Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Super překlad citátu od Stephena Hemmingera
A já si myslel, že heshe slouží pouze pro rychlé rozpoznání stránek s jistě různým obsahem a jen u stránek se stejným hashem se provede srovnání obsahu (memcmp). Díky tomu by nemohlo dojít k záměrnému či náhodnému podstrčení jiných dat se stejným hashem.To jsem si myslel taky.
Ale mělo by vyhrát lepší řešení a ne rozhodovat podle toho, že nějaká firmička si zapatentovala něco co bylo v té době již známé a dokonce i implementované (z mého pohledu ukradla cizí myšlenku pro případné patentové útoky v budoucnu).+1
USB je nicméně zásadně odlišná od ostatních sběrnic, protože neexistuje způsob, jak zjistit, že je vyčíslování zařízení na konkrétním hubu hotové.Tak to je teda USBčko dost debilní...
obava z používání SHA1 hashů k porovnávání stránek. Pokud by se útočníkovi podařilo vytvořit kolizi hashů (...)No a nemůžou se teda použít dvě hashe? Třeba sha1 + md[4|5|6] nebo nějaký crc nebo checksum či tak něco. Imho by pak bylo prakticky nemožné najít použitelnou kolizi...
Nedalo by se na root prostě třeba nějak počkat? Dejme tomu, že jádro ve chvíli, kdy se chce na root fs podívat zjistí, že není k dispozici. V té chvíli by třeba mohlo počkat nějakých 100ms a zkusit to znovu, páč mezitím by se USB doenumerovalo, ne?Dalo, dokonce je to v článku popsáno.
rootdelay
? Ne, to je něco jinýho. Imho rootdelay
není vůbec dobrý nápad, tím se celý problém akorát zesložití. Nebo je to v textu jinde, co stále přehlížím...?
Nedalo by se na root prostě třeba nějak počkat? Dejme tomu, že jádro ve chvíli, kdy se chce na root fs podívat zjistí, že není k dispozici. V té chvíli by třeba mohlo počkat nějakých 100ms a zkusit to znovu, páč mezitím by se USB doenumerovalo, ne?Možná by stačilo někde držet flag, že ještě běží enumerace, takže jádro by zkoušelo připojit root tak dlouho, dokud by byla naděje, že se zařízení zjeví. Jinak z mých zkušeností se zcela statickým jádrem na mém HTPC dělá největší zpožnění při startu jádra USB a (PATA) IDE. Zatímco u IDE jde jádru domluvit, aby nehledalo neexistující zařízení a tím boot kapičku urychlit, u USB bohužel nic takového není možné. Kdyby se jádru dal předal parametr, na jaký systém nemá při bootování čekat, dal by tím se urychlit start u systémů, které nebootují z USB (což je, za běžných okolností, většina).
takže jádro by zkoušelo připojit root tak dlouho, dokud by byla naděje, že se zařízení zjeví.Jasně, pokus o připojení rootu, pokud selže, počkat třeba 100ms, pak další pokus. Pokud celkový čas přesáhne počet USB root hubů * 100ms, vzdát to.
Chválím autora za krásný jazyk.
Tiskni
Sdílej: