Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Aktuální vývojová verze jádra je 3.9-rc1 vydaná 3. března. Linus k ní řekl: Nevím, jestli je to ve mně, ale toto začleňovací okno mělo více hrozivých momentů, než na co jsem zvyklý. Několikrát jsem přestal začleňovat, protože se objevily chyby, které vypadaly děsivě, ale lidé se na ně naštěstí vrhli jako paparazzi na Justina Biebera. Níže najdete přehled posledních věcí, které se do jádra 3.9 dostaly.
Stabilní aktualizace: verze 3.8.1, 3.4.34 a 3.0.67 vyšly 28. února; verze 3.8.2, 3.4.35 a 3.0.68 je následovaly 4. března. Verze 3.2.40 pak vyšla 6. března. Všechny obsahují obvyklý koktejl důležitých oprav. 4. března ještě vyšla verze 3.5.7.7.
Do doby, než Linus vydal Linux 3.9-rc1 a uzavřel tak toto začleňovací okno, bylo přetaženo 10 265 neslučovacích změn. To je více než 2000 změn od souhrnu z minulého týdne. Mezi nejvýznamnější změny viditelné uživatelům patří:
Mezi změny viditelné vývojářům jádra patří:
Od této chvíle začala stabilizace jádra 3.9. Pokud budou věci probíhat jako obvykle, pak se konečné verze 3.9 dočkáme začátkem května.
Read-copy update (RCU) je synchronizační mechanismus v linuxovém jádře, který umožňuje extrémně efektivní a škálovatelnou obsluhu dat, která jsou obvykle jen čtena. Ačkoliv je RCU docela efektivní, objevily se jisté obavy o jeho složitost.
Jedním ze zdrojů složitosti RCU je to, že jádro obsahuje rovnou čtyři implementace RCU, a to nepočítáme tři speciální odrůdy RCU (uspatelné RCU (SRCU), RCU-hh a RCU-sched popsané zde). Ty čtyři obyčejné implementace jsou vybírány jadernými volbami SMP a PREEMPT:
Smyslem techto čtyř implementací je pokrýt širokou paletu hardwarových konfigurací a zátěží, kde se Linux používá. Jenže i když se TINY_RCU, TREE_RCU a TREE_PREEMPT_RCU intenzivně používají tam, kde se to hodí, spotřeba paměti při TINY_PREEMPT_RCU není o moc menší než TREE_PREEMPT_RCU obzvláště, když se vezme v úvahu, jak PREEMPT samo o sobě zvyšuje spotřebu paměti v jádře. A všechna místa použití preempt_disable() a preempt_enable() generují skutečný kód.
Velikost při TREE_PREEMPT_RCU pro x86_64 je následující:
text data bss dec hex filename 1541 385 0 1926 786 /tmp/b/kernel/rcupdate.o 18060 2787 24 20871 5187 /tmp/b/kernel/rcutree.o
Velikost pro TINY_PREEMPT_RCU je následujcí:
text data bss dec hex filename 1205 337 0 1542 606 /tmp/b/kernel/rcupdate.o 3499 212 8 3719 e87 /tmp/b/kernel/rcutiny.o
Pokud máte opravdu málo paměti, tak použijete TINY_RCU:
text data bss dec hex filename 963 337 0 1300 514 /tmp/b/kernel/rcupdate.o 1869 90 0 1959 7a7 /tmp/b/kernel/rcutiny.o
To nás vede k možnosti zbavit se TINY_PREEMPT_RCU, protože rozdíl ve velikosti není takový, aby mělo smysl jej ponechat.
Odstranění se samozřejmě musí udělat bezpečně a rozumně. Toto je navrhovaný postup:
Pozor na to, že Linusův strom aktuálně opět umožňuje volbu implementace RCU při !SMP && PREEMPT: buď TINY_PREEMPT_RCU, nebo TREE_PREEMPT_RCU. Jde o přechodný stav pro případ, že by se nějaká chyba vynořila. Od verze 3.11 bude volba implementace RCU vynucena v souladu s pravidlem, že nemají být vidět zbytečné volby.
Pokud vše půjde podle plánu, pak tato změna odstraní z jádra přibližně 1000 řádek, což za to stojí. Takže jestliže používáte TINY_PREEMPT_RCU, vyzkoušejte TREE_PREEMPT_RCU na svém hardwaru a zátěži.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: