Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
26. črc - 2. srp
Adrian Bunk napsal: Tento patch odstraňuje staré OSS ovladače (existují-li ALSA ovladače podporující ten samý hardware). Thomas Sailer patch schválil, ale Jeff Garzik varoval, že před aplikací tohoto patche by mělo být potvrzeno, že ALSA ovladače skutečně ve všech případech daný hardware podporují. Sám potvrdil ovladač via82cxxx, ale řekl, že ovladač i810_audio ještě není připraven, protože ALSA nemá všechna PCI ID (která musí být ověřena -- nelze jen tak přidat PCI ID nějakého hardwaru). Adrian odpověděl, že se pokusil ověřit každý ovladač, i když přiznal, že mohl něco přehlédnout.
Na jiném místě se Lee Revell zeptal, kolik těch starých ovladačů Adrian do svého patche zařadil, a Adrian odpověděl, že je nepočítal.
27. črc - 1. srp
Pavel Machek napsal: Patch přidává podporu pro zapínání a vypínání zobrazování u PDA Zaurus. PDA bez obrazovky je tak trochu k ničemu, takže je to docela důležité... Budu muset vymyslet, jak ovládat podsvícení, protože bez toho jde LCD těžko číst. Andrew Morton se zeptal, jestli bude Pavel kód spravovat, a Pavel souhlasil.
28. črc - 2. srp
Linus Torvalds oznámil Linux 2.6.13-rc4:
Jak mnozí z vás víte, mluvili jsme na letošním LKS (ne dost) o postupu vydávání nových verzí.
Tak tohle není ono.
Tohle je náš starý "postup" plus trocha restů z LKS, jen aby se neřeklo.
Ale dobrá zpráva je, že se o nový postup pokusím po vydání 2.6.13, což by - doufejme - nemělo trvat dlouho. A to znamená, že bychom měli zkusit dát lidem vědět o tom, že chtějí-li začleňovat patche, měli by to udělat v prvních dvou týdnech po vydání 2.6.13, ne později (ale ani dříve).
Takže pokud máte oblíbeného vývojáře jádra, vzbuďte ho prosím přátelským kopancem do hlavy a vysvětlete mu, že teď jsme zmrazili pro verzi 2.6.13 a on by měl shromažďovat patche a dát si pozor na to, aby se ke mně dostaly až _po_ 2.6.13. Ale pak by to zase mělo být včas.
Ok?
Jesper Juhl napsal: Nemohl by - pro ty z nás, kdo nebyli na LKS - někdo trošku rozvést, co je to ten "nový postup vydávání"? Andrew Morton poslal odkaz na shrnutí postupu na Linux Weekly News.
30. črc - 31. črc
Brian Schau napsal:
Připojil jsem gzipovanou verzi mého patche pro bezdrátový bezpečnostní zámek oproti 2.6.13-rc4.
Bezdrátový bezpečnostní zámek (Wireless Security Lock - WSL) se skládá ze dvou částí. Přijímače, který zastrčíte do volného USB portu, a vysílače, který ve stanovených intervalech vysílá "ping pakety".
"Ping paket" se většinou skládá z ID a parametru, který označuje, jestli byl vysílač právě zapnut. Obě zařízení se pěkně rozsvítí, když je "ping paket" odeslán/přijat.
Smysl toho je, že když se vysílač vzdálí z dosahu, můžete říct procesu (např. xscreesaveru), aby zamkl obrazovku.
WSL je hračka.
Více informací na:
http://www.schau.com/l/wsl/index.html
Ovladač WSL mění tyto soubory:
drivers/usb/Makefile (1 řádek) drivers/usb/input/Kconfig (10 řádků) drivers/usb/input/Makefile (1 řádek) drivers/usb/input/hid-core.c (2 řádky) drivers/usb/input/wsl.c (224 řádků)
Jde o můj první linuxový ovladač, takže mě klidně seřvete, jestli se
nedržím postupů, nebo si myslíte, že je ovladač špatný. A nebo lépe...
můžete mě poučit .
Pavel Machek odpověděl: Myšlenka je to pěkná,
ale proč prostě nepoužiješ bluetooth (vestavěné v mnoha noteboocích) a
bluetooth telefon? Asi by to šlo i udělat v uživatelském prostoru
. Alistair John Strachan na to řekl:
Na to už existuje na gentoo wiki skript využívající BlueZ.
http://gentoo-wiki.com/TIP_Bluetooth_Proximity_Monitor
Osobně myslím, že u většiny telefonů se bluetooth musí zapnout, neběží neustále. Nejspíše proto, že bluetooth dokáže vycucnout baterii mobilu (i když nevím jak moc, pokud nepřenášíte data).
Ale Brian Pavlovi také odpověděl:
WSL existují. Nějaké vyrábí Sitecom, jinou značku můžeš koupit na ThinkGeek.
Sitecom: http://www.sitecom.com/products_info.php?product_id=293&grp_id=1
ThinkGeek: http://www.thinkgeek.com/gadgets/security/698d/
Proč v jádře? No, to zařízení je založeno na Cypress Ultra Mouse. Takže bez jádra, které si umí poradit s WSL, budou signály z WSL zamíchány do standardního vstupu myši a to způsobí, že bude kurzor nekontrolovatelně skákat. Každé tři vteřiny v několika krocích přeskáče obrazovku. Docela roztomilé, ale ne moc praktické. Je to popsáno zde:
http://www.qbik.ch/usb/devices/showdev.php?id=3095
Jaderný ovladač WSL přeloží pakety ze zařízení do samostatné fronty událostí.
A máš pravdu. Ovladač WSL nejde používat o samotě - budou potřeba nástroje pro uživatele. Lze je najít na:
http://www.schau.com/l/wsl/index.html
Nástroje obsahují patch pro xscreensaver (patch zaslán správci) a malý monitorovací program, který bude sledovat odchozí/příchozí signály a zapínat/vypínat xscreensaver podle potřeby.
2. srp - 4. srp
Jan Engelhardt napsal: Zjistil jsem, že není možné připojit exportovaný squashfs. Parametr fsid= programu exports(5) nepomůže (jako pomohl u unionfs). Phillip Lougher odpověděl: Manuálová stránka exports(5) říká, že fsid=num je nezbytný pro souborové systémy na ne-blokových zařízeních - nevím, jestli se to vztahuje o na loopback filesystémy. Zkusil jsi exportovat Squashfs připojený na skutečném blokovém zařízení? Jan na to řekl: Loopback je skutečné blokové zařízení. A ne, fsid= nepomáhá. Mluvil jsem s lidmi od unionfs, protože u nich to funguje. Pak mě něco napadlo a po porovnání vyšlo najevo, že ve squashfs chybí sb->s_export->get_parent (jediný předpoklad, jak se zdá). Také je samozřejmě potřeba mít nenulový sb->s_export. sb->s_export lze nastavit v rámci fill_super(). Phillip reagoval: Ok, díky. Pokusím se do příští verze dostat opravu.
V originálu Kernel Traffic 322 vyšla navíc ještě tato témata:
Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
neni nahodou lepsi preklad podsviceni?Určitě. Bohužel jsem si to v tu chvíli neuvědomil. Že je "přední světlo" pitomost jsem sice tušil, ale protože jsem toho ten den překládal opravdu hodně, nechal jsem si vyhledání korektního překladu na později -- a bohužel na to pak zapomněl.