případ toho, když někdo své preference přechvaluje v reakci na můj komentář, který se kvalit daných výrobků vůbec netýkal.
Proc ti vadi, ze zde nekdo svobodne projevil svuj nazor?Proč ti vadí, že jsem ho svobodně projevil já?
Pokud ti ony prispevky vadi, necti je.Pokud ti mé příspěvky vadí, nečti je.
JaO tobě jakžto pravidelném návštěvníkovi jsem neřekl půl slova.
i ostatni imho reagovali proto, ze se pan autor clanku trosku navazi do applu a jeho produktu.Zajímavější by bylo vědět, zda jsou ostatní tvá alter ega, alterega někoho, kdo se sem dostal náhodou nebo dokonce několik skutečných náhodných návštěvníků ;). Mimochodem autor článku rovněž jen svobodně vyjádřil svůj názor a to podle mě docela zjevným způsobem. Jestliže něco považuje za nudné, nemusí to být nutně nudné pro ostatní. A ani nevím, proč by měl být jeho názor článku přítěží.
IMHO je to proto, že když někdo koupí (resp. uvažuje o koupi) totálně předraženého produktu Aple, tak cítí vnitřní potřebu si tento nelogický čin ospravedlnit.Co když kupují věci z druhé ruky? Například za měsíc/dva (až se do Čech dostane 6) budou na aukru relativně levné iphone 5. Jinak už jsem tu (v jiné diskuzi) psal, že když jsme s kamarádem zkoušeli konfigurátor na alze, tak standardní notebook vyšel se stejnými parametry o cca 5k víc, než apple macbook. To mě kdysi přesvědčilo, že to zas tak předražené není, alespoň u notebooků.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.