abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    5.5. 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 1
    5.5. 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    5.5. 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    5.5. 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 541 hlasů
     Komentářů: 22, poslední 5.5. 10:06
    Rozcestník

    Jaderné noviny - 33-37/2008

    9. 10. 2008 | Jirka Bourek | Jaderné noviny | 2628×

    2.6.27-rc3, věci se skutečně zklidnily. Hierarchická struktura Tux3. Výkonnost 64bitových aplikací při vytváření vláken. AXFS, pokročilý souborový systém s vykonáním na místě. 2.6.27-rc4, "Náhodné záležitosti všude". 2.6.27-rc5, "Opravování regresí". Tux3 se chová jako souborový systém. 2.6.27-rc6, "Věci se zklidňují".

    Obsah

    Následující obsah je © KernelTrap.

    Citát: Bezpečnost není absolutní

    Bezpečnost není absolutní. Stejně jako teroristé zvítězí, když donutí Bílý dům roztrhat ústavu a nás žít v neustálém strachu, je zbytečné nutit lidi, aby instalovali software, který jejich server zpomalí tak otřesně, že nebude možné nic udělat.

    Theodore Ts'o, zpráva z 8. srpna 2008 na Linux kernel mailing list.

    2.6.27-rc3, věci se skutečně zklidnily

    link

    13. srpna, originál

    Věci se skutečně zklidnily a snad jsme v -rc3 vyřešili spoustu regresí, začal Linus Torvalds oznámení linuxového jádra 2.6.27-rc3. Napsal, že značná část velikosti patche pochází ze začlenění nového bezdrátového ovladače ath9k, mnoho ze zbytku je kvůli přejmenování mnoha include souborů architektur ARM, AVR32 a m68lnommu. Linus dále napsal:

    Všechny malé změny jsou tam, kde se opravovaly regrese a kde jsou další náhodná vylepšení. A jsou všude.

    Citát: Benchmark souborového systému

    Jakýkoliv benchmark bude benchmarkem OS stejně tak, jako bude benchmarkem souborového systému. Je dost těžké tyto dva oddělit. ZFS se nejlépe testuje na OpenSolarisu. UFS se nejlépe testuje na FreeBSD, EXT3 na Linuxu a HAMMER se samozřejmě nejlépe testuje na DragonFly.

    Matthew Dillon, zpráva z 13. srpna 2008 na Dragonfly BSD kernel mailing list.

    Hierarchická struktura Tux3

    link

    14. srpna, originál

    Je čas udělat krok zpátky a popsat, co jsem implementoval, informoval Daniel Phillips o svém souborovém systému Tux3. Poskytl jednoduchý ASCII diagram, který detailně ukazuje hierarchickou strukturu souborového systému a popisuje každý z jeho prvků. O jednom z nich poznamenal: Tabulka svazku je nový přídavek, nepatří mezi hlavní cíle Tux3, ale je to hezká vlastnost vzhledem k tomu, že je v podstatě zadarmo. V jednom svazku Tux3 může být napěchován libovolný počet oddělených souborových systémů, které jsou indexovány jednoduše celočíselným parametrem v době připojování. Lidé říkají, že se jim tento nápad líbí a nezavádí žádnou významnou komplexitu, takže jde dovnitř. Daniel pokračoval.

    Každý svazek má metablok, který ukazuje na řetěz dopředných záznamů [forward log chain] svazku, tabulku verzí, která popisuje hierarchický vztah mezi verzemi (snapshoty), tabulku atime, která se stará o tuto strašnou prastarou vlastnost Unixu, a tabulku inodů, která obsahuje soubory a jejich atributy. ...

    Verzování se provádí na třech místech - verzované ukazatele na b-strom atime, verzované rozsahy v b-stromě dat souborů a verzované atributy v tabulce inodů [...] Všimněte si nepřítomnosti žurnálu, jeho funkce je poskytována prvky dopředných záznamů, které jsem popsal ve vlákně o Hammeru (a o kterých napíšu oddělený článek).

    Citát: Linux bude mít podobné problémy

    Jestliže webové prohlížeče, kancelářské balíky a poštovní klienty pro Windows mají určitý druh slabin, dá se bezpečně předpokládat, že stejné programy budou mít v Linuxu podobné problémy.

    Rik van Riel, zpráva z 17. srpna 2008 na Linux kernel mailing list.

    Výkonnost 64bitových aplikací při vytváření vláken

    link

    18. srpna, originál

    Nedávná diskuze na mailové konferenci Linux Kernel se zabývá tím, že vícevláknové 64bitové aplikace trpí drastickým zpomalením v pthread_create, když zásobníky vlákna vyčerpají 4 GB. Ingo Molnár přišel s vysvětlením problému: Použití MAP_32BIT pro zásobníky v 64bitových programech bylo bohužel vytvořeno bez předvídání toho, co by se stalo ve správě paměti, když zásobník vlákna vyčerpá 4 GB. Problém je v tom, že MAP_32BIT se používá jak jako hack pro výkonnost 64bitových aplikací, tak jako mechanismus pro ABI kompatibilitu 32bitových aplikací. Nemůžeme tedy jenom v jádře MAP_32BIT nebrat na vědomí - znefunkčnili bychom 32bitové aplikace a/nebo 32bitové knihovny v kompatibilním režimu.

    Původní hlášení uvádělo, že jakmile sdílený zásobník překročí velikost 4 GB, vytváření vláken může trvat až 10 milisekund, což je zpomalení popsané jako zcela neakceptovatelné.

    Ingo vytvořil patch zavádějící nový příznak MAP_STACK pro glibc, který lze použít místo MAP_32BIT a vyhnout se tak zavádění 32bitových omezení do 64bitových programů. Poznamenal, že glibc se může na tento nový příznak přepnout okamžitě - jádro ho bude ignorovat. Nový příznak byl rychle začleněn do upstreamu a pro glibc se plánují změny.

    Citát: Možná jsem příliš pesimistický

    C standard bude nakonec podporovat souběžnost (pracují na tom) a téměř nevyhnutelně to bude hromada smrdících ho*en a my místo toho budeme dál používat inline asm v gcc, ale potom budou lidé od gcc ignorovat naše stížnosti, když rozbijí překladač, a budou říkat, že bychom měli používat smrdící hromadu ho*en, která je zabudovaná.

    Ne, návrh jsem neviděl a možná jsem příliš pesimistický, ale jsem si docela jistý, že tohle je oblast, kde (a) jádro potřebuje víc podpory než většina běžných pthread modelů a (b) kde jakýkoliv návrh od komise jednoduše nebude moc dobrý, protože budou muset uspokojit každého. Ach jo.

    Linus Torvalds, zpráva z 21. srpna 2008 na Linux kernel mailing list.

    AXFS, pokročilý souborový systém s vykonáním na místě

    link

    21. srpna, originál

    Rád bych požádal o první kolo revizí svého souborového systému AXFS, začal Jared Hulbert a popsal svůj nový Pokročilý XIP souborový systém pro Linux. XIP je zkratka pro eXecute-In-Place (vykonat na místě). Souborový systém obdržel docela dost pozitivní zpětné vazby. Jared nabídl následující popis:

    Je to jednoduchý komprimovaný souborový systém pouze pro čtení jako Squashfs a cramfs. AXFS je zvláštní tím, že také umožňuje aplikacím vykonání na místě. Je to velké zlepšení oproti XIP patchům pro cramfs, které tu poletují už léta. Největší zlepšení je způsob, jakým AXFS umožňuje každé stránce, aby byla nebo nebyla XIP.

    Uživatel nejprve shromáždí informace o tom, ke kterým stránkám v komprimovaném obrazu se přistupuje v každé mmap()ované oblasti z /proc/axfs/volume0. Tento 'profil' je potom použit jako vstup pro vytvářeč obrazů. Výsledný obraz obsahuje relevantní stránky nekomprimované a XIP. Výsledkem je menší paměťová náročnost a rychlejší starty.

    Citát: Dost dobré není nikdy dost dobré

    "Dost dobré" není nikdy dost dobré ;). Jaká je ideální implementace? Pojďme implementovat tu.

    Andrew Morton, zpráva z 24. srpna 2008 na Linux kernel mailing list.

    2.6.27-rc4, "Náhodné záležitosti všude"

    link

    25. srpna, originál

    Další týden, další -rc, začal Linus Torvalds oznámení jádra Linuxu 2.6.27-rc4 a pokračoval, tentokrát dirstatu téměř vévodí přidání ovladače musb, který řídí MUSB a TUSB řadiče integrované do omap2430 a davinci. To společně s odstraněním USB ovladače auerswald (nahrazen libusb verzí) tvoří více než polovinu velikosti patche a většina uživatelů si toho zjevně nevšimne. Linus dodal:

    Kromě těchto velkých aktualizací USB jsou zde nějaké aktualizace architektur (blackfin a ia64), aktualizace síťových a vstupních ovladačů, aktualizace ovladačů pro XFS a UBIFS. Většina jsou jenom náhodné záležitosti všude možně, nejlépe je pravděpodobně popisuje přiložený zkrácený log. Mnoho regresí by mělo být smeteno ze stolu, ale více jich zůstává...

    Citát: Každý den, pro zábavu

    Ze slabého programátora se stane dobrý čtením kódu a psaním kódu - každý den, pro zábavu.

    Daniel Phillips, zpráva z 31. srpna 2008 na Tux3 mailing list.

    2.6.27-rc5, "Opravování regresí"

    link

    1. září, originál

    Linus Torvalds oznámil jádro 2.6.27-rc5 s poznámkou, že jeho "vydání jednou týdně" přichází obvykle každých osm dní. Dodal, že jádrem toho všeho jsou aktualizace configu, společně s arm a powerpc jsou na čelních příčkách této skupiny. Pak dodal:

    Aktualizace configu se na diffu podílí ze tří čtvrtin a pokud nepoužíváte detekci přejmenování, přesouvání include souborů pro blackfin je v podstatě zbytek. Za těmito triviálními (ale velkými) změnami se schovává spousta malých změn, které snad opravují mnoho regresí.

    Nejvíc vzrušující (no, aspoň pro mě osobně - můj život je zjevně pěkně nudný) bylo to, jak jsme odchytili nějaká přetečení zásobníku, která totálně poškodila některé základní datové struktury vláken. Vzrušující je to proto, že tohle se nám už dlouho nestalo. Příčinou se ukázalo být poněkud příliš optimistické zvýšení maximální hodnoty NR_CPUS, ale také jsme se díky tomu podívali na spotřebu zásobníku obecně. To zahrnuje věci jako patch pro gcc, aby se opravilo šílené užívání zásobníku pro vararg funkce na x86-64. Tahle chyba by ale zasáhla jen někoho, kdo by byl příliš velký dobrodruh a nastavil velkou 4096 CPU konfiguraci. Zbytek opravených regresí je poněkud suchopárnější.

    Citát: Pečlivá analýza

    Některé zabezpečené protokoly jako SSH posílají zašifrované stisky kláves tak, jak jsou stisknuty. Analýzou časování lze přijít na to, které klávesy uživatel pravděpodobně stiskl (klávesy, které jsou fyzicky blízko u sebe lze na klávesnici psát rychleji). Pečlivá analýza může odhalit délku hesla a pravděpodobně část hesla samotného.

    Kevin Neff, zpráva z 10. září 2008 na OPenBSD -misc mailing list.

    Tux3 se chová jako souborový systém

    link

    4. září, originál

    Daniel Phillips psal, že jeho nový souborový systém Tux3 nyní funguje jako souborový systém: Poslední dávka začlenění dostala Tux3 do bodu, kde se nepopiratelně chová jako souborový systém: lze do něj zapsat soubory, odejít, později se vrátit a číst je podle jména. Již můžeme vidět, jak se objevují některé jeho přitažlivé stránky: Tux3 zjevně škáluje od velmi malých po velmi velké. Máme exabytový soubor s velikosti bloku 4k a můžeme vytvořit 64petabytové soubory používající 256bytové bloky. Pokračoval zmíněním některých dalších vlastností, které mají být ještě implementovány, včetně atomických commitů, verzování, slučování při výmazu, verze souborového systému zapsané v jádře, rozsahů, zamykání a rozšířených atributů.

    Při procházení seznamu výše se Daniel rozhodl, že teď bude pracovat na funkci slučování při výmazu s poznámkou, že bez toho sice můžeme soubory vymazat, ale nemůžeme obnovit bloky indexu souborů, jenom je vymazat, což není moc dobré. K tomu dodal, že prozatím se zaměří pouze na zkracování souborů: Jakmile se do testovací směsi přidá zkracování souborů, uvidíme u bitmapového alokátoru mnohem zajímavější chování a objevíme několik skvělých způsobů, jak vytvořit otřesné záležitosti s fragmentací. Ňam.

    Daniel dále upozornil na to, že Tux3 je open source projekt a jako takový se těší na další přispěvatele: Kdokoliv chce do toho, co začíná vypadat jako opravdový linuxový souborový systém, vytesat svoje iniciály, nyní je skvělý čas vyzvednout si přihlášku. Kódová základna je stále malá, překládá se rychle, má spoustu interaktivní zpětné vazby a snadno se s ní pracuje. A svoji e-mailovou adresu dostanete na začátek seznamu, takže jí zajistíte cestu do historie open source. Pravděpodobně.

    2.6.27-rc6, "Věci se zklidňují"

    link

    12. září, originál

    Patche, které snad zajímají většinu lidí, se většinou týkají malých detailů, psal Linus Torvalds v oznámení jádra 2.6.27-rc6, a tak by nyní mělo být uzavřeno více regresí, některé prostým odebráním commitů, které regresi způsobily. Nemyslím si, že si něco z toho zasluhuje zvláštní komentář, náhled můžete získat prozkoumáním přiloženého zkráceného logu. V první části e-mailu s oznámením Linus zmínil specifické údaje o tom, které ovladače se z největší části na patchi podílí:

    Pořád to samé - kromě toho, že od -rc5 uplynuly téměř dva týdny. Diff je ale přibližně stejně velký, takže hádám, že to znamená, že věci se zklidňují. Většina diffu (drtivá většina) jsou aktualizace nového ovladače gspca (standardní USB webkamera), část tvoří odstranění mrtvého ovladače miropcm20*.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    9.10.2008 10:18 josko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 33-37/2008
    Malá oprava v citátu Rik van Riela: "Jestliže webové prohlížeče, kancelářské balíky a poštovní klienti ...", jinak skvělé, díky.
    9.10.2008 10:32 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 33-37/2008
    Poštovní klient je program, tj. neživotný. Klienti = zákazníci, lidé. Klienty = programy, terminály apod.
    9.10.2008 11:26 alkoholik | skóre: 40 | blog: Alkoholik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 33-37/2008
    A copak si instalujes na pocitac? Postovniho klienta nebo postovni klient? Kdepak, nic jako nezivotny klient se nepouziva.
    9.10.2008 11:39 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 33-37/2008
    Kdepak, nic jako nezivotny klient se nepouziva.
    Že to moc lidí nepoužívá, neznamená, že je to špatně :-). Co je v počítačové učebně? Tencí klienti, nebo tenké klienty? Jsou matematičtí operátoři, nebo matematické operátory? Manažeři, nebo manažery souborů?

    Viz názor ÚJČ: http://www.ujc.cas.cz/poradna/odpo.html#operator
    12.10.2008 20:24 PePa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 33-37/2008
    ... ehm, pardon, to právě znamená že to je špatně, resp. možná gramaticky dobře, ale s přídomkem "knižně", tj. "máte to sice dobře, ale takhle se to nedělá". Obzvláště u jazyka, kde se kodifikuje používaní jazyka, které se žádnými pravidly neřídí. Napoak se popisují spontánně vzniklá a pravidla a tvary.
    9.10.2008 11:26 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 33-37/2008
    Gramaticka zivotnost v cestine se nevaze na realnou zivost veci (napr. snehulaci). Vytvaret v jazyce 'kvazihomonyma' lisici se pouze zivotnosti mi prijde jako nechutne zaplevelovani jazyka.
    9.10.2008 11:10 DNA
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 33-37/2008
    /prc/axfs/volume0 - takže v kořenu přibude /prc, nebo se jedná o /proc?
    9.10.2008 11:23 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 33-37/2008
    Dík, opraveno :-)
    9.10.2008 17:19 miso | skóre: 36 | blog: iSCSI_initiator_howto | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 33-37/2008
    Takze "Proci, proci procicky" je dobre, ci zle? ;-)
    Project Satan infects Calculon with Werecar virus
    9.10.2008 18:00 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 33-37/2008
    Naprosto jasně si pamatuju, že tuhle chybu jsem našel ještě předtím, než jsem to poslal...

    (Fakt by mě zajímalo, jaktože jsem ji neopravil.)
    Quando omni flunkus moritati
    9.10.2008 19:05 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 33-37/2008
    Hehe, to bude Freud. Já si toho při přípravě článku k vydání také všiml, ale také jsem to z nějakého podivného důvodu nechal být...
    Grunt avatar 9.10.2008 11:20 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 33-37/2008
    Takže následuje jednoduchá otázka: AXFS nebo ramfs?
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    9.10.2008 14:01 YYY | skóre: 29 | blog: martinek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 33-37/2008
    Tux3 vypada velice zajimave :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.