Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
V dlaždicovém správci to bude znít jako rouhání, ale je možné nechat nová okna zaplňovat prostor nejen vodorovně, ale i svisle? Například xterm si nese svoji představu o velikosti okna a na plochu se mi pohodlně vejdou čtyři v rozložení dva na dva. Takže když spouštím jeden xterm za druhým, tak první je vlevo nahoře, druhý napravo od něj, třetí se otevře dole a čtvrtý vpravo dole. Z vašeho popisu mám dojem, že se mi všechny čtyři naskládají vedle sebe, a to buď vodorovně nebo svisle. Samozřejmě bych mohl v i3 po otevření třetího jej ručně přesunout dolů, ale proč to dělat ručně, když by to mohlo fungovat automaticky?
Druhý dotaz je na přepínaní mezi okny. Existuje v i3 možnost přepnout klávesnicí se předchozí okno? (Jako mají klasičtí správci obvykle na Meta-Tab.) Nikoliv, abych musel na něj ručně doskákat po sousedech.
Prvni funkce bude implementována pomocí "stack-limit".
[[stack-limit]] /////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// TODO: not yet implemented === Changing the stack-limit of a container If you have a single container with a lot of windows inside it (say, more than 10), the default layout of a stacking container can get a little unhandy. Depending on your screen’s size, you might end up with only half of the title lines being actually used, wasting a lot of screen space. Using the +stack-limit+ command, you can limit the number of rows or columns in a stacking container. i3 will create columns or rows (depending on what you limited) automatically as needed. *Syntax*: -------------------------------- stack-limit cols/rows value -------------------------------- *Examples*: ------------------- # I always want to have two window titles in one line stack-limit cols 2 # Not more than 5 rows in this stacking container stack-limit rows 5 -------------------
Přepínání oken (obdoba alt+tab) není implementováno. Jako workaround může být použita funkce mark/goto.
Správce oken je na správu oken lepší, než tmux.Já ale tvrdím, že je terminal multiplexer na správu terminálů (což byl jediný příklad použití i3 v článku) prostě lepší, než libovolný správce oken může kdy nabídnout. Což je axiom.
Emulace WM v terminálu zavání.Sranda je ta, že hlavním účelem těchto programů není emulovat WM. Ale v případě tmuxu, který má splitování na extrémně použitelné úrovni je to takový malý bonus navíc.
i3 používám pro běžnou práci, nejen jako terminal multiplexer. Na terminálech se snáze demonstruje možnost rozdělování oken a změna módů. Článek nebyl pouze o práci v terminálech, ale obecné představení i3 http://www.abclinuxu.cz/images/clanky/triska/i3screen_02.png
Problematika je vysvětlena zde http://i3wm.org/docs/multi-monitor.html#_the_explanation
Ok, poptam Michaela co se s tim da delat.
inplace restart reads the list of workspaces via xinerama
Můžeš to otestovat s verzi 4.0.2 prosím? (bindsym $mod+Shift+R restart), Můžeme to probrat i na IRC.
Server: irc.twice-irc.de kanál: #i3 (anglicky)
Jako workaround lze použít nouveau ovladače.
Každý má jiné preference při používání desktopu a je skoro nemožné vytvořit window manager, který bude vyhovovat všem.
Používám i3 zcela bez problému a pohodlně jako administrátor, vývojář i běžný uživatel.
Tiskni
Sdílej: