abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 19:44 | Nová verze

Byla vydána nová verze 1.7.0 svobodného multiplatformního Markdown editoru Zettlr postaveného na platformě Electron. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 08:00 | Humor

Linus Torvalds se v květnu v rámci oznámení o vydání Linuxu 5.7-rc7 pochlubil svým novým hlavním počítačem: Poprvé za 15 let není uvnitř Intel, není to ještě ARM, je to AMD Threadripper 3970x, allmodconfig je třikrát rychlejší. Následně v rozhovoru pro server ZDNet svůj nový počítač podrobně popsal. Linus Sebastian z YouTube kanálu Linus Tech Tips na základě tohoto rozhovoru včera na YouTube publikoval video s názvem Linus staví Linusův nový počítač.

Ladislav Hagara | Komentářů: 10
2.7. 23:55 | IT novinky

Společnost Purism představila svůj nový notebook Librem 14 s předinstalovaným PureOS. Předobjednat jej lze za cenu od 1 199 dolarů. Dle Purism o 300 dolarů levněji než o několik měsíců. Expedice je plánována na čtvrté čtvrtletí letošního roku.

Ladislav Hagara | Komentářů: 10
2.7. 16:44 | Zajímavý článek

Bylo vydáno 2. číslo magazínu NODE věnovanému zajímavým open source softwarovým a hardwarovým projektům. Elektronická verze ve formátu pdf (180 stránek, 98,5 MiB) je volně k dispozici. Tištěnou verzi lze do zítra 3. července předobjednat za £18.50.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
2.7. 15:11 | Komunita

Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 0,88 %. Nejčastěji používanou linuxovou distribucí je Ubuntu 20.04 LTS 64 bit. Přehled her oficiálně podporujících SteamOS a Linux na stránkách Steamu. Přehled her pro Windows běžících na Linuxu díky Protonu na stránkách ProtonDB.

Ladislav Hagara | Komentářů: 7
2.7. 14:00 | Nová verze

Bylo vydáno openSUSE Leap 15.2. Přehled novinek v nejnovější verzi této linuxové distribuce v do češtiny přeloženém oznámení o vydání a v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
2.7. 12:44 | Nová verze

Apache Guacamole, řešení pro vzdálený přístup k počítačům pomocí protokolů VNC, RDP a SSH z webového prohlížeče, bylo vydáno ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze podporu SAML 2.0, Wake-on-LAN, nové rozhraní pro přepínání mezi sezeními nebo překlad webového rozhraní do češtiny.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
1.7. 22:55 | Komunita

Nadace Raspberry Pi oznámila, že OpenVX 1.3 API lze nově používat také na Raspberry Pi. OpenVX je standard pro akceleraci aplikací počítačového vidění. Vyzkoušet lze ukázkové příklady.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
1.7. 22:11 | Zajímavý článek

Možná jste taky někdy zápasili s tiskem formulářů nebo šablon, které pořád ne a ne vyjít ve správné velikosti. Článek Tisk v přesném měřítku (PDF, PPD, CUPS) popisuje příběh hledání jedné takové chyby v GNU/Linuxu.

xkucf03 | Komentářů: 11
1.7. 08:00 | Nová verze

Byla vydána nová verze 4.8 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl aktualizován na verzi 9.5.1. Thunderbird na verzi 68.9.0. Linux na verzi 5.6.0. Opravena byla řada bezpečnostních chyb.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
Používáte některé open-source řešení [protokol] pro šifrovaný instant messaging?
 (23%)
 (30%)
 (4%)
 (11%)
 (18%)
 (6%)
 (13%)
 (26%)
Celkem 293 hlasů
 Komentářů: 32, poslední 28.6. 17:51
Rozcestník

Jaderné noviny – 2. 6. 2010

23. 6. 2010 | Jirka Bourek | Jaderné noviny | 3162×

Aktuální verze jádra: 2.6.35-rc1. Citáty týdne: Alan Cox, Thomas Gleixner, Rafael Wysocki, Andrew Morton, Al Viro. Nečinnost ACPI nečinnosti. Senzory okolního osvětlení. Začleňovací okno 2.6.35, část třetí. Co přijde po blokování uspání? Symbolické odkazy ve „sticky“ adresářích.

Obsah

Aktuální verze jádra: 2.6.35-rc1

link

Současné vývojové jádro je 2.6.35-rc1 vydané 30. května. Mezi změny od minulého týdne patří „ramoops“ (ukládání informací o oops do trvalé paměti), podpora přímého I/O v Btrfs a nějaké změny toho, jak je řešeno truncate(). Shrnutí změn najdete v článku níže, všechny detaily v kompletním changelogu.

Stabilní aktualizace: 1. června bylo vydáno 2.6.32.15. Odstraňuje dva patche, které uživatelům 2.6.32.14 způsobovaly problémy; o aktualizaci by měli přemýšlet jenom ti, kteří mají problémy.

Citáty týdne: Alan Cox, Thomas Gleixner, Rafael Wysocki, Andrew Morton, Al Viro

link

Linuxový přístup je udělat to správně. To znamená rozhraní navrhnout dobře a tak, aby fungovalo pro všechny zainteresované strany (nebo alespoň nejlépe, jak to jde)… To je linuxový způsob dělání věcí. Je to jako GPL a to, že na tebe Linus bude řvát. Jsou to věci, které přijímáš, když se rozhodneš účastnit se.

-- Alan Cox

Historie jádra je plná příkladů, kdy byla špatná řešení odmítána a dlouhodobě držena mimo jádro, i když je bylo zapotřebí v aplikacích a dodávala se ve velkém počtu v podobě patchů mimo strom (NOHZ, časovače s vysokým rozlišením, …) A nakonec se lidé přestali hádat za špatné řešení, sedli si a vyřešili to dobře.

-- Thomas Gleixner

Tohle celé rozpoložení „není důvod tolerovat špatné aplikace“ je IMO nesmyslné, protože je založeno na nerealistických předpokladech. Protože uživatelé obecně potřebují pouze platformu, na které poběží aplikace, které se jim líbí (nebo které potřebují). Jestliže na dané platformě tyto aplikace spustit nemohou nebo je to pro ně moc těžké, raději přejdou na jinou platformu, než aby přestali aplikace používat.

-- Rafael Wysocki

NAK NAK NAK NAK! QAK! HAK! Kód na hovno. Přestaňte přidávat nedokumentovaná rozhraní. Prostě přestaňte. Teď. Ach jo.

Jak má někdo tohle používat? Jakou to má sémantiku? V jakých jednotkách se udává návratová hodnota? Jaká je základní hodnota návratové hodnoty? Vrací to různé časy na různých CPU? Předpokládám že jo, protože proč by jinak existovala sched_clock_cpu()? <dívá se na dokumentaci sched_clock_cpu() a s hihňáním se hroutí>

-- Andrew Morton a poslední kapka do poháru patchů

„Čím víc zakážeme, tím jsme bezpečnější“ je nejlepší ponechat takovým, jako je TSA; jestliže máme opravdový zájem o bezpečnost a ne o bezpečnostní divadlo či BDSM fetišismus, měli bychom se ujistit, že používáme heuristiky, které dávají smysl.

-- Al Viro

Nečinnost ACPI nečinnosti

link

napsal Jonathan Corbet, 1. června 2010

Len Brown strávil několik let na tom, aby měl Linux co nejkvalitnější podporu ACPI. Je tedy zajímavé vidět ho, jak pracuje na vyzkratování částí kódu ACPI; to se stalo u nového ovladače cpuidle pro nové procesory Intelu. S touto experimentální vlastností – začleněnou do 2.6.35 – přepínání stavů nečinnosti u procesorů Nehalem a Atom v Linuxu již nezávisí na ACPI.

ACPI BIOS je ve světě x86 standardním způsobem přepínání procesorů do nečinnosti. Proč by ho tedy Linux měl chtít v ovladači cpuidle opustit? Len vysvětluje:

ACPI zde má několik základních nevýhod. Jedna je, že hlásí dobu, jakou trvá opuštění daného stavu nečinnosti, místo doby, po jakou musí daný stav nečinnosti trvat, aby přechod nebyl energeticky nevýhodný. Druhá spočívá v tom, že se spoléhá na to, že autoři BIOSu tyto tabulky sestaví dobře. Obojí jsou vážné chyby.

Motivujícím faktorem se zde zdá být bug v BIOSu, který se v systémech od Dellu dodával po několik měsíců a který zakazuje několik stavů nečinnosti. Výsledkem je, že Lenův testovací systém spotřebovává 100 W při používání kódu ACPI; když jsou stavy nečinnosti řízeny přímo, spotřeba energie klesá na 85 W. Fakt, že Linux tak spotřebovává významně méně energie než jiné operační systémy – které stále závisí na ACPI – je jenom třešničkou na dortu.

Obecně dává smysl používat vlastnosti hardwaru přímo a preferovat je před řešeními pomocí BIOSu, pokud máme dostatek informací, abychom to mohli udělat. V takových situacích může mít mnoho výhod vynechat prostředníka ve firmwaru. Je hezké vidět, když výrobce čipů – který jednoznačně potřebné znalosti má – svůj hardware podporuje tímto způsobem.

Senzory okolního osvětlení

link

napsal Jonathan Corbet, 2. června 2010

Senzory okolního osvětlení dělají přesně to, co říká jejich jméno: Sdělují systému, jak osvětlené je prostředí okolo něj. Jsou užitečné pro záležitosti jako automatické nastavení jasu obrazovky pro nejlepší čitelnost. V jádře jsou nyní ovladače pro několik takových senzorů, ale neexistuje žádný standard pro rozhraní do uživatelského prostoru. Andrew Morton si nedávno tohoto problému všiml a navrhl, že by ho bylo vhodné ho opravit. Tohle je velmi důležité! Zdá se, že děláme velký nepořádek, který nebudeme nikdy moci uklidit.

Jak se stává, vývojáři ovladačů pro tyto senzory se dané problémy pokusili vyřešit již dříve v tomto roce. Jejich práce kulminovala požadavkem na přetažení, kde žádali Linuse, aby přijal framework pro světelné senzory do 2.6.34. K přetažení ale nedošlo; Linus si myslel, že tyto senzory by měly být prostě považovány za jiný druh vstupního zařízení (pro interakci s člověkem); jiní žádali, aby byl framework rozšířen o podporu dalších typů senzorů. Od té doby zmizel.

Framework pro světelné senzory možná nebyl připraven, ale konečným výsledkem je to, že vývojáři byli odrazeni a každý ovladač, který míří do systému, má nyní různé, nekompatibilní API. Další ovladače čekají na to, až se věci stabilizují; Alan Cox to komentoval: V Intelu máme nějaké ovladače, které zašleme, až zvítězí soudnost. Problém zjevně vyžaduje nějaké řešení, ale není jasné, kdo se o něj pokusí a co se potom stane.

Začleňovací okno 2.6.35, část třetí

link

napsal Jonathan Corbet, 31. května 2010

Začleňovací okno bylo zakončeno vydáním 2.6.35-rc1 30. května. Od shrnutí z minulého týdne bylo začleněno relativně malé množství změn; nejvýznamnější jsou shrnuty zde.

Mezi změny viditelné pro uživatele patří:

 • Ovladač „ramooops“ umožňuje systému zaznamenat informace z oopsu v trvalé RAM, odkud je lze později obnovit.

 • Souborový systém Btrfs získal základní podporu pro přímé I/O.

 • FUSE nyní umožňuje implementacím souborového systému v uživatelském prostoru přenášet dat pomocí systémového volání splice(), čímž odpadá operace kopírování.

 • Byla přidána nová, experimentální podpora pro stavy nečinnosti CPU, která nepoužívá ACPI. Zdá se, že při troše snahy je možné ušetřit více energie přímým řízením stavů nečinnosti, než když se o ně stará ACPI BIOS.

Mezi změny viditelné pro vývojáře jádra patří:

 • API funkcí pro uživatelský režim [user-mode helper API] (jádro ho používá pro spouštění programů v uživatelském prostoru) se trochu změnilo. call_usermodhelper_setcleanup() nyní vypadá takto:

  void call_usermodehelper_setfns(struct subprocess_info *info,
          int (*init)(struct subprocess_info *info),
          void (*cleanup)(struct subprocess_info *info),
          void *data);

  Nová funkce init() bude zavolána z pomocného procesu těsně před vykonáním pomocné funkce. Také je zde nová funkce:

  call_usermodehelper_fns(char *path, char **argv, char **envp,
              enum umh_wait wait,
              int (*init)(struct subprocess_info *info),
              void (*cleanup)(struct subprocess_info *), void *data)

  Tato varianta je jako call_usermodhelper(), ale umožňuje specifikovat inicializační a úklidovou funkci naráz.

 • Členská proměnná fsync() struktury struct file_operations ztratila argument – ukazatel na struct dentry, který nikdo nepoužíval.

 • Byly začleněny patche nového způsobu zkracování souborů, které mění způsob, jakým je ve vrstvě VFS řešeno truncate().

Jako vždy nějaké věci začleněny nebyly. Blokování uspání se do jádra nedostalo; není ani divu vzhledem k diskuzi, jaká se vedla na konci začleňovacího okna. Rozhraní pro upozorňování na události souborů fanotify také ne, přestože se neobjevila žádná veřejná opozice. Také nebylo začleněno nejnovější zaslání usond [uprobes]. Mimo hlavní řadu zůstávají souběžností řízené fronty, stejně jako sada patchů, která pro tuto vlastnost připravuje půdu. Transparentní velké stránky se nedostaly, ale pro tento kód bylo tak jako tak ještě příliš brzy. Systémové volání pro otevírání souborů pomocí manipulátoru prošlo před a během začleňovacího okna několika revizemi, ale zůstalo nezačleněno. Mnoho z těchto vlastností to pravděpodobně v 2.6.36 zkusí znovu, jiné pravděpodobně zmizí.

Suma sumárum bylo během začleňovacího okna 2.6.35 přijato nějakých 8 113 neslučovacích sad změn – výrazně více než 6 032 začleněných během začleňovacího okna 2.6.34. Linusovo oznámení naznačuje, že by si po vydání -rc1 mohly svou cestu do jádra najít ještě nějaké změny, ale jejich počet bude malý. Na tomto vývojovém cyklu zatím spolupracovalo téměř přesně 1000 vývojářů. Jak Linus poznamenal v oznámení 2.6.35-rc1, vývojový proces dál vypadá zdravě.

Co přijde po blokování uspání?

link

napsal Jonathan Corbet, 31. května 2010

Vypadalo to skoro jako hotová věc: Po více než roce diskuzí se zdá, že většina námitek proti „blokování uspání“ v Androidu je vyřešena. Kód se přesunul do stromu, odkud je kopírován do linux-next a Linusovi byl zaslán požadavek na přetažení. A zbývá jenom počkat, jestli ho Linus přetáhne, což se ale nestalo; ke konci začleňovacího okna diskuze znovu obživla a tento výsledek tedy nebylo překvapení. Diskuze, jež nakonec pohřbila všechny naděje, které měl tento kód na začlenění, nicméně poskytla počáteční návrhy přístupu, který by mohl být přijatelný pro všechny zúčastněné. Tento článek se podívá na technické záležitosti okolo posledního kola námitek a potenciální řešení.

Jenom pro připomenutí: Blokování uspání (dříve „probouzecí zámky“) je součástí systému správy napájení na telefonech s Androidem. Kdykoliv je to možné, chtějí vývojáři Androidu telefon přepnout do stavu kompletního uspání, kdy je minimalizována spotřeba energie. Android se automaticky („oportunisticky“) uspává, i když jsou v systému běžící procesy – tímto způsobem lze špatně napsaným programům zabránit v tom, aby příliš rychle vybily baterii.

Jenže telefon, který je neustále uspaný, i když vydrží na jedno nabití opravdu dlouho, také není příliš užitečný. Jsou tedy okamžiky, kdy je nutné, aby telefon běžel; mezi tyto okamžiky patří jakékoliv období, kdy je zapnutý display. Také je důležité telefon neuspat, když se dějí zajímavé věci; a zde přichází blokování uspání. Například událost stisku klávesy zablokuje uspání v jádře; tento blok je uvolněn poté, co danou událost přečte uživatelský prostor. Aplikace v uživatelském prostoru před čtením události zablokuje uspání sama o sobě; tím je zajištěno, že systém poběží dál i poté, co jádro uvolní první blok. Blok v uživatelském prostoru je uvolněn poté, co je událost zcela zpracována; v takové situaci se telefon může uspat.

Nejnovější kolo námitek obsahovalo nějaká témata, která bylo možné slyšet již dříve: Konkrétně se jednalo o ABI blokování uspání, které – když bude přidáno do jádra – bude nutné velmi dlouho udržovat. Vzhledem k tomu, že s tímto ABI bylo mnoho lidí nespokojeno, není překvapivé, že mnoho vývojářů jádra jím nechce být zatíženo navždy. Také jsou zde obavy, že by blokování uspání v jádře „nakazilo“ rostoucí počet ovladačů. A nápad, že by jádro mělo fungovat jako ochrana systému proti špatně napsaným aplikacím je nadále kontroverzní; někdo ji jednoduše považuje za způsob, jak získat robustnější systém, zatímco jiní v tom vidí recept na šíření špatného kódu.

Kvalita služby

link

Další kritika ale pochází z jiného směru: Blokování uspání je podle některých řešení správy zdrojů hrubou silou; problém přitom lze řešit (a měl by tak být řešen) způsobem, který je flexibilnější, splňuje potřeby širšího okruhu uživatelů a není vázán na současný hardware Androidu. V tomto pohledu není „uspání“ žádný zvláštní a unikátní stav systému; je to pouze obzvlášť hluboký stav nečinnosti, který lze řídit obvyklou logikou cpuidle. Jádro aktuálně používá informace o kvalitě služby [quality-of-service, QOS], které lze poskytnout pomocí API pm_qos a podle kterých si vybírá stavy nečinnosti; s rozšířením pohledu na QOS lze do stejné logiky zahrnout i kompletní uspání.

Jinými slovy, současná jádra pomocí cpuidle již implementují nápad „oportunistického uspávání“ – pro sadu stavů spánku, kterou zná současný kód. Na hardwaru x86 je opravdové „uspání“ [suspend] jiný stav, než které zná cpuidle, ale (1) jádro by tyto rozdíly mohlo skrýt a (2) architektury, které jsou více orientovány na embedded aplikace, již nyní většinou považují uspání za jeden ze stavů nečinnosti. Existují náznaky, že se x86 bude posouvat stejným směrem, kde na uspání nebude nic zvláštního.

Jsou zde však jisté rozdíly na úrovni softwaru. Do současných stavů nečinnosti se přechází jenom v případě, že je systém opravdu nečinný, zatímco k oportunistickému uspání může dojít, i když nějaké procesy běží. Nečinné stavy nezastavují časovače v jádře, uspání ano. Uspání je jinými slovy pohodlný způsob, jak všechno zastavit – bez ohledu na to, jestli by se to zastavilo samo – dokud se neobjeví nějaká dostatečně zajímavá událost. Tyto rozdíly vypadají – aktuálně – jako dostatečné zdůvodnění, proč „čisté“ řešení pomocí QOS není možné; věci ale mohou zamířit daným směrem, takže má cenu se danou vizí zabývat.

Zopakujme: Současné stavy nečinnosti CPU jsou jádrem vybrány na základě požadavků na kvalitu služby, kterou si vybírá jádro. Jestliže nějaký subsystém prohlásí, že potřebuje být spouštěn s latencemi v řádu mikrosekund, jádro ví, že nemůže použít stav hlubokého spánku. Když do tohoto modelu přidáme uspávání, pravděpodobně přibude nová úroveň kvality služby, která je často nazývána „QOS_NONE“ a která specifikuje, že je přípustná jakákoliv latence. Jestliže v systému nic nežádá kvalitu služby lepší než QOS_NONE, jádro ví, že může jako stav nečinnosti použít „uspání“, pokud to dává smysl. Samozřejmě se jádro také bude muset ujistit, že lze všechny naplánované časovače pozdržet do nekonečna; tuto informaci může poskytnout mechanismus časovačů s volností, který již existuje, ale který je nový a téměř se nepoužívá.

Na takovém systému mohou nedůvěryhodné aplikace běžet v nějakém vězení [jail] (nebo řekněme v řídící skupině), kde budou omezeny na QOS_NONE. V některých verzích může být úroveň kvality služby pro tuto skupinu dynamicky měněna mezi „normální“ a QOS_NONE v závislosti na tom, co si systém jako celek myslí, že by bylo dobré uspat. Jakmile budou nedůvěryhodné aplikace takto označeny, nemohou systému zabránit v uspání – téměř.

Jeden malý problém spočívá v tom, že pokud bude uspání stav nečinnosti, musí být systém nečinný předtím, než bude možné uspat. Pokud bude aplikace prostě sedět na CPU, může systému jako celku stále bránit v uspání. Oportunistické uspávání u Androidu je navrženo tak, aby tento problém vyřešilo; systém se uspí bez ohledu na to, co se aplikace pokouší udělat. Když bude toto vynucené uspání chybět, musí být jiný způsob, jak aplikacím zabránit v tom, aby držely systém vzhůru.

Objevil se zajímavý nápad, že by stav QOS_NONE znamenal, že proces může neomezeně dlouho čekat na CPU, i když je ve stavu spustitelný [runnable]; plánovač by poté rozhodl, že systém bude nečinný, pokud mohou běžet jenom procesy QOS_NONE. Peter Zijlstra má ale obavy, že když bude takovým úlohám bráněno v běhu, nevyhnutelně to povede ke všem možným problémům s prioritou a inverzí zamykání; do toho by se pouštěl nerad. Tento přístup se tedy daleko nedostal.

Alternativou je odložit všechny I/O operace, které požadují procesy s QOS_NONE, když se systém pokouší uspat. Proces, který čeká na I/O, je přirozeně nečinný; pokud můžeme předpokládat, že i aplikace nejnáročnější na procesor dříve či později budou chtít provést nějaké I/O, mělo by být možné takto zablokovat všechny procesy. Další možnost je vytvořit démona pro uživatelský prostor, který bude procesy informovat o tom, že je čas přestat pracovat. Každému procesu, který nevyhoví, to lze připomínat čím dál tím urgentnějšími signály včetně SIGKILL, když to dojde tak daleko.

Mezitím ve skutečném světě

link

Přístupy, jako je tento, lze implementovat a mohlo by to snadno být dlouhodobé řešení. Nejsou ale okamžité řešení. Mezi jinými věcmi bude řešení založené čistě na QOS vyžadovat, aby ovladače měnily úroveň kvality služby v reakci na události. Když se stane něco zajímavého, systému by nemělo být dovoleno se uspat, dokud uživatelský prostor nedostane možnost zareagovat. Důležité ovladače tedy bude nutné rozšířit o interní volání QOS – což v podstatě znamená blokování uspání v jádře ve všech ohledech kromě jména. Bude nutné změnit časovače, aby ty, které lze odložit na neurčito, neblokovaly uspání. Také možná bude nutné dočasně zvýšit úroveň kvality služby aplikacím, které budou události zpracovávat. To vše lze pravděpodobně udělat způsobem, který půjde začlenit, ale problém Androidu to hned nevyřeší.

V relativně blízké budoucnosti tedy možná uvidíme řešení založené na přístupu, který popsal Alan Stern. Alanův nápad zachovává využívání vynuceného uspání, ale ne v oportunistickém režimu. Místo toho by byl režim „QOS uspání“, kterého by se dalo dosáhnout explicitním zápisem „qos“ do /sys/power/state. Pokud nebudou žádná omezení na kvalitu služby, když je vyžadováno uspání, systém se uspí okamžitě; v opačném případě proces, který zapsal do /sys/power/state, bude blokovat, dokud daná omezení nezmizí. Krom toho by se zavedlo nové omezení na kvalitu služby QOS_EVENTUALLY, které by bylo kompatibilní s jakýmkoliv stavem nečinnosti kromě uspání. Toto omezení – které by bylo možné držet pouze v jádře – by zablokovalo uspání v době, kdy se něco děje.

Jinými slovy by se jaderné blokování uspání v Androidu změnilo na omezení QOS_EVENTUALLY. Rozdíl je v tom, že když se hraje podle omezení QOS, jádro může nejlépe rozhodovat o tom, jak tato omezení splnit.

V Alanově přístupu není žádné blokování uspání v uživatelském prostoru; místo toho je zde proces – démon – který se pokouší systém přepnout do stavu „uspání QOS“ pokaždé, když si myslí, že se neděje nic zajímavého. Aplikace mohou tomuto démonu sdělit požadavek, aby se systém uspal; démon může (ale nemusí) těmto požadavkům vyhovět podle toho, jakou politiku implementuje. Systém se tedy uspí v okamžiku, kdy se jádro i uživatelský prostor shodnou, že je to správně a že to nebude vyžadovat, aby byly všechny procesy nejprve nečinné. Tento mechanismus také zjednodušuje sledování toho, které procesy uspání blokují – což je pro lidi od Androidu důležité.

Ve shrnutí, jak ho napsal Alan:

Výhoda tohoto schématu je to, že dělá všechno, co lidé od Androidu potřebují, a že to dělá naprosto kompatibilně s čistou správou napájení založenou na QoS/cpuidle. Dokonce to umožňuje pokračovat tak, že uspání do paměti bude jenom jeden z dynamických stavu napájení.

Vývojář Androidu Brian Swetland souhlasil a řekl: … z toho, co vidím, se zdá, že nám tento model poskytuje funkcionalitu, kterou hledáme.. Možná tedy máme podobu skutečného řešení.

Samozřejmě zbývá hodně věcí, které je potřeba dotáhnout do konce. Krom toho jsou stále diskutovány alternativy; například jeden přístup by nahradil probouzecí zámky v uživatelském prostoru speciálním zařízením, které by šlo použít k vyjádření omezení pro kvalitu služby. Je tu také nepříjemná záležitost související s tím, že nikdo nezaslal žádný kód. Nicméně když od tohoto problému odhlédneme, zdá se, že největší překážka, která tak velkému množství kódu Androidu stála v cestě do jádra, bude konečně rozbita.

Symbolické odkazy ve „sticky“ adresářích

link

napsal Jake Edge, 2. června 2010

Bezpečnostních problémů, které zneužívají špatně napsané programy tím, že vloží symbolický odkaz do /tmp, je celá řada. Tyto nedostatky v aplikacích existují již od úsvitu UNIXových časů a pravidelně se objevují nové. Nedávná snaha změnit jádro tak, aby se těmto problémům zabránilo, by se tedy na první pohled zdála být vítaná. Někteří jaderní hackeři nicméně nejsou přesvědčeni o tom, že by jádro mělo opravovat špatně napsané aplikace.

Tyto souběhy v /tmp jsou třída bezpečnostních problémů, které jsou známy jako chyby období mezi kontrolou a použitím [time-of-check-to-time-of-use, TOCTTOU]. Chybně napsaná aplikace u souborů v /tmp typicky zkontroluje, jestli daný soubor existuje a/nebo jestli má správné vlastnosti; jestliže soubor testům vyhoví, program ho použije. Útočník to zneužije tak, že do /tmp mezi kontrolou a otevřením/vytvořením vloží symbolický odkaz nebo jiný soubor. To útočníkovi umožní obejít všechny kontroly, které mají být vynuceny.

U programů s běžnými oprávněními mohou tyto útoky vést k různým problémům, ale nevedou k napadení systému. U setuid programů může ale útočník využít zvýšená privilegia a přepsat libovolné soubory tak, že to může vést ke všem možným ošklivostem, včetně kompletního ovládnutí systému eskalací privilegií. Jsou různé příručky, které popisují to, jak se takové slabině při psaní kódu vyhnout, ale nové slabiny jsou i tak hlášeny poměrně často.

Člen bezpečnostního týmu Ubuntu Kees Cook navrhl změnu jádra tak, aby se danému problému zabránilo ne odstraněním souběhu, ale tak, že se programům zabrání následovat [follow] symbolický odkaz, který byl vytvořen. „Správná“ oprava v aplikaci se souběhu zcela vyhne tím, že použije náhodné jméno souboru a soubor vytvoří s O_CREAT|O_EXCL. Jenže vzhledem k tomu, že problémy již po několika desetiletích varování raší dál, možná je načase použít jiný přístup. Kees upravil kód z jader Openwall a grsecurity a jiný přístup byl na světě.

Vzhledem k tomu, že k problémům dochází ve sdílených adresářích (jako /tmp/var/tmp), do kterých může zapisovat kdokoliv, ale které mají zapnutý „sticky“ bit, takže každý uživatel má možnost mazat pouze svoje soubory, omezuje patch to, které symbolické odkazy ve sticky adresářích lze následovat. Aby bylo možné následovat symbolický odkaz v sticky adresáři, musí ho buď vlastnit ten, kdo následuje, nebo musí adresář a odkaz mít stejného vlastníka. Vzhledem k tomu, že sdílené adresáře typicky vlastní root a náhodní útočníci nemohou vytvářet symbolické odkazy vlastněné rootem, je problém souběhů způsobený symbolickými odkazy v /tmp odstraněn.

Po první verzi patche se objevilo několik doporučení a ACK od Serge Hallyna, ale žádné stížnosti. Kees si zjevně problém nastudoval a předvídal nějaké námitky z dřívějších diskuzí na linux-kernel, které k zaslání připojil. Také dal odkaz na seznam 243 CVE záznamů, které zmiňují /tmp – ne všechny se týkají souběhů se symbolickými odkazy v /tmp, ale mnohé ano. Když Kees patch revidoval a zaslal znovu, objevilo se několik stížností.

Kees očekával, že vývojáři VFS budou mít námitky proti vložení testu do jejich kódu, takže ho vložil do kontroly kvalifikací [capabilities] (cap_inode_follow_link()). To příliš nesedlo Ericovi Biedermanovi, který řekl:

Vkládat to do cap_inode_follow_link je strašné pojmenování. Kvalifikace s tím nemají nic společného. Tohle má přijít buď do jednoho, nebo několika bezpečnostních modulů, nebo do jádra vfs.

Alan Cox souhlasil, že by to mělo přijít buď do SELinuxu, nebo do nějakého specializovaného linuxového bezpečnostního modulu (LSM). Také navrhl, že dát každému uživateli jeho vlastní přípojný bod pro /tmp by problémy vyřešilo také bez nutnosti jakkoliv měnit jádro. Dej každému uživateli jeho vlastní /tmp. Žádné změny jádra, žádné špatné chování, žádné podivné čachrování s následováním cest. Nevidím nic, co by vyžadovalo patch jádra.

Kees a ostatní ale nejsou přesvědčeni, že legitimní aplikace potřebují následovat takové symbolické odkazy. Vzhledem k tomu, že jejich následování bylo zdrojem mnoha závažných bezpečnostních problémů, proč to jednou provždy neopravit v jádře? Dalo by se argumentovat tím, že toto chování by porušilo standard POSIX – což je jedna z námitek, kterou Kees očekával – ale tento argument nemusí mít nutně velkou sílu. Ted Ts'o věří, že POSIX zde neplatí, protože nedefinuje sticky bit:

Takže lidem, kteří proti tomu chtějí argumentovat (a já věřím, že je to užitečné omezení a ne nějaké, které by mělo být nutné řešit v LSM), nestačí říct, že je to porušení POSIX, protože není. Sticky bit samotný nebyl v POSIXu původně brán do úvahy a mnoho systémů, které ho implementují, nemělo problém získat certifikaci, že POSIX dodržují.

/tmp adresáře specifické pro uživatele by mohly problém vyřešit, ale staly by se samy o sobě zátěží pro administrátory. Eric Paris podotýká, že by to jako řešení mohlo být lepší, ale nebude to zadarmo:

Pokud bychom pravidelně roky používali jmenné prostory pro souborové systémy a uživatelé, správci a vývojáři se s nimi často potýkali, souhlasím, že by to pravděpodobně bylo lepší řešení. Záležitost by to vyřešilo, ale zavádí to také další řádku problémů, které budou ještě zjevnější a ještě pravděpodobněji někoho pokoušou.

Ted souhlasí: Spíš jsem proti samostatným /tmp pro jednotlivé uživatele, protože budou matoucí pro správce a protože by je mohly zneužít rootkity a skrýt se takovými způsoby, které by pro většinou správců bylo těžké odhalit. Na základě toho a dalších komentářů Kees patche revidoval ještě jednou a přesunul test do VFS místo toho, aby se pokoušel používat bezpečnostní subsystém.

Krom toho kód změnil tak, aby toto chování bylo ve výchozím nastavení vypnuté, což reagovalo na jednu z největších námitek. Verze 3 patche byla zaslána 1. června, zatím ji komentoval jen Al Viro, který podle všeho není přesvědčen, že je taková změna zapotřebí, ale který se i tak zabýval detaily implementace.

Může se stát, že Al i další vývojáři souborových systémů – Christoph Hellwig například podle všeho není této změně příliš nakloněn – budou proti. Do určité míry je to náplast chránící špatně napsané aplikace, ale také poskytuje určité prostředky pro ochranu, které by někteří měli rádi k dispozici. Jak podotkl Kees, jádro Ubuntu již tuto ochranu má, ale on by byl rád, aby se rozšířila na všechny uživatele v jádře. Jestli se tak stane, se ještě uvidí.

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

23.6.2010 00:17 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 6. 2010
Člen bezpečnostního týmu Ubuntu Kees Cook navrhl změnu jádra tak, aby se danému problému zabránilo ne odstraněním souběhu, ale tak, že se programům zabrání následovat [follow] symbolický odkaz, který byl vytvořen.
Možná by bylo lepší, kdyby jádro daný program rovnou killnulo, třeba by si to pak programátoři zapamatovali :-D
Přidej se k odporu proti eko-fanatismu! Konzumuj prémiové informace plné zdravého rozumu a vyhýbej se těm nevhodným!
23.6.2010 00:21 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 6. 2010
Btw
Dej každému uživateli jeho vlastní /tmp. Žádné změny jádra, žádné špatné chování, žádné podivné čachrování s následováním cest. Nevidím nic, co by vyžadovalo patch jádra.
Tohle by bylo úplně nejlepší. Imho není dobrý nápad, aby /tmp všichni sdíleli, kolikrát jsem se tomu podivoval...
Přidej se k odporu proti eko-fanatismu! Konzumuj prémiové informace plné zdravého rozumu a vyhýbej se těm nevhodným!
Jakub Lucký avatar 23.6.2010 16:09 Jakub Lucký | skóre: 40 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 6. 2010
polyinstancování to řeší...
If you understand, things are just as they are; if you do not understand, things are just as they are. (Zen P.) Blogísek
23.6.2010 08:50 Radovan Garabík
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 6. 2010
Možná by bylo lepší, kdyby jádro daný program rovnou killnulo, třeba by si to pak programátoři zapamatovali :-D
Takto to robí napr. grsecurity, a vedľajší efekt je ten, že midnight commander spadne, keď s ním človek ide do /tmp.... :-/
23.6.2010 07:45 Dusan | skóre: 23 | blog: Moje_trable_s_internetom
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 6. 2010
Byla přidána nová, experimentální podpora pro stavy nečinnosti CPU, která nepoužívá ACPI. Zdá se, že při troše snahy je možné ušetřit více energie přímým řízením stavů nečinnosti, než když se o ně stará ACPI BIOS.

Tak toto kvitujem.

A k prekladu zase pekné čítanie.
Kaacz avatar 23.6.2010 09:32 Kaacz | skóre: 10 | Praha 4
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 6. 2010
V tom Androidu bude asi neco spatne...

Mam Nokia N810 s obyčejným Debianem a v IDLE mode to vydrží 10 dnů.
Jsem uz moc stary na pouzivani windows .. / Optimismus je jen nedostatek informaci ..
23.6.2010 11:31 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 6. 2010
Halt v Debianu asi nebude tolik prasácky napsaných aplikací plných aktivních čekání a tak ...
When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
23.6.2010 11:03 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 6. 2010
Chybně napsaná aplikace u souborů v /tmp typicky zkontroluje, jestli daný soubor existuje a/nebo jestli má správné vlastnosti; jestliže soubor testům vyhoví, program ho použije.

To jen ty méně chybné. Většina chybně napsaných se neobtěžuje ani s tím. Teď zrovna bojuji s jedním vývojářem, který trvá na tom, že používat pevná jména dočasných souborů a nehlídat naprosto nic je naprosto v pořádku, protože jinak by to přece nešlo ladit… :-(

23.6.2010 11:07 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 6. 2010
Pokud jsme pravidelně roky používali jmenné prostory pro souborové systémy a uživatelé, správci a vývojáři se s nimi často potýkali, souhlasím, že by to pravděpodobně bylo lepší řešení.

Tady by IMHO mělo být "Pokud bychom…". Ono je to možná špatně už v originále, ale asi bych se musel podívat do nějakého přehledu mluvnice, abych si byl jistý.

stativ avatar 23.6.2010 12:35 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 6. 2010
Členská proměnná fsync() struktury struct file_operations ztratila argument – ukazatel na struct dentry, který nikdo nepoužíval.
Čuchám problémy s AFS.
Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.