Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
V dlaždicovém správci to bude znít jako rouhání, ale je možné nechat nová okna zaplňovat prostor nejen vodorovně, ale i svisle? Například xterm si nese svoji představu o velikosti okna a na plochu se mi pohodlně vejdou čtyři v rozložení dva na dva. Takže když spouštím jeden xterm za druhým, tak první je vlevo nahoře, druhý napravo od něj, třetí se otevře dole a čtvrtý vpravo dole. Z vašeho popisu mám dojem, že se mi všechny čtyři naskládají vedle sebe, a to buď vodorovně nebo svisle. Samozřejmě bych mohl v i3 po otevření třetího jej ručně přesunout dolů, ale proč to dělat ručně, když by to mohlo fungovat automaticky?
Druhý dotaz je na přepínaní mezi okny. Existuje v i3 možnost přepnout klávesnicí se předchozí okno? (Jako mají klasičtí správci obvykle na Meta-Tab.) Nikoliv, abych musel na něj ručně doskákat po sousedech.
Prvni funkce bude implementována pomocí "stack-limit".
[[stack-limit]] /////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// TODO: not yet implemented === Changing the stack-limit of a container If you have a single container with a lot of windows inside it (say, more than 10), the default layout of a stacking container can get a little unhandy. Depending on your screen’s size, you might end up with only half of the title lines being actually used, wasting a lot of screen space. Using the +stack-limit+ command, you can limit the number of rows or columns in a stacking container. i3 will create columns or rows (depending on what you limited) automatically as needed. *Syntax*: -------------------------------- stack-limit cols/rows value -------------------------------- *Examples*: ------------------- # I always want to have two window titles in one line stack-limit cols 2 # Not more than 5 rows in this stacking container stack-limit rows 5 -------------------
Přepínání oken (obdoba alt+tab) není implementováno. Jako workaround může být použita funkce mark/goto.
Správce oken je na správu oken lepší, než tmux.Já ale tvrdím, že je terminal multiplexer na správu terminálů (což byl jediný příklad použití i3 v článku) prostě lepší, než libovolný správce oken může kdy nabídnout. Což je axiom.
Emulace WM v terminálu zavání.Sranda je ta, že hlavním účelem těchto programů není emulovat WM. Ale v případě tmuxu, který má splitování na extrémně použitelné úrovni je to takový malý bonus navíc.
i3 používám pro běžnou práci, nejen jako terminal multiplexer. Na terminálech se snáze demonstruje možnost rozdělování oken a změna módů. Článek nebyl pouze o práci v terminálech, ale obecné představení i3 http://www.abclinuxu.cz/images/clanky/triska/i3screen_02.png
Problematika je vysvětlena zde http://i3wm.org/docs/multi-monitor.html#_the_explanation
Ok, poptam Michaela co se s tim da delat.
inplace restart reads the list of workspaces via xinerama
Můžeš to otestovat s verzi 4.0.2 prosím? (bindsym $mod+Shift+R restart), Můžeme to probrat i na IRC.
Server: irc.twice-irc.de kanál: #i3 (anglicky)
Jako workaround lze použít nouveau ovladače.
Každý má jiné preference při používání desktopu a je skoro nemožné vytvořit window manager, který bude vyhovovat všem.
Používám i3 zcela bez problému a pohodlně jako administrátor, vývojář i běžný uživatel.
Tiskni
Sdílej: