V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Hned tři nové modely osmijádrových procesorů řady FX uvádí na trh společnost AMD. Nejpomalejším je model FX-8320E s takty 3,2 GHz v základu s 4,0GHz Turbem. Jeho TDP je 95 W, doporučená cena 146 dolarů. Výše míří model FX-8370, který má takty 3,3/4,3 GHz za cenu 199 dolarů. Za stejnou cenu AMD nabízí dosud nejvyšší 125W model, FX-8370 oproti FX-8350 zrychluje z 4,0/4,2 GHz na 4,0/4,3 GHz – jak vidíte, pokrok jen velmi malý až minimální.
Nasazená cena je ale poměrně vysoká a stále jde o procesory vyráběné 32nm sillicon on insulator (SOI) technologií u GlobalFoundries. Nemohou tedy nabídnout výkon či provozní parametry srovnatelné s Intelem. Navíc dosavadní model FX-8350 se prodává o dobrých 800 Kč levněji než FX-8370 a FX-8370E. Doporučuji tedy vyčkat, až se ceny novinek posadí na rozumné hodnoty. Případně, pokud vás netrápí spotřeba elektrické energie, jít do FX-9590, který nabízí takty 4,7/5,0 GHz při 220W TDP a ceně pod 6 tisíc Kč.
AMD v hi-endových procesorech zaostává. Asi shledala, že tuhle válku s Intelem nemůže vyhrát a soustředí se zejména na menší APU. Ta jsou totiž již vyráběna i 28nm technologií a navíc nesou pokročilejší x86 jádra, nástupce architektury Piledriver, tedy Steamroller.
Jednu výhodu však i tyto nové procesory mají: 32nm SOI technolgie GlobalFoundries v kombinaci s odemčenými násobiči, skrývá velký OC potenciál. Již nyní s procesorem FX-8370 padl overclockerský rekord: na tekutém dusíku se podařilo jej přetaktovat na 8 722 MHz se všemi aktivními CPU jádry, a to s napájecím napětí 2,004 V.
Socket označaovaný jako LGA2011-3, na kterém běží platforma Haswell-E, si vzal do parády Asustek. Zanalyzoval možnosti procesorů a zjistil, že využitím 6 z nevyužitých kontaktů může doílit daleko lepších OC možností vlastního CPU i paměťového řadiče.
Procesory této rodiny integrují vlastní regulátor napětí, použitím dodatečných kontaktů je ale možné jej obejít. Kromě možnostem, které se otevřely v overclockingu, je možné bypassem regulátoru a použitím kvalitnějšího ze základní desky dosáhnout běhu CPU na nižším napětí při zákadních parametrech. A tím i poklesu spotřeby. Podobně doznala výhod i lepší – desková – regulace napětí pro paměťový řadič / moduly. Nelze se divit, že Asus si své řešení právně chrání. Intel ale prý pro další generaci od integrovaného regulátoru pro desktopové procesory upustí, nepřinesl kýžené benefity.
Ještě se procesory Core-M válejí ve skladech a už je jasné, že se z nich prakticky nedostanou. Intel tuto genenraci prvních čipů 14nm rodiny Broadwell nakonec přeskočí a uvede rovnou jejich vylepšenou revizi. Konkrétně jde o ultramobilní čipy Core M 5Y70, 5Y10 a 5Y10A, což jsou mimo jiné čipy pro tablety. S jejich pomocí, v podstatě obdobou spíše paperlaunche před Vánoci, zajistí tu skutečnost, že 14nm Broadwell bude uveden an trh ještě letos. Ale reálné masové produkty náš čekají až po Novém roce, tyto tři čipy jsou nyní vyráběny v omezeném množství a objednávky se zastaví již za tři týdny.
Možná za vším stojí odhalení chyby v implementaci TSX instrukcí, na kterou se přišlo až po předání do výroby. Intel tak chce minimalizovat faux-pas, které by jinak hrozilo. Anebo jde celkově o nějaké drobné korekce v plánech, ale Intelu do hlavy nevidím.
Nový Radeon jsem zmiňoval již minule, nyní je tedy oficiálně venku a můžete si jej koupit za zhruba 6 tisíc Kč. Za tuto cenu nabídne 1792 stream procesorů, 112 texturovacích jednotek a 32 ROP, architekturu GCN 3. generace, 2 GB GDDR5 v 256bitovém uspořádání, to vše při TDP 190 W. Výkonu je 3,29 TFLOPS v single precision a karta podporuje všechny moderní technologie.
Budu se opět opakovat, ale jde o jedn z posledních záchvěvů 28nm GPU. Moc dalšího už se vymyslet nedá. Na bázi GPU Tonga ale čekejme alespoň ještě Radeon R9 285X. Ten by měl mít více stream procesorů (otázkou je, kolik) a dle některých odhadů také 384bitové paměti, logicky pak o velikosti 3 GB. Tím by měl vytvořit nástupce dobíhající řady R9 280 / R9 280X, tkerá staví na GPU Tahiti z Radeonu HD 7970 / GHz Edition. V Případé zájmu o podrobné informace o architektuře GPU „Tonga“ si vás dovoluji dokázat na tradiční no-Xův podrobný rozbor na Deep in IT.
Jako blesk z čistého nebe přišla tisková zpráva Matroxu. Firma, která své poslední záchvěvy slávy zažila na přelomu let 1999/2000 s kartou Millenium G400 Max (a implemetnací hardwarového enviromentálního bump-mappingu) a pokusy jako Parhelia 512 ji odkázaly již jen do profi segmentu, poslední roky stále méně a méně paběrkuje zlomky procenta podílu an trhu. Firmě se již nadále nevyplatí vývoj vlastních GPU, protože objemy prodejů má zoufale malé a nezaplatilo by se to. Dohoda s AMD je logickým vyústěním, Matrox začne používat GPU AMD, ovladače pro FirePro a vše obohatí svojí softwarovou vrstvou, kterou měl vždy vynikající.
Ano, chápete to správně, Matrox jako výrobce grafických karet je od nynějška de facto minulostí, stává se z něj softwarová společnost vyvíjející sw pro GPU od jiného dodavatele. Kdo zažil její slávu, nechť nyní se mnou drží minutu ticha za umírající legendu.
Návod na výrobu takového řpístroje je jednoduchý: vezměte bezzrcadlovku Sony, odstraňte z ní grip a ovládací prvky a nezapomeňte na dobrou WiFi, přes kterou tento „bajonet + snímač + akumulátor“ bude komunikovat se smartphonem. Sony doplňuje nabídku fotografickcých modulů pro smartphony, kde dosud nabízela modely s 1" snímačem a pevně osazenými objektivy, o model QX1 s bajonetem bezzrcadlovek Sony E a 20Mpix APS-C BSI CMOS čipem.
Modul nabídne efektivní rozlišení 5456×3632, rozsah ISO 100 až 16000, podporu RAW formátu, 25 AF bodů, echanickou závěrku zvládající časy až po 1/4000, rychlost snímání až 4 fps, podporu 1080/30p H.264 videa se stereo zvukem, slot na microSD/Memory Stick a vedle USB 2.0 také WiFi/NFC rozhraní. To vše v modulku velikosti 7,4 × 7 × 5,3 cm a hmotnosti 216 g včetně Li-ion akumulátoru s výdrží na 440 snímků. Za parametrů je jasné, že to není nejnovější špička, jako spíše zužitkování čipů/elektroniky pár měsíců staré generace (ISO končí pod 25600/51200, fps jsou nízká), ale i tak jde o velmi zajímavý produkt, který dokáže pro majitele smarpthonu nahradit bezzrcadlovku, byť samozřejmě ne tak elegantně z hlediska ergonomie.
Cena je stanovena na 400 dolarů, modul QX1 se objeví na trhu v listopadu. Vedle něj pak Sony uvedla i modul QX30 s 1/2,3" čipem a 30× zoom objektivem. Také taková zajímavá alternativa, tentokrát k běžným ultrazoomům. Zde se připravte na v přepočtu 24 až 720 mm při f/3.5-5.6, 1080/50p video, 10 fps, ISO 80 ž 3200 a výdrž na 200 snímků. Tento modul vyjde na 350 dolarů a objeví se na trhu již tento měsíc.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: