Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Tato omezená verze bude pravděpodobně začleněna s tím, že doba spotřeby vyprší v 2.6.27- asi to má byť 2.6.37...
u takto komplexniho fs ktery jeste nema ani stabilni diskovy format?Podle varování v Kconfigu ne, fakticky jo, diskový formát už se nezměnil hodně dlouho.
"ReiserFS odešel do věčných lovišť"
To mi vysvětlete, něco mi uniklo?
Však je to dobrej systém, to není nikdo kdo by reisera vyvýjel? Kdy pustěj toho vrahouna?
Edward Šiškin (vývojář Reiser4) plánuje svoje dílo v brzké době začlenit do vanilky, takže by ta nejistota kolem vývoje mohla trochu opadnout, a „starý“ ReiserFS je sice málo udržovaný, ale to je spíš příznakem toho, že je dost stabilní a prostě není potřeba ho dál upravovat. Mimoto do něj nedávno přistálo obrovské množství patchů kvůli akci „Kill the Big kernel lock“, tudíž nějaká údržba probíhá a jeho jaderný kód ještě zcela neosiřel.
Jediný problém ReiserFS je to, že se při návrhu nepočítalo s ACL, kvótami nebo xattry, takže tyhle modernější fce do něj byly dost ošklivě dohackovány a jejich používání není tolik otestováno (osobně mám právě s rozšířenými atributy špatné zkušenosti). Dnes se od jeho používání odrazuje, já ale vážně nevím proč. Pořád je to FS dost rychlý a v porovnání s Ext4 nebo brtfs je IMO i stabilnější.
Edward Šiškin (vývojář Reiser4) plánuje svoje dílo v brzké době začlenit do vanilky, takže by ta nejistota kolem vývoje mohla trochu opadnoutPlánuje neznamená, že mu to projde.
ReiserFS je sice málo udržovaný, ale to je spíš příznakem toho, že je dost stabilní a prostě není potřeba ho dál upravovat.A přesto je schopný samovolně se rozsypat na funkčním hardwaru.
Plánuje neznamená, že mu to projde.Doufat ale můžeme, ne?
A přesto je schopný samovolně se rozsypat na funkčním hardwaru.Myslíš tu známou chybu s xattrs? Hans byl sice hovado, ale věděl, proč nackovat přidávání vlastností, na které ten FS nebyl stavěný. Když ho ostatní vývojáři přehlasovali, mají, co chtěli.
Myslíš tu známou chybu s xattrs?Myslím, že ne, protože xattrs se tam nepoužívaly.
No chcel som pretaktovať procesor na vyššiu frekveciu. Pretože sa procesor bránil, tak úspešnému štartu predchádzalo približne desať reštartov, potom upozornenie na to že systém nieje konzistentný.Když ono se při přetaktování procesoru může stát ledacos – a poměrně běžně se například stává, že procesor uvnitř funguje OK, ale nestíhá komunikovat s okolím, takže třeba může místo všech dat na disk zapisovat nuly (případně zapisovat o kousek vedle). To z počátku vypadá nevinně, ale pak zjistíte, že je přepsaná komplet celá struktura filesystemu. (Už to, že si ext3 stěžoval, že je FS nekonsistentní, místo aby prostě chybu opravil podle žurnálu, naznačuje, že to maličkost nebyla.) Pokud se vážně stalo něco podobného, pak nemůžete mít žádnému FS za zlé, že to nepřežil. (Kdysi v dávných dobách jsem opravoval disk, který se někdo pokoušel 5 minut používat ve stavu, kdy řadič zapisoval 7. bit každého 16-bitového slova jako nulu. Takový puzzle se ještě za pár hodin ruční práce s hexeditorem složit dá.)
S extom som začínal ako každý Linuxák, ale kto si vidí pred nos a rád porovnáva a skúša, tak ho rýchlo zavrhne, nemyslím len na chybu čo som opísal, ale chod systému, nevysvetlitelné spomalenia, problémy so softom, ktoré si nezapisujem a preto to ani nijak dokazovať nechcem, ale každému kto narazí na nevysvetlitelní problém doporučujem skonči s extom a veľa ľuďom to pomôhlo, nielen Reiser.Vida, a já radím přesný opak: pokud se vám systém chová nespolehlivě a záhadně, zahoďte všechny ostatní filesystemy a použijte starý dobrý ext2/3. Vrchol moderního návrhu to rozhodně není, výkon má slušný, ale ne špičkový, ovšem co do spolehlivosti ho v linuxovém světě vážně nepřekoná vůbec nic. A také vím, co je uvnitř
Reiser ide celé roky sám, možno mám len šťastie, ale po tom čase aj keby sa už konečne niečo stalo, asi by som to skôr pričítal HW.
HW problém byl ale i v tom případě přetaktovaného padajícího stroje s ext3.
To jako při pohledu na plotnu? Vyjadřujte se konkrétně.
To nič nemení na tom že reči odporcov sú len čisté drístyA Vaše řeči nejsou? Nevšiml jsem si, že byste vyslovil jediný solidní argument proti ext3.
Ale to je vec ostatných kvázi programátorov takých ako som ja, že myslíme len jednoducho.Na to samozřejmě máte plné právo. Jen se pak nesmíte divit, že to, co tvrdíte, sotvakdo bere vážně
Tiskni
Sdílej: