Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
kt_citace
?
Jinak opět děkuji za další díl Jaderných novin.
Nepoužívaly se dříve v JN správné české uvozovky „“?Spíše ne, ale je pravda, že bych to měl zavést u všech článků.
Nehodilo by se pro citáty v JN používat sémantický tag <cite> a dám mu stejný styl, jako má třída kt_citace
?
Těch tagů, které by našly uplatnění, je více (q, samp, kbd, ...). Zkusím s nimi začít pracovat.
Kdykoliv začne OOM killer střílet, se systémem je něco špatně a je mnohem produktivnější to řešit, než si přát přesnějšího OOM killera.nevím, jestli to není vytržené z kontextu, ale tak jak to stojí, tak bych řekl, že pisatel je s odpuštěním trouba - když je chyba v aplikaci (nebo třeba ani ne chyba, prostě jen zpracovává neobvykle velká data) a ta si naalokuje veškerou dostupnou paměť, takže systém jde do kytek, jak to podle něj mám řešit, to mám tu aplikaci přestat používat a odinstalovat, aby náhodou nedošlo na killer? nebo si mám napsat vlastního démona, který bude hlídat paměť a sestřelí, co jí žere kriticky mnoho, aby náhodou nedošlo na killer (neměla by to snad být jeho práce)?
Co takhle opravit tu aplikaci? Když jí OOM killer „zastřelí“, tak asi stejně nebude moc použitelná…Kdykoliv začne OOM killer střílet, se systémem je něco špatně a je mnohem produktivnější to řešit, než si přát přesnějšího OOM killera.nevím, jestli to není vytržené z kontextu, ale tak jak to stojí, tak bych řekl, že pisatel je s odpuštěním trouba - když je chyba v aplikaci (nebo třeba ani ne chyba, prostě jen zpracovává neobvykle velká data) a ta si naalokuje veškerou dostupnou paměť, takže systém jde do kytek, jak to podle něj mám řešit, to mám tu aplikaci přestat používat a odinstalovat, aby náhodou nedošlo na killer? nebo si mám napsat vlastního démona, který bude hlídat paměť a sestřelí, co jí žere kriticky mnoho, aby náhodou nedošlo na killer (neměla by to snad být jeho práce)?
sshd
).
echo $oom_value > /proc/$$/oom_adj
jen protoze kernel neni schopny pochopit, ze ma killnout proces, ktery za posledni okamzik nejvic narostlNepovede tenhle postup k zabití poslední spuštěné aplikace, nebo k zabití X, pokud oním zlobivým procesem je nějaká GUI aplikace? Případně vybije všechno možné, ale trvale rostoucího bumbrlíčka nechá na pokoji?
když je chyba v aplikaci (nebo třeba ani ne chyba, prostě jen zpracovává neobvykle velká data) a ta si naalokuje veškerou dostupnou paměť, takže systém jde do kytek, jak to podle něj mám řešit, to mám tu aplikaci přestat používat a odinstalovat, aby náhodou nedošlo na killer?Pokud aplikace zpracovává neobvykle velká data a dojde paměť, tak "je se systémem něco špatně", protože jsi tam nedal dost paměti. Je produktivnější to řešit (přidat paměť), protože jinak se situace pravděpodobně bude opakovat. A ne, nemáš ji přestat používat, aby na killera náhodou nedošlo, ale máš potom zjistit, co se stalo a pokusit se tomu nějak předejít. OOM killer je jenom nouzový prostředek, který má napravovat chyby někoho jiného - mnohem efektivnější, než vylepšovat OOM killer, je podle mě věnovat čas na opravu těch chyb.
Pokud aplikace zpracovává neobvykle velká data a dojde paměť, tak "je se systémem něco špatně", protože jsi tam nedal dost paměti. Je produktivnější to řešit (přidat paměť), protože jinak se situace pravděpodobně bude opakovat.jenomže dopředu to obvykle nevím - ano, až to zjistím, mohu paměť dokoupit, jenomže mezitím jaksi potřebuju něco, aby zasáhlo právě v ten okamžik, kdy problém nastane; můj počítač totiž jaksi nepodporuje hotswap pamětí, nehledě na to, že bych s ním třeba chtěl ještě něco udělat než do toho krámu pro tu paměť poběžím atd.
A ne, nemáš ji přestat používat, aby na killera náhodou nedošlo, ale máš potom zjistit, co se stalo a pokusit se tomu nějak předejít. OOM killer je jenom nouzový prostředek, který má napravovat chyby někoho jiného - mnohem efektivnější, než vylepšovat OOM killer, je podle mě věnovat čas na opravu těch chyb.ta myšlenka nebyla tak úplně dokončená, měl jsem ještě říct, že takhle bych mohl odinstalovat celý systém
Tiskni
Sdílej: