Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Aktuální vývojové jádro je 4.13-rc1 vydané 15. července. Linus k tomu řekl: „Opět platí, že statistiky změn kompletně ovládly hlavičkové soubory GPU AMD, ale pokud tohle ignorujeme, vypadá to celkem normálně, asi dvě třetiny jsou ovladače a jedna třetina ‚zbytek‘ (architektura, jádro samotné, síťování, nástroje).“
Stabilní aktualizace: 4.12.2, 4.11.11, 4.9.38, 4.4.77 a 3.18.61 byly vydány 15. července.
Stabilní aktualizace 4.12.3, 4.11.12, 4.9.39, 4.4.78 a 3.18.62 byly mezitím revidovány a vyšly 21. července.
Ti z nás, kteří se kolem toho motají již delší dobu, mají spoustu vzpomínek na zprávu „/dev/foo has reached maximal mount count“, kterou následovala časově náročná kompletní kontrola daného souborového systému. Vzpomínek na časy, kdy člověk stál před místností plnou lidí a již tak měl zpoždění se začátkem prezentace, přináší zvláštní pocit radosti. Je však pravděpodobné, že si málokdo vybaví, kdy naposledy jsme takovou zprávu viděli na novějším souborovém systému ext4. Dokumentace nyní dohání zpoždění.
Smyslem kontroly vynucená počtem připojení bylo dosáhnout občasného spuštění fsck pro případ, že by si do souborového systému našla v tichosti cestu nějaká chyba. Příkaz tune2fs uměl tyto kontroly vypnout už v roce 1993, ale manuálová stránka byla dlouho proti:
Měli byste důkladně zvážit důsledky úplného zákazu kontroly dané počtem připojení. Vadné disky, kabely, paměť nebo chyby jádra by mohly poškodit souborový systém, aniž by byl označen jako špinavý (dirty) nebo detekována chyba.
Jediný háček je, že kontrola vynucená počtem připojení byla ve výchozím nastavení vypnuta v roce 2011. Nebo jak řekl Eric Sandeen: „Opravdu jsme ‚zvážili důsledky‘ a potom jsme ji ve výchozím nastavení zakázali.“ Pokud jde o teorii, že „tím není třeba uživatele strašit“, navrhl, aby byl tento text z manuálové stránky odstraněn a nahrazen citlivějším textem navrhujícím, že by si funkci někteří uživatelé mohli chtít zapnout. Jeden by si ale mohl myslet, že většina z nás je šťastnější bez náhodných zpoždění způsobených fsck
. Ti opatrnější z nás by si pravděpodobně raději naplánovali pravidelné kontroly v předvídatelných časech.
Pamatujte, pokud vám někdo řekne, že „jádro aktualizujeme pouze tehdy, když máme číslo CVE daného problému“, utíkejte co nejrychleji, je jasné, že nemají tušení, o čem mluví. A ano, přesně tohle mi před několika měsíci řekl šéf bezpečnostního týmu jedné hodně velké firmy.
Ke konci začleňovacího okna 4.13 bylo do hlavního repozitáře začleněno 11 258 neslučovacích sad změn, přibližně 3600 od první poloviny reportu o tomto začleňovacím okně. Do celkového počtu 12 920 sad změn, které se dostaly do 4.12, to má daleko, ale stále se jedná o běžně rušný vývojový cyklus. Následuje shrnutí nejzajímavějších z oněch >3600 nových sad změn.
Mezi významnější změny viditelné uživatelům patří:
Změny viditelné vývojářům zahrnují:
ar
popsány takto:
gnu ar může volitelně vytvořit tenký archiv, který obsahuje index symbolů a odkazy na původní kopie členských souborů v archivu. Je to užitečné při vytváření knihoven pro použití v místním sestavení stromu, kde se očekává, že přemístitelné objekty zůstanou dostupné a kopírování obsahu každého objektu by bylo ztrátou času a prostoru.
Výsledkem této změny by měla být o něco rychlejší a úspornější sestavení jádra.
__GFP_REPEAT
, který byl dlouhá léta předmětem diskuzí, byl konečně odstraněn. Nahradil ho __GFP_RETRY_MAYFAIL, který snad lépe popisuje, jak funguje. Viz tento commit, kde se probírají možnosti, jak říct alokátoru, jak moc se má snažit uspokojit jakýkoli požadavek.Pokud čekáte na změnu RDMA ve 4.13, pak budete zklamáni, tento subsystém se nedostal do začleňovacího okna a bude muset počkat na 4.14.
Jádro 4.13 je nyní ve stabilizační fázi, přičemž finálního vydání se dočkáme pravděpodobně na začátku září.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Pamatujte, pokud vám někdo řekne, že „jádro aktualizujeme pouze tehdy, když máme číslo CVE daného problému“, utíkejte co nejrychleji, je jasné, že nemají tušení, o čem mluví. A ano, přesně tohle mi před několika měsíci řekl šéf bezpečnostního týmu jedné hodně velké firmy.Nějak mi to připomíná diskuzi o 0day uživateli v systemd unitách