Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Snad po vyrobci nechces rozumne cifry. Kde zijes, clovece.Já je chci po _novináři_, od něj čekám, že mlžení výrobců převede na srozumitelnou řeč.
kazda by musela dodat ~25A - i to je hodne, by se to zahrivalo a nemusi to vydrzet.to zahrivalo a nemusi to vydrzet A sakra, proc? Ono ma skutecne vyhody to rozfazovat, ale to vice souvisi se schopnosti vykryt spicky, omezit poklesy na privodnich vodicich a splnit prislusne EMI.
dva foroaparáty :)
Lumix FZ200 totiž není obvyklý šmejd s co nejdelším rozsahem ohnisek ... F200 totiž nabízí 24× zoomMyslím, že ten zoom je docela za hranicemi rozumné hodnoty. Už i 10násobek je příliš.
Spolu se samozřejmou podorou RAWuRaw není zkratka, je to úplně obyčejné slovo v angličtině.
já používám "RAW" jako všeobecné pojmenování pro formáty uložení kompletních dat ze nsímače fotoaparátu do souboru z něhož lze provést následně plnohodnotné vyvolání fotografie.To mluvíš o raw formátech fotografií. Tedy o "surových formátech ze snímače, závislých na konkrétních výrobcích". Nikoliv žádné "RAW" formáty. Ani to není - jak píšeš - pojmenování, je to anglické slovo surový, nezpracovaný. Raw formát Sigmy je FOVb (používá koncovku X3F), raw formát Nikonu používá NEF Codec (a koncovku NEF), Canon používá Canon's Raw (CRW, CR2)…
Still Image Type JPEG: Fine, Normal (Exif 2.30 compliant) / Design rule for Camera File system (2.0), RAW: RAW (14bit, Canon original RAW 2nd edition), Digital Print Order Format [DPOF] Version 1.1 compliant RAW+JPEG Simultaneous Recording Yes, RAW + Large JPEG Image Size JPEG 3:2: (L) 5184x3456, (M) 3456x2304, (S1) 2592x1728, (S2) 1920x1280, (S3) 720x480 JPEG 4:3: (L) 4608x3456, (M) 3072x2304, (S1) 2304x1728, (S2) 1696x1280, (S3) 640x480 JPEG 16:9: (L) 5184x2912, (M) 3456x1944, (S1) 2592x1456 (S2) 1920x1080, (S3) 720x400 JPEG 1:1: (L) 3456x3456, (M) 2304x2304, (S1) 1728x1728, (S2) 1280x1280, (S3) 480x480 RAW: (RAW) 5184x3456Ze specifikace Nikon 1 J1:
File format NEF (RAW): 12-bit, compressed JPEG: JPEG-Baseline compliant with fine (approx. 1 : 4), normal (approx. 1 : 8), or basic (approx. 1 : 16) compression NEF (RAW) + JPEG: Single photograph recorded in both NEF (RAW) and JPEG formatsZe specifikace Sigma SD1 Merrill:
Image Recording Format Lossless compression RAW data (12-bit, High, Medium, Low), JPEG (High, Medium, Low)
Mám to brát jako argumentaci ve smyslu "stokrát opakovaná lež stává se pravdou"?Vy si jako jeden z mala usmyslite, ze RAW je proste spatne a ze to neni format a pak vsechny ostatni okolo, kdo nesouhlasi oznacujete prenesene za "lhare"? To neni otazka pouze PR, jak se snazite naznacit, oznaceni RAW se pouziva i jinde. Mame to v datasheetech CCD/CMOS senzoru, v jejich Application Notes, nase firma odebira CMOS cipy od Micron, Omnivision a Panasonic a tato terminologie se bezne pouziva i pri supportu od jejich inzenyru a to rozhodne nejsou PR lide. Linguisticka cast vasi arumentace je naprosto smesna, zbytek je jen dukaz upornym tvrzenim ignorujicim fakt, ze oznaceni RAW je v teto oblasti zivy a standardne uzivany pojem napric celeho retezce od vyvojaru a vyrobcu az po zakazniky.
Vy si jako jeden z mala usmyslite, ze RAW je proste spatne a ze to neni format a pak vsechny ostatni okolo, kdo nesouhlasi oznacujete prenesene za "lhare"?To bylo přirovnání k používanému úsloví, takže nikoho neoznačuji za lháře. Ale abys s tím neměl problém, tak to budu parafrázovat: Stokrát opakovaný nesmysl stává se pravdou.
oznaceni RAW je v teto oblasti zivy a standardne uzivany pojem napric celeho retezce od vyvojaru a vyrobcu az po zakaznikyStejně tak je používaným pojmem "standart". Vídám to na cedulích v obchodech, v některých reklamách, nebo i na cedulích v nemocnici, kde mají "nadstandartní pokoje". I kdyby tím někdo polepil všechny volné plochy, nic by to nezměnilo na tom, že je to nesmysl.
jsou omezenciMáš zajímavý pohled na svět, když automaticky považuješ lidi, používající něco chybně, za omezence.
pouzivajici nesmyslAno, tvrdím. A argument nepotřebuji dokola vysvětlovat, už jsem to vysvětlil výše.
automaticky považuješ lidi, používající něco chybně, za omezence.Ano, pokud nekdo neco vedome pouziva chybne stale dokola, muze byt omezenec.
A argument nepotřebuji dokola vysvětlovat, už jsem to vysvětlil výše.Myslite tento argument?
Raw není zkratka, je to úplně obyčejné slovo v angličtině.Tak to je k smichu, zejmena kdyz neni tezke prokazat, ze slovo RAW je soucasti anglicke terminologie v oboru.
i v angličtině se používají verzálky pro zkratkyAno, acronyms se vetsinou pisi velky pismeny, postupem casu se mohou psat malymi pismeny a stat se z nich bezna slova. Anglictina nema nic jako Ustav pro jazyk cesky a uznavana pravidla jsou odvozena od jejiho vetsinoveho uziti a tudiz RAW, i kdyz to neni acronym, je v danem kontextu naprosto vporadku.
uznavana pravidla jsou odvozena od jejiho vetsinoveho uzitiTak proti tomuto opravdu nemám argument. Snad jen, že doufám, že se to nikdy nestane pravdou.
Snad jen, že doufám, že se to nikdy nestane pravdou.Vyborne, vysvetlete mi a mojim anglickym pratelum, kdo ze to vydava ona oficialni pravidla anglickeho jazyka a hlavne mi netvrdte, ze jsou to university jako Oxford ci Cambridge.
uznavana pravidla jsou odvozena od jejiho vetsinoveho uzititedy sleduji pouzivani jazyka v praxi, a na zaklade pozorovani postupne aktualizuji ustalene uziti slov, vyslovnost a gramatiku.
Ještě jednou pro nechápavé: slovo "raw" není podstatné jméno.Jo, tak teď si sypu popel na hlavu a řadím se mezi zmíněné nechápavé, kteří potřebovali nakopnout :) Při psaní jsem byl zaslepen verzálkami ;)
Tiskni
Sdílej: