abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    11.7. 00:11 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 21:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.7. 15:22 | Nová verze

    Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    10.7. 12:55 | Bezpečnostní upozornění

    Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    10.7. 11:55 | Humor

    Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    10.7. 02:11 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 01:11 | Nová verze

    Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    10.7. 00:11 | IT novinky

    Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 389 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Jaderné noviny 203

    10. 2. 2003 | Leoš Literák | Jaderné noviny | 5328×

    Pochybnosti o úspěchu Linuxu. Podpora quoty i mimo ext2. Jak začít hackovat jádro.

    Do konference přišlo celkem 1677 emailů, nejvíce jich poslali Andre Hedrick, Richard Stallman a Hell.Surfers.

    Pochybnosti o úspěchu Linuxu, 19 e-mailů

    Andre Hedrick zaslal odkaz na zajímavý článek: http://eastbay.bizjournals.com/eastbay/stories/2003/01/20/story1.html. James Simmons s ním však rozhodně nesouhlasil:

    Linux se NIKDY nedostane do desktopového trhu!!! Linux našel mezeru v serverovém trhu a částečně v trhu se zabudovanými počítači [embedded]. Přesněji zápasí v embedded o přežití. Proč?

    Důvodem číslo jedna, proč se nedostane do trhu s dektopy, je jeho mentalita piva zdarma [narážka na špatné chápání pojmu free]. Spousta lidí očekává něco za nic. Nemluvím jen o uživatelích. Dokonce i o mnohomiliardových společnostech. Měl jsem velkou společnost, která se mě zeptala: "Vy po nás chcete peníze? To od vás není zrovna open source!!!". A u koncových uživatelů existuje stejný problém. K tomu přidejte společnosti, které argumentují náklady na programátory, kteří by portovali jejich software.

    Jediným důvodem, proč v posledních letech Linux tolik vzrostl, je domněnka společností, že ušetří používaním softwaru zdarma. No, teď zjišťují, že i Linux něco stojí. Musíte najmout programátory a potřebujete lidi, kteří rozumějí Linuxu. Uvidíme zpomalování adopce Linuxu, pokud ne úplné zastavení ve všech trzích kromě serverů a embedded zařízení bez GUI jako jsou telekomunikační zařízení.

    Někdo by mohl v tuto chvíli vstát a začít křičet o PDA. Zaprvé, jedná se o velmi vertikální trh. Ve skutečném světě uvidíte spoustu Palmů a pár iPaqů. Nikdy jsem neviděl výrazné používání linuxových PDA. iPaq může běžet pod Linuxem, ale nikdy s ním nebude dodáván. Pracoval jsem s několika experimentálními PDA. Některé se nikdy nedostaly na trh a více společnosti shledalo Linux nezralým v porovnání s Windows CE a rozhodly se přejít k Microsoftu.

    Co to znamená nezrálý? Základ je stabilní a pěkný, ale lidé chtějí více než jen login přes seriovou konzoli. Viděl jsem spoustu hezkých vývojů nových typu uživatelského rozhraní. Všichni kromě jednoho se rozhodli nepoužívat X windows a ten později přešel na Windows CE. Tyto společnosti cítily X jako brzdu a tak používaly microwindows nebo embedded QT. Je zde stále velký nedostatek aplikací a ještě větší nedostatek společností chtějících psát aplikace pro linuxové PDA.

    A teď k samému desktopu. Máme zde dva hlavní problémy. Největší problém Xů je jeho dlouhý vývojové cyklus. Dobrou zprávou je, že od doby, co nVidia vytváří vlastní X server a ovladače a dominuje trhu s grafickými kartami, už to tak necítíme. Pokud by zde bylo 20 - 30 karet se stejným podílem na trhu, pocítili bychom to. Zvláště když grafické karty mají šestiměsíční cyklus, než zastarají.

    A co je mým důkazem? Za prvé podívejte se po linuxových zaměstnáních. Najdete systémové administrátory. Pár. Pak nabídky pro programátory jako iSCSI nebo síťové karty či jiné aspekty síťového programování. Teď hledejte místa pro programátory KDE nebo Gnome aplikací kromě distributorů. Našel jsem jedno místo někde v Australii. Nyní hledejte v flipdog.com, CareerBuilder.com nebo HotJobs.com místo programátora KDE nebo Gnome. Žádné pozice nejsou dostupné. Takže žádná společnost neplánuje portovat software pod Linux nebo vytvořit nový linuxový software. Vzpomeňte na pár společností jako lokigames. Už jsou pryč. Další úrovní je grafika a multimédia pod Linuxem. Opět žádné pozice.

    Další otázkou je, jaké společnosti investují do neserverových aplikací pro Linux, jako jsou multimedia, Gnome, KDE a X kromě distribucí. Vím jen o VA Linux. Najali několik programátorů DRI/X windows. Pokud vím, už zde nepracují. Takže jediné společnosti tlačící věci netýkající se serveru, jsou distribuce. Otázkou je, kolik jich zůstane. Jeden z nich před pár dny vyplnil formulář pro bankrot. Také vidíme silný přesun k tomu, kde jsou peníze. Na trh serverů.

    Jesse Pollard poznamenal, že dlouhý vývojový cyklus X Window Systému je zapříčiněn špatnou dokumentací hardwaru. James s ním souhlasil, ale dodal, že je rozdíl, když mnoho z vývojářů pracuje ve svém volném čase a když se tím živí. Pět hodin týdně versus 40 udělá velký rozdíl v tom, jak rychle se něco dokončí. Jesse však kontroval, že podle webových stránek XFee86 mají SPOUSTU firemních sponzorů darujících peníze, práci a vybavení. Jsou placeni za vytvoření rozhraní pro hardware na zakázku. Jesse dále napsal, že je spousta dostupných linuxových míst, jiní lidé zaslali výsledky svých hledání. Výsledky se zásadně lišily.

    Podpora quoty i mimo ext2, 9 e-mailů

    Gerhard Mack si myslel, že quota funguje jen na souborovém systému ext2. Ale Oleg Drokin odpověděl, že reiserfs také pracuje s quotou. Chris Mason portuje patch z 2.4 na 2.5. Andrew Morton dodal, že i ext3., ufs a udf používají kód quoty. Gerhard poznamenal, že dokumnetace tvrdí, že quota je podporována jen ext2. Zeptal se, kde najde nástroje pro práci s quotou pod ext3. Andrew napsal, že ext3 používá stejné nástroje jako ext2 a poslal i odkaz na domovské stránky - the Sourceforge site.

    Ale Pete Zaitcev napsal Gerhardovi, že quota na ext3 vede k zamrznutí, takže to můžete zkusit, ale asi nebudete chtít. Popis byl zveřejněn u RH 2.4.18-5 a oprava nebyla začleněna ani v 2.4.20. Jakob Oestergaard napsal, že používá quotu s ext3 na velmi zatíženém stroji a dosud nezaznemanal jediné zamrznutí. Nicméně Andrew přiznal, že je zde problém a řeklm že se na to podívá. Gerhard Andrewovi poděkoval a dodal, že počká na patch a připomenul mu, že by měl také opravit dokumentaci.

    Jak začít hackovat jádro, 4 e-maily

    Jim Ny právě dokončil kurz operačních systémů a rozhodl se začít opravovat chyby v Linuxu. Paul Larson odpověděl, že testování je dobrý způsob, jak se něco naučit a přidal adresu: http://ltp.sourceforge.net. Hanna Linder doporučil databázi chyb v jádře 2.5 - http://bugme.osdl.org a dodal, ať si vybere nějakou novou chybu, která ještě nebyla nikomu přiřazena. Pak ať pošle patch do konference pro kontrolu. Jiným dobrým startovacím místem je http://www.kernelnewbies.org. A Randy Dunlap přidal, že Kernel Janitors je projekt vhodný pro začátečníky. Jejich seznam úkolů najde na adrese http://kernel-janitor.sourceforge.net.

           

    Hodnocení: 47 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    12.2.2003 00:59 maverick
    Rozbalit Rozbalit vše Takovýto provokující článek si zaslouží reakci!
    Kritika mířená do vlastních řad není nikdy od věci, ale rád bych se vyjádřil k některým bodům. "No, teď zjišťují, že i Linux něco stojí. Musíte najmout programátory a potřebujete lidi, kteří rozumějí Linuxu." - Opravdu dobrý admin Linuxu je stejně drahý jako admin Windows. - průměrná úroven administrátora Linuxu je však vyšší(zatím, jak dlouho ještě?) než u Windows - Windows může spravovat "každý", ale na jaké úrovni. A ještě jednu otázku k XFree86 a hardware - Ne že by nebylo co zlepšovat, ale co schází průměrnému uživatli? Co brání nasazení na desktopech? Asi není ideální pro hraní her, ale v kanceláři nejsou potřeba. Která oblast businessu potřebuje lepší X? Na samotných X mě chybí jednoduchý (automatický) přenos zvuku na X terminály.
    20.2.2003 14:22 Juno
    Rozbalit Rozbalit vše RE:Takovýto provokující článek si zaslouží reakci!
    Tak stim bych tak nejak souhlasil. Opravdu mnoho lidi nechape ze slovo free znamena volne siritelny s otevrenym kodem a ne zdarma. Jinak ja si osobne myslim, ze pokud se nezacnou prekladat hry pod linux tak tady bude porad naskok M$. Tady maj peknej naskok diky DirextX. Spousta lidi je strasne linejch a uci se veci ktere se snadno programujou. Coz je zde problem mezi DirexctX a OpenGl. Vemte si kolik z nas ma doma i Wokna uz jen proto, ze si radi zaparime IceWindDale a pod. Dal nevim jak to je s programama jako AutoCAD a pod. Vim, ze Matlab je portovanej na linux, ale ostatni veci ?? Zatim jsem nanarazil na firmu ktera by napsala dobrej ucetni system na linux i kdyby byl placeny a sireny pod GPL.
    12.3.2003 13:04 Verner Robert
    Rozbalit Rozbalit vše RE:Takovýto provokující článek si zaslouží reakci!
    AutoCAD pod Linux, no nedávno jsem se pokoušel sehnat nějaký program a narazil jsem na Varicad, je to ceský prográmek a zdá se mi docela simpatetycký, dokáže přečíst i autokedový soubory, má knihovny, a dokáže i některý výpočty, dá se vněm kreslit jak 2D tak i 3D, a dá se stahnou i plná verze z netu ale je jen ne 15 dní a podle toho co sem zatím stačil zjistit tak stojí s DPH cca 60000 ale jinej cad s temito funkcemi by stál mnohem víc.
    12.2.2003 01:08 maverick
    Rozbalit Rozbalit vše Linux = svoboda
    Ještě dvě malé poznámky. 1. To co mě na Linuxu nejvíce přitahuje je svoboda. Do jaké míry je to hlavní důvod používání Linuxu u většiny uživatelů? Jsem mladý člověk a nehodlám zbytek života trávit počítáním licencí nainstalovaneho software, klepat se strachy, že jsem udělal chybu a skončím před soudem nebo v kriminále! 2. Podpora u free software je lepší a rychlejší než u komerčního sw.
    13.2.2003 19:36 Jakub Vana
    Rozbalit Rozbalit vše Linux = svoboda
    S tim nelze nez souhlasit ale neni to jediny duvod: neverim ms a verim, ze vokna jsou prospikovana "spionaznim" software, takhle to zni legracne, ale ja nestojim o to, aby Billy vedel, co sem vcera vecerel a nebo jakej mam PIN k uctu. A i kdyby tam nebyl ten spionazni software, tak jsou tak deravi a tak nechutne rozsahli, ze nikdo nikdy nezjisti, co mu kdo s pocitacem delal (myslim pres net).
    13.2.2003 19:39 Jakub Vana
    Rozbalit Rozbalit vše Linux = svoboda
    Omlouvam se za to rozsahli, spravne rozsahla, ale ja bych napsal rozsahly :-) Snad uz tam zadny dalsi chyby nejsou :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.