Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
12. bře - 24. bře
Andrew Morton oznámil Linux 2.6.11-mm3:
ftp://ftp.kernel.org/pub/linux/kernel/people/akpm/patches/2.6/2.6.11/2.6.11-mm3/
Velká aktualizace I/O scheduleru [plánovač] CFQ. Buďte opatrní, měřte výkon. Nezapomeňte, že I/O scheduler může být vybrán pro každý disk zvlášť pomocí:
echo as > /sys/block/sda/queue/scheduler
echo deadline > /sys/block/sda/queue/scheduler
echo cfq > /sys/block/sda/queue/scheduler
Helge Hafting hlásil:
2.6.11-mm1 a dřívější: myš je /dev/input/mouse0
2.6.11-mm3: myš je /dev/input/mouse1
Není to velký problém, stačí jedna změna v xorg.conf a myš je zpět. Ale řekl bych, že by se to takhle měnit nemělo, ne?
Jde o myš připojenou k ps2 portu přístupnou i přes /dev/psaux
Dmitry Torokhov doporučil: Být tebou, tak používám /dev/input/mice - pokud některá ze svých zařízení nechceš vynechat. Bude získávat data ze všech myší zároveň a je vždy dostupné. Vysvětlil: Vojtěch aktivoval ve výchozím nastavení zpracovávání skrolování v kódu ke klávesnici, takže klávesnici máš teď mapovanou na mouse0 a myš se posunula na mouse1. Andrew odpověděl: Ale s takovou změnou přeci nemůžeme jádro vydat. Uživatelé by po nás šli s vidlemi. Ale Vojtěch Pavlík odpověděl:
Kvůli hotplug jsou čísla zařízení myší definována jako nestabilní.
Většina uživatelů používá /dev/input/mice, na což tohle nemá vliv.
Oficiálně správným řešením pro získání stabilních názvů zařízení je používat udev.
Změnu lze snadno vrátit - prostě změň výchozí hodnotu 'atkbd.scroll'.
21. bře - 24. bře
Andrew Morton oznámil 2.6.12-rc1-mm1:
ftp://ftp.kernel.org/pub/linux/kernel/people/akpm/patches/2.6/2.6.12-rc1/2.6.12-rc1-mm1/
Při zmínce o seznamu chyb nastražil Russell King uši a zeptal se: To je tvůj soukromý seznam nebo je někde k dispozici? Andrew odpověděl: V této chvíli je to jen složka emailů. ... USB, ALSA, Input, ACPI a suspend jsou ti obvyklí hříšníci.
22. bře - 27. bře
Jan Engelhardt hlásil: Všiml jsem si, že připojený SquashFS nevrací při readdir pseudoadresáře "." nebo "..". Šlo by to přidat? Stěžoval by si někdo? Jesper Juhl odpověděl: Nedovedu říci, jestli to někomu bude vadit, ale pokud je to něco, co by lidi chtěli, rád bych to zkusil implementovat - mohla by to být zábava a rád bych se o této oblasti jádra něco více naučil. Takže nebude-li někdo vyvádět, pustím se do toho. Pietro Zuco souhlasil, že taková funkčnost by se hodila.
O kus dále řekl Andreas Schwab: "." a ".." jsou řešeny ve VFS. Během vyhledávání je nevidí kód žádného filesystému. A na jiném místě zmínil Phil Lougher:
CramFS také '.' a '..' neukládá, a proto jsem to tak při implementaci SquashFS řešil také.
Filesystémy nemusí '.' nebo ''..' ukládat přímo ve filesystému, protože VFS je nikdy nehledá - jak už někdo v tomto vlákně řekl, VFS se o '.' a '..' stará interně.
Neukládáním nadbytečných záznamů '.' a '..' v rámci filesystému ušetříme místo - sice málo, ale stejně je to užitečné.
A doplnil: Nepřítomnost '.' a '..' nepůsobí žádné problémy, přestože jsou CramFS/SquashFS používány roky. Spíš bych to viděl tak, že aplikace, která spoléhá na to, že uvidí '.' a '..' vrácené po readdir, nefunguje správně. Takovou situaci lze v rámci aplikace snadno napravit, místo abychom nutili filesystém simulovat nikdy nepoužívané záznamy '.' a '..'.
Philův názor se však velké podpory nedočkal. H. Peter Anvin se v jednu chvíli řečnicky zeptal: Skutečně chceš, abychom změnili chování všech běžných souborových systémů na neunixové jen proto, aby se chovaly stejně jako CramFS a SquashFS?
24. bře - 28. bře
Andrew Morton oznámil Linux 2.6.12-rc1-mm2:
ftp://ftp.kernel.org/pub/linux/kernel/people/akpm/patches/2.6/2.6.12-rc1/2.6.12-rc1-mm2/
Přidal jsem do -mm fronty crypto vývojový strom Herberta Xu jako bk-cryptodev.patch.
-mm jádra teď zahrnují Linusův strom a 34 subsystémových stromů. Většinou z nich stahuji 3 - 4 hodiny před vydáním -mm jádra.
Poslední changeset [sadu změn] z každého stromu lze většinou určit podle prvních pár řádků příslušného patche v adresáři broken-out/. I když někdy musím diff hodně upravit a pak to tam není.
Ohledně začleňování různých stromů subsystémů do -mm řekl Lee Revell:
Dáváš správcům subsystémů vědět dopředu, aby mohly být do BK protlačeny důležité opravy?
Vzpomněl jsem si na nedávný případ s ALSA, kdy byl v 2.6.12-mm1 ovladač emu10k1 nefunkční, ale v ALSA CVS už byla týden oprava.
Andrew odpověděl: Občas některé lidi pingnu, ale téměř vždy správci subsystémů znají vývojový cyklus a podle toho se rozhodují, které věci a kdy zařadit. Ohledně ALSA řekl: Už jsme mluvili o tom, jak ALSA CVS dostávat do ALSA BK rychleji.
V originálu Kernel Traffic 305 vyšla navíc ještě tato témata:
Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: