abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:44 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 127.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 127 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:11 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 9.5 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:44 | IT novinky

    Společnost Raspberry Pi dnes vstoupila na Londýnskou burzu jako Raspberry Pi Holdings plc (investor).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:22 | IT novinky

    Do 17. června do 19:00 běží na Steamu přehlídka nadcházejících her Festival Steam Next | červen 2024 doplněná demoverzemi, přenosy a dalšími aktivitami. Demoverze lze hrát zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:33 | IT novinky

    Apple na své vývojářské konferenci WWDC24 (Worldwide Developers Conference, keynote) představil řadu novinek: svou umělou inteligenci pojmenovanou jednoduše Apple Intelligence, iOS 18, visionOS 2, macOS Sequoia, iPadOS 18, watchOS 11, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 21:44 | Nová verze

    Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu reakcí pomocí emoji (XEP-0444: Message Reactions) a citace zpráv (XEP-0461: Message Replies). Přehled dalších vylepšení je k dispozici na oficiálních stránkách.

    sonicpp | Komentářů: 1
    včera 15:00 | Nová verze

    Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    včera 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    včera 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Jaderné noviny 202

    3. 2. 2003 | Leoš Literák | Jaderné noviny | 3040×

    Status řady 2.5 - dočkáme se řady 2.6? Bezpečná autentizace pro NFS. TTY nemá správce. Kompilace kernelu ne-gcc překladačem.

    Do konference přišlo celkem 2320 emailů, nejvíce jich poslali "Martin J. Bligh", William Lee Irwin III, Andrew Morton.

    Status řady 2.5, 202 e-mailů

    William Lee Irwin III si myslel, že řada 2.5 si vede dobře, takže nastal čas přeřadit na vyšší otáčky a vykopnout řadu 2.6 ven. Zeptal se, které problémy zdržují tento proces. Dave Jones odpověděl, že je zde plno modulů, které nejdou zkompilovat, tuny neportovaného kódu od jádra 2.4.18 a spousty triviálních patchů, které se zratily cestou. Podle něj jsme od jádra '2.6-test' velmi vzdáleni, ale přechod na tvrdší zmražení kódu by byl dobrý nápad. Alan Cox napsal vlastní seznam:

    IDE stále není v pořádku a oprava bude trvat aspoň tři měsíce, než vůbec můžeme začít s vylepšováním. Celé zamykání TTY je kompletně špatné a nikdo se ani nepokusil začít s jeho opravou. Prostě vyzkoušejte masivní paralelní aktivitu na tty/pty. Problémy byly už před tím, ale pre-empt jej zničil a pohřbil. Většina ovladačů není možné ani zkompilovat.

    Podle mně je důležité dostat se do stavu, kdy můžeme říci:

    • je možné jej zkompilovat
    • funguje to (aspoň v hlavních aspektech)
    • je nepravděpodobná ztáta dat
    • jede na jednoprocesorovém a SMP počítači s i bez pre-empt

    Jinak si všichni budou myslet, že ".0-pre" znamená ".0 jako ve Windows", což by znamenalo ztrátu základny testerů.

    Když vezmeme v úvahu, že nové věci je nutné začlenit, měl by Linus dostat dovnitř opravy z řady 2.4 a opravy chyb při kompilaci modulů a pokud by to nepomohlo, měl by být vyřazen.

    Prosím, už žádné přepisy "ISAPnP TNG" a modulů

    Ohledně posledního bodu panoval obecný souhlas a Jochen Friedrich přidal, že framebuffer je také smetí, stejně jako ISDN a (trochu méně) USB.

    Bezpečná autentizace pro NFS, 9 e-mailů

    Trond Myklebust implementoval části RFC 2203 a oznámil:

    Následujících šest patchů implementuje podporu bezpečnostního protokolu RPCSEC_GSS (pouze autentifikace) a bezpečnostního mechanismu Kerberos V5.

    RPCSEC_GSS je bezpečnostní mechanismus vyžadovaný pro všechny implementace NFSv4. Poskytuje protokol pro bezpečné přihlášení a přenos dat na bázi pro jednotlivé uživatele. Funguje takovým způsobem, že nezávisí na aktuálně použitém bezpečnostním mechanismu, ale podporuje jich širokou řadu. Mechanismy požadované RFC 3010 pro NFSv4 jsou Kerberos V5 (viz RFC 1964), SPKM-3 (RFC2025) a LIPKEY (RFC2847).

    Naší snahou je poskytnout základní kernelovou RPC klientskou podporu pro RPCSEC_GSS protokol a pro komunikaci s démonem, který provádí vlastní výměnu bezpečnostního kontextu s RPC serverem. Komunikace mezi kernelem a uživatelským prostorem se uskutečňuje skrze skupinu pojmenovaných rour [named pipe] v soukromém souborovém systému podobném ramfs.

    Dax Kelson odpověděl:

    Jako uživatel a administrátor jsem na toto čekal po DLOUHOU dobu. Standardní bezpečnost/autentizace NFS stojí za starou belu [sucks]. Bez této podpory NFS servery s domovskými adresáři jen čekají na vyloupení ze strany škodolibého (nebo kompromitovaného) roota na klientském počítači.

    NFSv4 s RPSEC_GSS je konečně nativní unixovské řešení sdílení souborů, za které se nestydím při konverzaci s administrátory těch ostatních operačních systémů.

    Paul Jakma poznamenal, že root z klienta může stále vyloupit server, ale Dax Kelson vysvětlil, že zlý root může s RPSEC_GSS přistupovat / měnit / mazat soubory na serveru jen uživatelům, kteří jsou na klientovi přihlášeni. Takže dobrým zvykem by mělo být odstranění cachovaných osobních údajů [credentials] při odhlášení. Trond však napsal, že pokud byl root kompromitován, hra skončila, takže je zbytečné se bát, co by mohl provést. Bezpečnostní model RPSEC_GSS není míněn jako ochrana před rootem, ale jako ochrana před třetí stranou podhazující RPC požadavky vašim jménem (silná autentifikace), poškozování či úpravě platných RPC požadavků (kryptografická kontrola integrity dat) nebo odposloucháváním komunikace mezi serverem a klientem (soukromí dat).

    TTY nemá správce, 1 e-mail

    Russell King zjevně dostával příliš hodně emailů týkajících se TTY a měl toho dost. Vysvětlil:

    Rád bych vyjasnil následující bod:

    Nejsem, opakuji nejsem správce TTY subsystému. Mám příliš mnoho jiných povinnosti na to, abych se jim stal.

    Nicméně, čas od času si prohlédnu patche z TTY vrstvy a poskytnu (doufám že) užitečný názor. Patche si však budu vybírat sám a bude to záležet na tom, čeho se týkají, jak jsou komplexní a jak moc jsem zaneprázdněn.

    A pro úplnost, neposílejte mi žádné záplaty pro TTY.

    Kompilace kernelu ne-gcc překladačem, 7 e-mailů

    Henrik Andersen se zeptal, zda je možné zkompilovat jádro překladačem C++ od Intelu. John Bradford o tom pochyboval, neboť Linux výrazně používá rozšíření GCC. Nicméně Jeff Garzik napsal, že zmíněný překladač funguje pěkně na jádru. Jun Nakajima to potvrdil. Ville Herva dodal, že Intel se snaží o maximální kompatibilitu s gcc.

           

    Hodnocení: 33 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.