Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Aktuální vývojová verze jádra je 3.14-rc1 vydaná 2. února. Všichni, kdo doufali, že toto vydání bude mít v kódovém názvu něco s π, budou zklamaní. Je mi jasné, že 3.14 je jako číslo lidem povědomé a už jsem v souvislosti s tím obdržel žádosti ohledně jména. Takhle ale nesmyslná jaderná jména nefungují. Možná vás utěší, že tento název se nikde neukazuje a nikomu na něm nezáleží. Takže jakékoliv jméno související s pí, které vymyslíte, bude asi tak relevantní jako to, co bude v hlavním Makefile, takže se tím nemusíte trápit. Toto jádro bude pojmenováno „Shuffling zombie juror“ (porotce šinoucích se zombií).
Stabilní aktualizace: během minulého týdne žádné nevyšly. V době psaní textu se revidují verze 3.13.2, 3.12.10, 3.10.29 a 3.4.79 a jejich vydání proběhne 6. února nebo později.
Dále se reviduje aktualizace 2.6.34.15 s celkem 213 patchi. Paul Gortmaker k ní říká: Jde o poslední verzi v řadě 2.6.34.x; lidé by si měli promyslet přechod na novější jádra. Zaměřili jsme se na položky CVE, úniky dat a chyby, které mohou vyvolat BUG/oops.
Musím zdůraznit, že i když je to velmi vzrušující, tak toto úsilí je experimentální, proto bych byl rád, kdybyste kvůli těmto několika patchům neměli přehnaná očekávání. Rozsah této práce je striktně omezen na Tegra (i když z toho vzhledem k podobnosti s desktopovými GPU budou nepřímo i tato GPU profitovat) a nemáme v plánu pracovat na podpoře v uživatelském prostoru. Takže proprietární ovladač ještě neodinstalujte ;)
-- Alexandre Courbot z NVIDIA přispěl do Nouveau
No vida, tentorkrát nvidii dávám vzhůru palec.
Na Korejském linuxovém fóru se měl loni na podzim Linus zeptal, jestli už o Tux3 neslýchá posledních deset let. Řekl jsem, že ne, že to byl Tux2. O Tux3 můžeme slyšet jenom šest let.
SUSE ohlásilo projekt kGraft, což je mechanismus pro aplikování jaderných patchů bez restartu systému. Svou funkčností se podobá ksplice, ale implementace je poněkud odlišná a vývojáři se snaží dostat podporu do hlavní řady jádra. kGraft je postavené na technologiích a nápadech, které už v jádře jsou: ftrace a jeho vyhrazený prostor v hlavičkách funkcí na bázi mcount, INT3/IPI-NMI patchování používané i ve skokových návěštích a aktualizace kódu, který nevyžaduje zastavení jádra, podobající se RCU. Patch kGraft je jaderný modul, který na načtení do jádra plně závisí na jaderném zavaděči modulů. Díky tomu může návrh být krásně minimalistický. První vydání je plánováno na březen.
Do uzavření začleňovacího okna a vydání 3.14-rc1 bylo celkem přetaženo 10 622 neslučovacích sad změn. To z tohoto cyklu činí nejaktivnější cyklus od 3.10, i když bylo 3.13 překonáno o pouhých 104 patchů. Při aktuální aktivitě si 3.10 ještě nějakou dobu asi svůj rekord udrží (11 963 patchů).
Od minulého souhrnu byly přetaženy následující zajímavé změny viditelné uživatelům:
Mezi změny vidielné vývojářům jádra patří:
Jednou z posledních funkcí, co se mohou dostat do 3.14, je navržené systémové volání renameat2(), na které se chce Linus podívat hlouběji, než jej zařadí. Tento kód nemusí být v době 3.14-rc2 ještě přetažen, ale Linus říká: po pravdě to asi nakonec zbude na 3.15. Mimo to by rozsah funkcí v 3.14 měl teď být kompletní. Pokud bude stabilizace probíhat jako obvykle, pak můžeme vydání 3.14 očekávat koncem března.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
„Možná vás utěší, že tento název se nikde neukazuje a nikomu na něm nezáleží.“
Shuffling zombie juror“ (porotce šinoucích se zombií)A ne spis 'sinouci se zombioidni porotce'?
No, je otázka, jeslti je to původně překládané (Shuffling (zombie juror)), nebo spíš ((Shuffling zombie) juror), třeba kdyby bylo shuffling soutěžní disciplína při Miss ZombieShuffling zombie juror“ (porotce šinoucích se zombií)A ne spis 'sinouci se zombioidni porotce'?