Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Následující obsah je © KernelTrap.
10. říjen, originál
Alespoň na mém testovacím systému verze 2.6.23 poráží v sysbenchi verzi 2.6.22.9, reagoval Ingo Molnár na zprávu ukazující opačné výsledky. Odkázal na své vlastní (jpg) a popsal je:
Jak můžete vidět v grafu, ve verzi 2.6.23 je závislost na počtu klientů mnohem plynulejší. Verze 2.6.22 má malý (ale potenciálně statisticky nevýznamný) skok u 4 - 6 klientů, kdežto CFS má o něco lepší špičku (peak) (což je statisticky nevýznamné).
Ingo poznamenal, že nebyl schopen najít informace o tom, jak byl ten druhý benchmark proveden. Na té URL nejsou žádné .configy ani jiné detaily, které by se daly použít k preciznímu reprodukování jejich výsledků, takže přinejmenším malý bugreport by byl hezký. Poté nabídl několik informací o tom, jak sysbench pracuje, a několik doporučených voleb. Sysbench je celkem "dávkovaná" zátěž: nejvíc těží z dávkového plánování - klient udělá tolik práce, kolik může, pak server udělá tolik práce, kolik může, a tak dál. Čím déle může klient pracovat, tím cache-efektivnější zátěž je. Jakýkoliv odskok k serveru kvůli té otravné preempci jenom rozhodí stopu v cache zátěže a způsobí nižší propustnost.
10. říjen, originál
Nedávný pokus protlačit některé aktualizace V4L/DVB do jádra 2.6.24 se setkal s určitým odporem. Linus Torvalds shrnul problémy postihující video ovladač em28xx.
Mluvil jsem s různými lidmi a nikdo z hlavních vývojářů nebyl nadšen jádrem, které závisí na vnějších binárních blobech (binary large object, velký binární objekt) pro tunery.
Takže momentálně to vypadá tak, že ačkoliv bych osobně chtěl, aby více výrobců podporovalo své vlastní ovladače, tak jestliže to v tomto případě znamená, že bychom museli mít kvůli ladění karet neudržovatelné binárky v uživatelském prostoru, nikomu se to nelíbí.
Jako takový se starý a vyžilý ovladač em28xx zdá být pro mnoho lidí užitečnější, protože sám o sobě podporuje alespoň omezenou sadu hardwaru.
Andrew Morton dodal:
Dokud se ti nepodaří dostat ten nový ovladač do jádra (a podle diskuze z minulého měsíce to k tomu ani trochu nespěje), měli bychom dál udržovat starý ovladač. Pokud se rozhodneš se toho neúčastnit, pak musí ostatní dělat to nejlepší, co budou umět.
Co bychom neměli a nedovolíme, je, aby současný ovladač byl držen jako rukojmí při tvém pokusu vnutit kontroverzní a zjevně nevítanou změnu do stromu.
11. říjen, originál
Nejsou žádné "osoby zodpovědné za obranu GPL kernelu", je jenom pár set tisíc držitelů autorských práv k jádru a každý z nich má právo žalovat vás, pokud si myslí, že distribuujete něco, co porušuje jeho copyright. Tak Adrian Bunk reagoval na nedávnou diskuzi o legálnosti připojení GPL kódu do embedded aplikací. Dodal: jurisdikce a aplikovatelné autorské zákony závisí na více věcech, například kde vlastník autorských práv žije a kde kód distribuujete."
Na otázku, jak omezení daného hardwaru mohou ovlivnit interpretaci GPL, Theodore T'so odpověděl:
V konečném důsledku všechno záleží na tom, co je odvozené dílo. Pokud objektový soubor určený k připojení do kernelu je odvozené dílo, pak GPL zajišťuje, že infikuje i zbytek tohoto díla. Jestli tomu tak v tomto případě je nebo není, to je záležitost na další debatu. Pokud vím, žádný soud ještě nerozhodoval případ týkající se otázky objektových souborů, dynamického linkování a jestli jde o odvozené dílo nebo ne. Zdá se pravděpodobné, že odpověď se bude lišit od jednoho soudu k druhému. Tudíž jediná odpověď, kterou můžeme dát a která je užitečná, je: "nechoďte s tím do LKML a zeptejte se právníka."
13. říjen, originál
Andrew Morton zaslal svůj první -mm patchset proti nedávno vydanému jádru 2.6.23, čímž začal přípravu pro velké začleňování vybraných patchů do příštího jádra 2.6.24. Poznamenal k tomu:
Od rc8-mm2 jsem se hodně vyhýbal vkládání čehokoliv ve snaze stabilizovat věci kvůli spojení s 2.6.23.
To ale žádnému ze správců subsystémů nijak nezabránilo, aby nebláznili jako obvykle. Momentálně máme diff o velikosti 37 MB, ale zdá se, že funguje o něco lépe.
13. říjen, originál
Tento update pro NTFS opravuje deadlock při připojení souborového systému. Během let byl oznámen už několika lidmi, ale teprve nedávno někdo, kdo ho hlásil, také reagoval na moje odpovědi a pomohl mi ho vypátrat (nikdy jsem nebyl schopen ho reprodukovat). Takto Anton Altaparmakov popsal patch pro souborový systém NTFS. Změny shrnul:
Oprava spočívala v nevolání ntfs_attr_set() při připojení, protože to způsobuje zavolání balance_dirty_pages_ratelimited(), která na systémech s málo paměti opravdu zkusí vyrovnat dirty stránky, přičemž se snaží zabrat semafor s_umount. Protože jsme ale stále ve fill_super(), ze kterého VFS drží s_umount pro zápis, dojde k deadlocku.
Špinavou práci nyní děláme ručně použitím samostatných bufferů. To má nepříjemnou "vlastnost", že připojování může trvat několik sekund, pokud je žurnál rozsáhlý, protože ho musíme celý vyčistit. Tohle by někdy někdo měl vylepšit tak, aby bylo vyčištěním žurnálu pověřeno pomocné jaderné vlákno, aby to bylo možné udělat na pozadí. Momentálně nemám čas to udělat sám a současné řešení funguje, takže to pro teď nechávám tak, jak je.
14. říjen, originál
Tady je sada patchů, která odstraňuje všechna volání funkcí iget() a read_inode(), začal David Howells popis kolekce 32 patchů zaslané do lkml. Pokračoval objasněním důvodů, proč tyto funkce odstranit: Měly by být odstraněny ze dvou důvodů: za prvé neumožňují dobré ošetření chyb a za druhé jejich přítomnost znamená pokušení pro kód mimo filesystém volat iget(), aby získal přístup k inodům v tom filesystému. Také naznačil tři výhody:
(1) Ošetření chyb se zjednodušuje, protože lze vrátit chybový kód místo nutnosti volat is_bad_inode(). (2) Nyní lze rozeznat ENOMEM a EIO, které se objeví v cestě read_inode. (3) Kód by měl být menší. iget() je inline funkce, která se typicky volá dvakrát až třikrát v každém filesystému, který ji používá. Vložení kódu přímo do read_inode v každém souborovém systému eliminuje nějaké duplicity.
15. říjen, originál
Portoval jsem ovladač adutux pro zařízení z řady ADU z 2.6 do 2.4, oznámil Vitalij Ivanov v mailové konferenci Linux USB development. Maintainer verze 2.4 Willy Tarreau odpověděl, že přestože backport vypadá dobře, pravidlem je nezačleňovat nové ovladače do stabilní větve linuxového jádra 2.4. Verzi 2.4 momentálně používají lidé, kteří nechtějí/nemohou měnit, a lidé, kteří hledají téměř bezúdržbové jádro. Ovladače jsou často důvod, proč od 2.4 odejít, ne proč u něj zůstat.
Jedním z argumentů pro začlenění ovladače do hlavní řady stromu 2.4 bylo, že by se následně dostal do různých distribučních jader. Pete Zaitcev ale objasnil, že tímto způsobem to v enterprise jádrech nefunguje: minimálně v případě Red Hat Enterprise Linux takovéto backporty nikdy nebyly automatické. Do RHEL verzí 2.1 a 3 se už nové ovladače nedostávají vůbec, pouze opravujeme chyby, pokud se nějaké objeví. Realisticky, jádra 2.4 jsou prostě moc stará na to, aby je někdo používal. Willy souhlasil s tím, že zváží začlenění ovladače, pokud by se Vitalij stal oficiálním maintainerem backportu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
jm nás roztrháTřeba ho už trefil šlak
když tu vedlejší rozvíjející větu přepíšu přímo do větného členu, dostanu: „Co bychom neměli a nedovolíme je držení ovladače jako rukojmí. To „je“ není přísudek v samostatné větě.“Podle mě by to správně mělo být "Co bychom neměli a nedovolíme, je držení ovladače jako rukojmí.“ Protože i tu první rozvíjející větu lze přepsat do větného členu. "Nedovolitelné je držení ovladače jako rukojmí." Pokud by "je" nebyl přísudek, tak v téhle větě už jaksi přísudek chybí.
Ale aby to byla věta, muselo by samotné „Co bychom neměli a nedovolíme“ dávat nějaký smysl.Vedlejší věta sama o sobě smysl dát nemůže - "aby byl ovladač držen jako rukojmí" samo o sobě také smysl nedává.
Fakt je neresitelny problem zridit si pod clankem link "Cestinarske blemcy"Bug #907
Opravdu me vase reseni interpunkce pod clankem o kernelu naprosto nezajima.Tak tyhle komentáře n-e-č-t-i, hysterko.