Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Člen bezpečnostního týmu Ubuntu Kees Cook navrhl změnu jádra tak, aby se danému problému zabránilo ne odstraněním souběhu, ale tak, že se programům zabrání následovat [follow] symbolický odkaz, který byl vytvořen.Možná by bylo lepší, kdyby jádro daný program rovnou killnulo, třeba by si to pak programátoři zapamatovali
Dej každému uživateli jeho vlastní /tmp. Žádné změny jádra, žádné špatné chování, žádné podivné čachrování s následováním cest. Nevidím nic, co by vyžadovalo patch jádra.Tohle by bylo úplně nejlepší. Imho není dobrý nápad, aby
/tmp
všichni sdíleli, kolikrát jsem se tomu podivoval...
Možná by bylo lepší, kdyby jádro daný program rovnou killnulo, třeba by si to pak programátoři zapamatovaliTakto to robí napr. grsecurity, a vedľajší efekt je ten, že midnight commander spadne, keď s ním človek ide do /tmp.... :-/
Chybně napsaná aplikace u souborů v /tmp
typicky zkontroluje, jestli daný soubor existuje a/nebo jestli má správné vlastnosti; jestliže soubor testům vyhoví, program ho použije.
To jen ty méně chybné. Většina chybně napsaných se neobtěžuje ani s tím. Teď zrovna bojuji s jedním vývojářem, který trvá na tom, že používat pevná jména dočasných souborů a nehlídat naprosto nic je naprosto v pořádku, protože jinak by to přece nešlo ladit… :-(
Pokud jsme pravidelně roky používali jmenné prostory pro souborové systémy a uživatelé, správci a vývojáři se s nimi často potýkali, souhlasím, že by to pravděpodobně bylo lepší řešení.
Tady by IMHO mělo být "Pokud bychom…". Ono je to možná špatně už v originále, ale asi bych se musel podívat do nějakého přehledu mluvnice, abych si byl jistý.
Členská proměnná fsync() struktury struct file_operations ztratila argument – ukazatel na struct dentry, který nikdo nepoužíval.Čuchám problémy s AFS.
Tiskni
Sdílej: