Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Poznámka překladatele: Tento díl Jaderných novin vychází s tak velkým zpožděním, protože jsem originál KT 316 - jakkoliv se mi samotnému nechtělo uvěřit - přehlédl. Prostě vyšel, ale já si toho nevšiml...
07. črv - 10. črv
Adrian Bunk napsal:
4Kb kernel stacks jsou budoucností pro systémy i386 a vypadá to, že problémy, které ze začátku způsobovaly, jsou již vyřešeny.
Rád bych:
Jediným problémem je, že na !4KSTACKS stále závisí REISER4_FS. Už v březnu jsem Hansovi říkal, že je potřeba to změnit.
Máte představu, za jak dlouho by mohly být všechny 4K problémy v Reiser4 vyřešeny?
Pokud ne, budou se možná lidi, kteří používají Reiser4, rozhodnout, jestli změnit souborový systém nebo architekturu...
Alexander Nyberg poukázal na to, že určité kombinace konfiguračních voleb nebudou bez 4KSTACKS fungovat, takže to nemůžeš jen tak odstranit bez možnosti vybrat si. Před nějakou dobou to ani nebylo složité simulovat a nevšiml jsem si žádných patchů, které by redukovaly stacks v těchto oblastech. Trochu se diskutovalo o tom, jestli je to pořád problém, ale v konferenci se k žádnému rozhodnutí nedošlo.
Na jiném místě řekl Vladimir Saveliev, že se usilovně snaží vyřešit poslední zbývající problémy, které by měl ReiserFS bez 4KSTACKS, a odhadoval, že by patche mohl mít hotové velmi rychle.
07. črv - 14. črv
Paul E. McKenney napsal: Někdy během nedávného vlákna "RT patch acceptance" [přijetí RT patchů] někdo zmínil, že by bylo fajn shrnout všechny ty různé přístupy. Následující text se o to pokouší a zároveň se snaží poskytnout rozumný rámec pro budoucí diskuzi. Přiložil velmi dlouhý dokument, který byl chválen ze všech stran, protože dokázal zachovat vyrovnaný a nezaujatý pohled.
Mnoho lidí přišlo s návrhy, jak dokument vylepšit, ale konverzace degenerovala na další flamewar a obviňování. Původní zpráva však stojí za přečtení každému, kdo by se v tom bludišti rád vyznal.
10. črv - 16. črv
Greg KH napsal:
Jak každý ví [1], devfs bude z jádra brzy odstraněno. Posílám sérii patchů (dohromady 22), které to zařídí. Překvapivě bylo devfs v jádře skoro všude, proto je potřeba tolik patchů :).
Pokud se některé do LKML neprobijí (kvůli omezením velikosti nebo
prostě neprojdou filtrem "vkusu"), najdete je na:
../gregkh-2.6/gregkh-05-devfs/
včetně zastřešujícího souboru, pomocí kterého je můžete aplikovat.
Andrew, nedávej je prosím do svého -mm stromu. Je dost pravděpodobné, že akorát způsobí tolik konfliktů, že ti to nebude za tu námahu stát :).
Komentáře uvítám.
Jo, a ta nejlepší část? Tohle je shrnutí diffstat:
222 souborů změněno, 112 vložení(+), 8545 výmazů(-)
Je hezké taky jednou pro změnu kód z jádra odstraňovat...
Díky,
greg k-h
[1] Co? Vy to nevíte? Nedostali jste snad připomínku[2]? Nevšimli jste
si toho obrovského flamewaru skoro před rokem[3]? Žijete v jeskyni[4]?
[2] feature-removal-schedule.txt
[3] http://thread.gmane.org/gmane.linux.kernel/219278
[4] ../shop/images/products/product_1788_small.jpg
Adrian Bunk řekl: Neodstraňuj prosím ty atrapy !CONFIG_DEVFS_FS z devfs_fs_kernel.h. Jsem si jistý, že někteří správci ovladačů budou chtít tyto funkce ve svém kódu zachovat, protože sdílejí ovladače mezi 2.4 a 2.6. Ale Greg odpověděl: Všechny ovladače by měly být v hlavním stromě, tak proč by to potřebovaly? Ovladače mimo strom jsou každý za sebe... Adrian na to řekl:
Já ale mluvím o ovladačích v hlavním stromě jádra.
V některých případech podporuje autor jak 2.4, tak 2.6 a dává přednost tomu, aby byla ta podpora v jediném souboru. Čas od času pošle nejnovější verzi svého ovladače Linusovi nebo Marcelovi.
Když ty atrapy globálních funkcí odstraníš, přinutíš všechny správce ovladačů, kteří takhle pracují, aby je dali do svých ovladačů.
Vím, že je hodně míst, kde nejsou 2.4 a 2.6 kompatibilní z dobrých důvodů. Ale je-li udržení kompatibility mezi 2.4 a 2.6 v některých oblastech tak snad né, že stačí podržet hlavičkový soubor s pár atrapami funkcí, stojí to za úvahu.
A když se to všechno ponechá v jednom souboru místo rozházení po celých zdrojácích jádra, bude za pár let daleko snazší poslední výskyty vyčistit.
Christoph Hellwig k tomu řekl: DevFS volání pro 2.4 a 2.6 jsou totálně nekompatibilní. Takže nejjednodušším způsobem podpory jak 2.4, tak 2.6 v této oblasti je: přestat podporovat devfs. Stejně bylo pořád označené jako experimentální nebo zastaralé. Adrian byl překvapen tím, kolik se toho v DevFS změnilo během 2.5, a stáhl své připomínky.
Na jiném místě poslal Greg s předmětem "[PATCH] Odstranění devfs z kódu oddílů" patche, které DevFS odstraňovaly nejen z kódu oddílů, ale odevšad.
V tomto vláknu vyjádřil Armin Schindler své překvapení nad tím, že bude odstranění provedeno uprostřed stabilní řady... Adrian mu připomněl: Podle současného vývojového modelu je 2.6 vývojovým jádrem... A Ed Tomlinson připojil Aktuální Linusův kernel je 2.6.11.12, kde poslední .12 značí, že jde o poslední 2.6.11 s aplikovanými VIF (very important fixes = velmi důležité opravy). Armin reagoval s tím, že si toho je vědom, ale přesto ho překvapuje, že se podobné pozdvižení děje bez zvýšení druhého čísla verze.
12. črv - 13. črv
Mikael Pettersson napsal:
Tahle sada patchů opravuje problémy s gcc4 v kódu "jádra" jádra 2.4.31. Provozuji 2.4 jádra kompilovaná pomocí gcc4 už několik měsíců na i386, x86_64 a ppc32 a v současné době při srovnání s gcc34 nic nechybí.
Poznámka: používejte raději čerstvý gcc-4.0.1, protože o gcc-4.0.0 se ví, že nefunguje správně.
Tato sada neobsahuje opravy ovladačů, souborových systémů a architektur, které sám nepoužívám. Mám pro tento účel předběžný patch kit, ale protože se mu dostalo jen omezeného kompilačního testování, nebudu ho posílat, nebudou-li přijaty tyto hlavní patche.
Marcelo Tosatti odpověděl: Řekl bych, že už je čas začít tento druh úprav zamítat. Mohou žít mimo hlavní repozitář.
14. črv - 16. črv
Nick Newcomb napsal:
Pracuji v Software Revolution a říkal jsem si, že by vás mohlo zajímat, že jsme právě dokončili automatické generování dokumentace k linuxovému jádru a příbuzným subsystémům na úrovni designu. Dokumentace je složena z prolinkovaných obrázků a textových dokumentů pro všechny hlavní sybsystémy a všechna pole i funkce zdrojového kódu. Organizována je podle spletitosti a umístění v souborovém systému. Zahrnuje linuxové jádro, správu paměti, souborové systémy, bezpečnost, šifrování, inicializaci, ovladače, architekturu a subsystémy pro komunikaci mezi procesy. Kromě toho ji nabízíme za... no, zadarmo. Myslím, že byste ji mohli využít. Pokud si to chcete prohlédnout, jděte na:
http://www.softwarerevolution.com/jeneral/open-source-docs.html
Parag Warudkar řekl, že by tu dokumentaci rád používal, ale stránky jsou přístupné pouze s pluginy pro Windows. Několik ostatních lidí mělo podobné potíže a probírali možná řešení. Kyle Moffett mohl stránky prohlížet v Mac OSX a velmi se mu líbily, ale všiml si, že používají hodně obrázkových map [imagemap]. Navrhl, aby to změnili, což by jeho oblíbeným prohlížečům OmniWeb a Safari usnadnilo práci.
V originálu Kernel Traffic 316 vyšla navíc ještě tato témata:
Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Až půjdu přes Most Karla, do Divadla národa na Stěnu čerta, budu vědět, že jste zvítězili. Ale upozorňuji Vás, že to bude vítězství Pyrrhy. (dříve Pyrrhovo vítězství)