OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Osmý ročník obnovené strahovské konference InstallFest se opět bude zabývat tématy spojenými s Linuxem, programováním, správou serverů, počítačovými sítěmi a letos také elektronikou.
Návštěvníky o víkendu čekají tři desítky přednášek a šest prakticky zaměřených workshopů. Otevřená bude také bastlírna, ve které bude k vidění spousta zajímavých řešení z elektro-mechanické dílny.
Klasickým těžištěm konference budou přednášky a workshopy, tentokrát hodně zaměřené na servery, sítě a počítačovou bezpečnost. Naučíte se centrálně logovat, napsat si vlastní firmware, pořídit HTTPS certifikát zdarma, ovládat e-mail z příkazové řádky a monitorovat počítačovou síť. Celkem za dva dny uvidíte 30 přednášek a 6 workshopů.
Letos přibude možnost přidat si před konferencí vlastní „lightning talk“, o kterých se poté bude hlasovat. Nejlepší budou vybrány do programu. Stejná možnost bude i na místě, kde bude možné připsat talk na tabuli a účastníci budou hlasovat fixou. Všechny talky budou k dispozici i ze záznamu.
Vstup na konferenci je zdarma, program a další podrobnosti naleznete na www.installfest.cz
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: