Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
7. bře - 15. bře
Michal Januszewski napsal:
Fbsplash - Framebuffer Splash - je funkce umožňující zobrazování obrázků na pozadí konzolí, které používají fbcon. Projekt je částečně založen na bootsplash.
Oproti bootsplash nemá fbsplash žádný dekodér obrázků přímo v jádře. Dekomprimace obrázků je řešena pomocnou aplikací v uživatelském prostoru, která jádru předává surová obrazová data. Také neexistuje podpora věcí jako jsou tichý režim a ukazatele průběhu, protože je lepší je řešit uživatelskými programy.
Jsou podporovány režimy truecolor, directcolor a pseudocolor. Fbsplash nezávisí na žádném specifickém ovladači framebufferu. Byl testován s vesafb, rivafb a radeonfb.
Technické podrobnosti o rozhraní uživatelský prostor<->jádro jsou k nalezení v patchi 07/07, který obsahuje dokumentaci.
Uživatelské utility využívající fbsplash jsou na: http://dev.gentoo.org/~spock/projects/splashutils/
James Simmons si myslel, že to je zbytečná věc; laskominka pro oko, ale beze smyslu. Ale Pavel Machek poznamenal: Přinejmenším některé verze Debianu, Gentoo a SUSE používají nějakou variantu takové laskominky; všechny s jinými chybami. Bylo by fajn mít alespoň tu úvodní obrazovku správně (aby nevyžadovala vesafb a umožňovala tak funkční suspend-to-RAM).
8. bře - 11. bře
Ohledně nového systému verzování (w.x.y.z) napsal Greg KH:
Tohle je první návrh procesu vydávání -stable 2.6 řady. Vytvořili jsme s Chrisem. Máte k tomu někdo nějaké otázky/stížnosti/nejasnosti?
Pravidla týkající se druhu patchů, které budou přijímány a odmítány:
Postup posílání patchů do stromu -stable:
Kontrolní období:
Kontrolní komise:
Andi Kleenovi se nelíbil jeden z Gregových bodů. Nezamlouvala se mu představa, že bezpečnostní patche by procházely jaderným bezpečnostním týmem, a ne běžným kontrolním procesem. Řekl: Jak je možné, že má bezpečnostní tým větší kompetence než správci subsystémů? Viděl bych přehlasovávání správců ohledně bezpečnostních záležitostí jako rozumné, pokud by správci neodpovídali. Ale pokud reagují, měli by být myslím kontaktováni především oni.
Arjan takový výklad podpořil, ale Marcelo Tosatti připomněl: Bezpečnostní tým bude se správci spolupracovat - ne je přehlasovávat. To by bylo skutečně šílené. Chris to potvrdil a dodal: Jde o to, že je nutné koordinovat i zveřejňování. Andimu to stále nestačilo a měl pocit, že pravidla v této věci nejsou dost jasná. Ale po chvíli přetahování napsal Greg: Nechme dohadů o výkladu pravidel. Uvidíme, jestli to, co jsme navrhli, funguje ve skutečném provozu. Pokud ne, můžeme se k tomu vrátit.
12. bře - 15. bře
Dave Jones upozornil:
Nedávno přidaný kód nvidia framebufferu je označen jako MODULE_LICENSE(GPL), ale některé věci se mi moc nezdají...
Andrew Morton se zeptal: Stačí jako vysvětlení tohle: ftp://ftp.kernel.org/pub/linux/kernel/people/akpm/patches/2.6/ 2.6.11/2.6.11-mm3/broken-out/fbdev-nvidia-licensing-clarification.patch? Arjan van de Ven odpověděl: Více méně. Bylo by rozumné to vydat pod dvojí licencí (jako většinu věcí v jádře, které původně nebyly pod GPL), aby se ten právní stav doopravdy vyjasnil. Protože pokud to jen tak začleníte do GPL kódu, stane se z toho vlastně GPL kód (díky svobodě MIT a virové nátuře GPL). A já mám pocit, že autor měl v úmyslu ponechat možnost užívání pod MIT...
Jon Smirl připomněl, že všechny soubory v drivers/char/drm by skutečně měly mít výslovně duální MIT/GPL licenci. Projekt DRM přebíral z LKML zpět patche, aniž by upřesnil, že je DRM licencováno MIT. Dalo by se vyvozovat, že se tak DRM stalo GPL, aniž by to bylo zamýšleno. Arjan odpověděl: Bez výslovné dvojí licence je to fakt past.
16. bře
Michael Tokarev napsal:
Chápu-li to správně, tak ta "super-stabilní" jádra by neměla nikterak ovlivnit ABI modulů. Tedy, modul zkompilovaný pro 2.6.11 nebo 2.6.11.2 by měl fungovat s 2.6.11.4 a naopak. Mluvím samozřejmě o modulech neobsažených v hlavním stromu jádra.
Ale. S každým vydáním 2.6.11.x se mění EXTRAVERSION, takže cizí moduly jsou nekompatibilní jen proto, že obsahují jiné označení verze jádra.
Otázka je nasnadě: je tohle správné/zamýšlené chování? Možná, jen možná by EXTRAVERSION neměla být brána v potaz, když se rozhoduje o tom, jestli je daný modul zkompilovaný pro konkrétní jádro.
K tomu, že jádra w.x.y.z by neměla ovlivnit binární aplikační rozhraní jádra (ABI), Arjan van de Ven řekl: To je předpoklad, který se mi obecně nezdá moc platný. Více se o tom nediskutovalo.
V originálu Kernel Traffic 303 vyšla navíc ještě tato témata:
Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: