Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Samsung s SSD dodává software (nikoli pro Linux) Magician 4.3, který pracuje jako ramdisk a s ním prý SSD vykazuje přenosové rychlosti až 1 000 MB/s.Mám software (pro Linux), který pracuje jako ramdisk a s nímž můj notebookový HDD vykazuje přenosové rychlosti 7.2 GB/s.
~ # dd if=raspy-130813.img.gz bs=1M of=/dev/null 419+0 records in 418+0 records out 438304768 bytes (438 MB) copied, 6,37263 s, 68,8 MB/s 580+1 records in 580+1 records out 608860671 bytes (609 MB) copied, 8,85595 s, 68,8 MB/s ~ # dd if=raspy-130813.img.gz bs=1M of=/dev/null 580+1 records in 580+1 records out 608860671 bytes (609 MB) copied, 0,100084 s, 6,1 GB/s ~ # dd if=raspy-130813.img.gz bs=1M of=/dev/null 580+1 records in 580+1 records out 608860671 bytes (609 MB) copied, 0,0877952 s, 6,9 GB/s
Mě osobně by ohledně těch klávesnic zajímala jedna docela zásadní věc - už se nějaká svou měkkostí a plynulostí psaní bez nutnosti použít "všech 10" vyrovnala starších NMB klávesnicím na Thinkpadech (např. T60)?
Podle videí to pořád vypadá na nutný přesný stisk seshora, i u "red" série.
Tím nechci urážet či narážet na příznivce populárních spínačových klávesnic, jen by bylo fajn mít taky nějaký mid/high end v low profile (scissor switch třeba).
Vedení kláves sice až tak ideální nebylo, ale celkově to proti až hrůzným chicletům a rádoby highendům bylo technologicky o několik tříd jinde. Výroba před 1989. A nějaké "rollover" se opravdu řešit nemuselo. Aneb vývoj (avšak spíš v kruzích) nezastavíš.Jo, jenže ty klávesnice taky nestály dnešních pár stovek, že?
ach ten enter, málokde to pravé obrácené L.
Říká se tomu big-ass Enter a mimo východní Asii (bez Japonska) se to nevyskytuje. Je to perverzní prasárna.
ty moderní ptákoviny, co je prodražujou a nic nevydrží, akorát snižujou použitelnost
To jako které?
Říká se tomu big-ass Enter a mimo východní Asii (bez Japonska) se to nevyskytuje. Je to perverzní prasárna.
Tohle rozložení se naštěstí pořád dá běžně koupit i u nás.
Přitom je zajímavé, jakou vlnu nevole vyvolává na linuxovém webu dodržování standardů (ANSI, ISO).Debilní nápad bude debilní nápad i po standardizaci. A že zrovna v ISO standardech by se pár debilit našlo.
Drahá klávesnice je, řekněme, nad 250,- Kč
Aha. Kdyby to byla jiná měna, dejme tomu.
obvykle něco s klávesami, nepřežila vylitý pití, násilný chování :).
Aha číslo dvě. To se k věcem chovám slušně.
Ten šunt rozeberu a opravím spíš, než ty "vykúlovaný" multimediální hovadiny, jejichž extra klávesy nefungujou a/nebo já je nepoužívám. Zbytečné klávesy by snad využil někdo s netradiční pracovní plochou nebo třeba na nějaký makra/funkce (což paradoxně asi není moc obecně použitelné), ale stejně je každá klávesnice jiná... pro normální používání je obyčejná klávesnice plně dostačující a myslím si, že její užitnost je větší, je odolnější.
To jsou plus minus autobus ty samé šunty. Místo araba z teska si koupím kolo s přehazovačkou z teska. Chyba. Nemám si kupovat kolo z teska.
on je zamilovaný do klávesnic pro fajnšmekry
Zamilování je chemická reakce a jaksi průvodní jevy nesouhlasí. Ona ani ta část "pro fajnšmejkry" není zrovna přesná, leda kdyby průmysl a zdravotně omezení byli fajnšmekři.
Kolega hlavně není dost bohatý, aby si mohl kupovat levné věci, přestože za normální klávesnici nikdy nedal přes patnáct stovek, a v případě něčeho, co používá půl dne každý den, hovoří spíše o investici.
Zamilování je chemická reakce a jaksi průvodní jevy nesouhlasí. Ona ani ta část "pro fajnšmejkry" není zrovna přesná, leda kdyby průmysl a zdravotně omezení byli fajnšmekři.
...fetišismus? :)
Já myslím, že dát dvě stovky co 4 roky za klávesnici, mezi jejíž přednosti patří zvýšená opravitelnost, je super. V životě jsem si pořídil asi 15 klávesnic a 8 jich je pořád v funkčních.
Navíc sofistikovaný prkno s miliónem LED, HW ovládátek pro SW funkce a TM (c) patented (R) proprietárních výmyslůPodle mě furt mluvíš o něčem jiném, než David. Jemu jde o naprosto normální rozložení bez speciálních kláves (a někdy dokonce i bez numbloku :) a od klávesnice za dvě stovky se liší tím, že čudlíky nemačkají takovou tu gumovou věc (která pak domáčkne buď motiv na plošňáku vodivou gumou, nebo přimáčkne k sobě dvě blány s vodivým motivem), ale jsou to normální spínače s pérkem. Prý se na tom mnohem líp píše a nebolí z toho ruce. Někdy bych to chtěl vyzkoušet, kamarád ji má, ale ještě jsem na tom nepsal.
Ale já si nemusím hned kupovat bežecký boty, protože ráno často pospíchám na vlak.No, to bude ten rozdíl mezi nářadím a Nářadím, ne?
Já nic navíc nezískám, ale: - budu mít strach, aby se to nerozbilo - rozložení nejspíš nebude mnou požadované - nezkombinuju s jinou mrtvou klávesnici za účelem opravy - vysoká cena za něco, co lze plně nahradit levným šmejdemTy klávesnice jsou většinou podstatně bytelnější, než to co koupíš za pár stovek a jejich váha je v kilogramech, takže se spíš dají jimi rozbíjet ostatní věci. Rozložení si můžeš vybrat podle modelu a co se opravy týče, nefunkční spínače se dají koupit za pár korun a prostě vyměnit, možná i jednodušeji, než membrány v membránové klávesnici. Druhá věc je, že abys rozbil to tlačítko, které má vydržet cca 50 milionů stisků, to bys musel dělat něco opravdu ošklivého. Někteří lidé stále ještě používají dvacet a víc let staré IBM klávesnice model M.
Kvalita stabilizátorůTak přemýšlím, jestli moje klávesnice má stabilizátor (letmý pohled na desku nasvědčuje spíš tomu, že je napájená přímo 5 V z USB), a k čemu že by jí byl…
už se nějaká svou měkkostí a plynulostí psaní bez nutnosti použít "všech 10"
wat.
vyrovnala starších NMB klávesnicím na Thinkpadech (např. T60)?
To používám leda jako těžítko.
(davkol(e), dodáš k tomu něco?
Jo, vypadá to jako další tuctová čínská sračka, kterých se objeví kupa každý měsíc, aspoň podle velikosti kláves na spodním řádku. Hodně štěstí při vyměňování ošoupaných kláves, heh. Vůbec bych o tom neuvažoval, když za míň peněz je CM Storm QF XT/Rapid a za trochu víc slušná ducky/filco.
Přitom by se dalo psát o mnohem zajímavějších věcech, když už by mělo jít o klávesnice: chystá se nový 60% matias a revidovaná Kinesis Advantage (a možná i mechanická Free Style 2), Deck má podsvícené PBT doubleshots, CM Storm bude schopen dostat na spínače Topre klávesy určené pro Cherry MX,...
Tiskni
Sdílej: