Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Poznámka redakce: Toto je první díl Jaderných novin, který překládal Andrej Kruták. Andrej si vzal na starost zprávy z kerneltrap.org. Ačkoliv tentokrát vycházejí v jednom samostatném článku, protože se jich nahromadilo více, tak v budoucnu budou možná zase začleněny do JN s ostatními texty z LWN.
Protože na pravidelnost zpráviček z kerneltrap.org není tak docela spolehnutí, rozhodl jsem se nakonec nesnažit se o zavádění nějakého pevného rozvrhu vydávání (viz anketa) - jak to přijde, tak to vyjde. Ať už to však bude vycházet jakkoliv, tak Andrejovi patří veliký dík za to, že se do překládání pustil. Přeji mu mnoho trpělivosti a doufám, že mu nadšení dlouho vydrží.
Následující obsah je © KernelTrap
7. aug, originál
V nedávnom vlákne na LKML sa Linus Torvalds zapojil do diskusie o pripájaní filesystémov s optionom noatime
- kvôli lepšiemu výkonu: 'noatime,data=writeback' bude skoro určite *dosť* pozorovateľné (s rôznymi efektmi pri rôznych záťažiach), ale skoro nikto to v skutočnosti týmto spôsobom nespúšťa. Poznamenal že nastavil O_NOATIME pre zápisy do git-u, a je to skutočne obrovský šetrič času oproti prípadu s nenastaveným 'noatime' v mount options. Určite viac ako tvojich odhadovaných 10% pri niektorých záťažiach. Diskusia potom viedla k použitiu mount optionu relatime na zlepšenie situácie:
Relatívny atime aktualizuje atime, ak je predchádzajúci atime starší ako mtime alebo ctime. Je to podobné ako noatime, ale použiteľné pre aplikácie ako mutt - ktoré potrebujú vedieť, kedy bol súbor čítaný, odkedy bol naposledy upravený. Ingo Molnar zdôraznil dôležitosť opravy tohto výkonového problému: nemôžem už viac zdôrazniť, ako veľmi to zaváži v praxi. Atime aktualizácie sú zďaleka najväčším spomaľovačom IO výkonu v dnešnom Linuxe. Zbavenie sa atime aktualizácie by prinieslo väčší každodenný výkon Linuxu, ako všetky pagecache zrýchlenia za posledných 10 rokov - dokopy.. Poslal aj niekoľko patchov na zlepšenie relatime
a k atime
poznamenal:
Pravdepodobne je to najhlúpejší nápad Unixu všetkých čias. Unix je naozaj pekný a dobre spravený, ale premýšľajte na chvíľku nad týmto: 'Pre každý súbor, ktorý sa načíta z disku... zapíšme niečo na disk! A - pre každý súbor, ktorý už je v cache a ktorý čítame z cache... zapíšme niečo na disk!
8. aug, originál
Linus Torvalds po nedávnej požiadavke o merge zdôraznil, že nechce mergeovať žiadne veľké zmeny po uzavretí merge okna a že to myslí vážne: dodajte úpravy pred -rc1, alebo *čakajte*. Ak nie sú hotové pred otvorením merge okna, tak by jednoducho nemali byť mergenuté vôbec. Jeff Garzik nadviazal, keď už je vydaný -rc1, znamená to, že je potrebné sa sústrediť na stabilizovanie existujúceho kódu. Pretlačenie veľkej úpravy ovládača znamená že sa táto snaha musí začať odznova. Jednoducho tou cestou nechceme ísť - to je vôbec dôvodom pre existenciu merge okna. Neskôr, keď bolo poznamenané, že nedávne úpravy boli tvrdo testované výrobcom, Jeff ďalej zdôraznil dôležitosť testovania komunitou:
Zoberte si z lekciu zo mňa, keď som bol na Linusovom zozname odpadu (shit-list-e)... dvakrát: Dvakrát Intel poslal e1000 update po uzavretí merge okna. Dvakrát tvrdili, že ovládač prešiel ich dosť vyčerpávajúcim interným testovaním. A dvakrát tento najpopulárnejší sieťový ovládač nefungoval pre veľké množstvo užívateľov, pretože som veril slovu dodávateľa o otestovaní - miesto spoľahnutia sa na testovanie, ktoré PREUKÁZATEĽNE odstraňuje problémy: verejné testovanie linuxového jadra.
Tým ale nezužujem pohľad len na Intel - existuje množstvo iných dodávateľov hardvéru, ktorí robia presne do isté.
9. aug, originál
Ingo Molnar vyrobil sériu patchov jeho kódu Completely Fair Scheduler-u, ktoré boli následne začlenené do hlavnej vetve jadra. Vysvetlil dôvod takého množstva malých patchov: hlavným dôvodom je bezpečná a postupná eliminácia široko používaného 64-bitového argumentu funkcie: 64bitový 'now' timestamp (časové razítko). K množstvu malých patchov odstraňujúcich tento "now" timestamp ešte poznamenal:
Tieto zmeny sú potrebné z 3 dôvodov: za prvé - riešia pozorovanie, že 'v plánovači je priveľa 64bitových vecí'. Za druhé, aj keď to nie je priamo viditeľné, tieto zmeny sú aj opravou pre skrytú (a malú) ale nie-príliš-pekne-opraviteľnú chybu pri počítaní: idle_balance() má vlastný vnútorný zápis 'now', oddelene od toho v schedule(). Za tretie, týmto dôjde k celkom znateľnému zmenšeniu veľkosti sched.o.
11. aug, originál
Greg KH a Chris Wright udržiavali -stable 2.6.x.y patche pre jadrá 2.6.x a 2.6.(x-1) od marca (března) 2005. Keďže je aktuálna stabilná vetva 2.6.22, udržiavali -stable patche pre 2.6.22 a 2.6.21. Udržovateľ stabilnej verzie jadra 2.4 Willy Tarreau podotkol že v súčasnosti pribúda do -stable stromov 2.6 veľké množstvo patchov a rozhodol sa udržovať -stable patche aj oproti 2.6.20 - kým sa "veci" trochu skľudnia. Pritom Adrian Bunk ďalej pokračuje v udržovaní -stable 2.6.16 vetve Linuxového jadra. Willy rozprával o jeho nových 2.6.20 -stable patchoch:
Ponúkol som Chrisovi a Gregovi pokračovanie vo vydávaní niekoľkých ďalších verzií 2.6.20 - kým významne neklesne množstvo pribúdajúcich pachov v 2.6.21 a 2.6.22 - čo snáď bude len otázka niekoľko málo vydaní.
Mojím cieľom je *nerobiť* všetku tú ťažkú prácu čo oni - chcem len backportovať tie patche od nich, ktoré majú zmysel aj pre 2.6.20. Kvôli tomu budú vydania 2.6.20 vždy trochu oneskorené a nemali by obsahovať patche nemergenuté v novších vydaniach.
13. aug, originál
Buď sa ľudia naozaj skľudňujú a zisťujú, že sme vo fáze stabilizovania, začal Linus Torvalds pri oznamovaní 2.6.23-rc3, alebo je to iba tým, že je stred augusta, a väčšina z nich (aspoň tých z Európy) je na dovolenke. Vlastné zmeny v zdrojových kódoch sa dajú prehliadať cez gitweb rozhranie na kernel.org. Linus potom zhrnul:
Je jedno prečo, ale -rc3 je von a neobsahuje také kvantá zmien aké boli v -rc2. Sú tam ale nejaké aktualizácie plánovača, zmeny v sparc64 a powerpc a rôzne opravy ovládačov (lpfs SCSI vidno v diffstat najviac).
Krátky zoznam zmien som pripojil; neviem, čo viac by som tam mohol pridať... Prosím, dobre to otestujte, ak sami nie ste na pláži (a vôbec, načo klameme sami seba: ste bieli ako stena a piesok sa ťažko vyberá z klávesnice - pláže sú preceňované).
15. aug, originál
V príspevku z júna 1992 do mailing listu linuxových aktivistov Linus Torvalds popisoval pôvodný plánovač Linuxu: linuxový plánovač je vcelku jednoduchý - ale prácu pri poskytovaní dobrej IO odozvy, pri nie príliš neférovom prístupe k procesom využívajúcich procesor, vykonáva rozumne dobre. O rok neskôr Linus zaslal detailnejší popis plánovača: plánovací algoritmus Linuxu je jeden z najjednoduchších možných. Komentáre v pôvodnom 254 riadkovom sched.c obsahujú 'schedule()' je plánovacia funkcia. Je to DOBRÝ KÓD! Pravdepodobne v budúcnosti nebude dôvod zmeniť ho, pretože by mal fungovať dobre za všetkých okolností (teda poskytuje dobrú odozvu procesom využívajúcich IO). Jediná vec, na ktorú by ste sa mohli pozrieť, je tu prítomný kód obsluhujúci signály.
Komentáre v aktuálnom 6709. riadku súboru sched.c ukazujú, že prvé zmeny boli vykonané v roku 1996 Daveom Grotheom na opravenie chýb v semaforoch a pripravenie semaforov pre SMP. O dva roky neskôr pribudli ďalšie kredity Andreovi Arcangelimu za implementáciu schedule_timeout() a súvisiacich vecí. Až v roku 2002, desať rokov od napísania pôvodného kódu Linusom, bol plánovač kompletne prepísaný: nový ultra-škálovateľný O(1) plánovač od Inga Molnara; hybridný zoznam priorít (hybrid priority-list) a design round-robin s array-switch metódou distribúcie časových okienok (timeslices) a per-CPU zoznamami úloh (runqueues). Con Kolivas prispel vylepšením interaktivity v roku 2003, a Nick Piggin v 2004 pridal domény plánovača. Najnovšie prepísanie plánovača sa udialo v apríli, znovu za ním stál Ingo Molnar - tentokrát je to jeho Completely Fair Scheduler (Úplne Férový Plánovač).
16. aug, originál
Sériou 5 patchov Jasper Juhl navrhol presun 4KSTACKS (4K zásobníkov) z debug funkcie (fíčury = featury) do non-debug - a jej prednastavenie na enabled (povolené) v -mm vetve. Odkázal sa na dlhú predchádzajúcu diskusiu, v ktorej navrhol nastavenie 4KSTACKS za predvolené v hlavnom jadre. Potom dodal:
Vzhľadom na komentáre v uvedenom vlákne usudzujem, že 4KSTACKS už naozaj nie sú považované len za debug fíčuru, ale (zatiaľ) stále nenadišiel čas, aby sa stali predvolenými - a určite nie je čas na zbavenie sa 8K zásobníkov.
V tom vlákne som sľúbil, že vytvorím niekoľko patchov, ktoré by posunuli 4KSTACKS z debug-only (len debug) stavu - a to robia prvé dva patche v tejto sérii. Taktiež som povedal, že poskytnem patch na nastavenie 4KSTACKS "default y" aby došlo k rozsiahlejšiemu testovaniu - ale obmedzím to na -mm - čo je piaty patch v sérii. Patche 3 a 4 v tejto sérii presúvajú nastavenie z menu "Kernel hacking" do "Processor types and features".
17. aug, originál
Ľudia ktorí si myslia, že na 'volatile
' naozaj záleží, klamú sami seba, zavtipkoval Linus Torvalds počas dlhej diskusie na LKML. Vlákno začalo sériou patchov, ktoré mali upraviť správanie atomic_read()
, aby bolo konzistentnejšie naprieč platformami - čo obsahovalo odstránenie kľúčového slova volatile zo všetkých definícií atomic_t
a atomic64_t
, ktoré ho aktuálne obsahujú - a miesto toho použitie explicitného pretypovania premennej na volatile
v atomic_read()
.
Na začiatku diskusie Linus uviedol, že napriek tomu, že to vlastne neopravovalo žiadne chyby, pomohlo to k ich skrytiu a menšej pravdepodobnosti ich vyvolania: a vlastne, niekedy je 'dostatočné skrytie chýb' v poriadku. Aj keď v tomto prípade by sa dalo namietať, že volatile
sme v x86-64 úspešne nemali 8 mesiacov - a to by už niečo mohlo naznačovať. Ale neskôr v diskusii to prirovnal k poverám: 'volatile
' je ako čierna mačka prechádzajúca po ceste. Samozrejme, niečo tým ovplyvnené je (minimálne: na začiatku je čierna mačka na jednej strane cesty, na konci je na druhej), ale nie sú to žiadne väčšie či trvácne priame efekty.
Inými slovami, celá táto diskusia ma práve presvedčila o tom, že 'volatile
' by sme *nemali* pridávať späť do 'atomic_read()
'. Chcel som to spraviť kvôli praktickým dôvodom a kvôli skrytiu chýb. Ale keď som videl ľudí hádať sa o tom, pričom si myslia, že to naozaj niečo opravuje - to ma presvedčilo, že *poslednou* vecou, ktorú by sme mali spraviť, je podporovať toto poverčivé myslenie.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Pro Slováky jsou samozřejmě české názvy měsíců problém... Češi by se slovenskými názvy mít problémy neměli.To by mě zajímalo, kde se bere ten nepoměr.
V tom, že skoro všechny evropské jazyky používají velmi podobné názvy měsíců, které mají svůj původ v latině. Ze slovanských jazyků jsou AFAIK výjimkou jen čeština a polština. Takže každý Čech, který umí aspoň trochu např. anglicky, německy nebo rusky, bez problémů pochopí slovenské názvy měsíců, i kdyby je teoreticky viděl poprvé v životě. Obráceně to ale neplatí.
Na druhou stranu je ale pravda, že Slováci obecně umějí česky lépe než Češi slovensky.
Січень Лютий Березень Квітень Травень Червень Липень Серпень Вересень Жовтень Листопад ГрудняA to nám ti borci pomalu ale jistě, jako jediní, staví infrastrukturu venkova...
Už to někdo říkal. Slovenské názvy vycházejí z latiny a jsou přebírány do jiných jazyků podstatně častěji.
ukážu na únoru:
nebo na září:
atd...
Podoba je zřejmá, z těchto jazyků většinu vůbec neovládám a přesto když budu vědět, že jde o součást datumu dokážu odhadnout jaký měsíc to je. Tak asi proto by češi, kteří znají alespoň nějaký běžný cizí jazyk s tím mít problémy nebudou.
Pokud máte problém se slovenskými názvy měsíců, pak máte nejspíš problém se slovenštinou jako takovou, takže přeložené názvy měsíců to nezachrání…
Mimochodem, větší problémy, než se slovensky napsaným článkem, bych měl s článkem, který by byl napsaný takovým stylem, jako váš příspěvek.
prece nikdo z .cz ani ze .sk neni tak blbej, aby je neznalAle je, já se hlásím…
popr. se je nemohl naucitNo to mohl, ono by stačilo naučit se ty anglické jinak, než že si je musím vždy přepočítat od ledna. Takhle je to pohodlnější. Což není omluva, je to výmluva a je to špatně
Jastli se tohle stane pravidlem, tak asi zdejší Jaderné novinky přestanu čístPravidlem se to doufám stane, protože pak bude k dispozici větší objem JN. Samozřejmě však budou i nadále vycházet "české JN" (překlady článků z LWN).
Já jsem to tedy zaregistroval okamžitěTaky tak.Nemám nic proti slovákům, ale slovenština se mi prostě a jednoduše špatně čte.
ABCLinuxu je český server, články by tedy IMHO měli být v češtiněZ hlediska návštěvníků, uživatelů i článků a dalšího obsahu je abclinuxu server československý.
články by tedy IMHO měli být v češtině, že by tu byly třeba články v angličtině (nebo polštině či ruštině, když už jsme u těch slovanských jazyků) jsem si také nevšiml.Slovenština je však češtině ze těch jmenovaných jazyků nejbližší. A vzhledem k historickým okolnostem je i pro naprostou většinu Čechů (a Moravanů atd.) snadno srozumitelná.
…články by tedy IMHO měli být v češtině…
kouzlo nechtěného :-)
Xenofobie je jednou z nejhnusnějších lidských vlastností, měl byste se stydět, chudáčku...Xenofobie je strach z cizího, neznámého. Nevšiml jsem si, že by CIJOML měl strach z něčeho, jenom vyjádřil svoje výhrady ke slovenským studentům, kteří požívají výhod poskytovaných státem - ČR - na úkor studentů českých. Označit někoho za xenofoba, protože nesouhlasím s jeho názorem na nějakou menšinu nebo etnikum, je dnes bohužel docela běžné.
Xenofobie je strach z cizího, neznámého.Xenofobie není strach z neznámého, ale strach z cizinců.
Označit někoho za xenofoba, protože nesouhlasím s jeho názorem na nějakou menšinu nebo etnikum, je dnes bohužel docela běžné.Taky je to správné. Co to znamená "mít názor na menšinu nebo etnikum"? Že člověka posuzujete podle nějakých předsudků. Nebo snad pokud vám o někom řeknu, k jakému etniku nebo národu patří, dokážete z toho o tom člověku něco usoudit?
Taky je to správné.Ne není. Když jako politik někde veřejně řeknu, že bydlím na sídlišti, kde dělají cikáni bordel, novináři a všeljací bojovníci za práva menšin typu Uhl ze mě udělají xenofoba. Přitom jsem jenom uvedl něco, co je fakt a myslí si to všichni, kteří na tom sídlišti bydlí také. Ti, kteří mě označí za xenofoba budou typicky lidé, kteří takové problémy nemají, protože bydlí v "lepší" části pravděpodobně úplně jiného města.
Co to znamená "mít názor na menšinu nebo etnikum"? Že člověka posuzujete podle nějakých předsudků.To třeba znamená myslet si o slovenských studentech, že kvůli nim čeští studenti nedostanou kolej.
Ne není. Když jako politik někde veřejně řeknu, že bydlím na sídlišti, kde dělají cikáni bordel, novináři a všeljací bojovníci za práva menšin typu Uhl ze mě udělají xenofoba. Přitom jsem jenom uvedl něco, co je fakt a myslí si to všichni, kteří na tom sídlišti bydlí také.Pokud spolu souvisí to, že jsou to cikáni a to, že dělají bordel, pak je to označení OK. Pokud to nesouvisí, nevím, proč si vybrat zrovna tuhle jednu charakteristiku a ne jinou – třeba že tam dělají bordel dvourucí. A Slováci tady rozhodně nestudují "na úkor Čechů" a "nezabírají jim koleje" proto, že jsou to Slováci, ale proto, že byli v přijímačkách lepší, než ti co se na VŠ nedostali. Taky je podezřelé, že vám vadí zrovna zde studující cizinci. Proč vám nevadí Češi studující v zahraničí? Proč vám nevadí cizinci, kteří tady vytvářejí nějaké hodnoty (jako že se dá očekávat, že spousta Slováků zde studujících tady taky zůstane)?
A Slováci tady rozhodně nestudují "na úkor Čechů" a "nezabírají jim koleje" proto, že jsou to Slováci, ale proto, že byli v přijímačkách lepší, než ti co se na VŠ nedostali.To je asi trochu blbost, ne? (Hint: zamysli se nad tím, kdo může žádat o ubytování na koleji.)
coz je prave rozdil proti vsem studentum ze zemi EUtak to je dobra sprostost.. aky rozdiel prosim ta? KAZDY kto studuje v cesku v ceskom jazyku ma studijum bezplatne! ci to je slovak, rus alebo madar!
dokonca si viem predstaviť aj model, že pôžičky sú poskytované štátom, splácaš ich v rámci daňového navýšenia, po splatení nižšie dane. Nevýhoda princípu je v tom, že by náckovia zas nemali o čom prelievať pivo.
Co to je lukrativní obor? Pokud absolvent nějaké VŠ nemůže počítat s vyšším příjmem po vystudování, měl jít na jinou školu (a je to vlastně vizitka i pro tu školu)
Tyhle primitivně pravičácké proklamace zbožňuju. I když, kdyby se všichni zařídili podle vašich moudrých rad, bylo by všechno jednodušší, nebyly by žádné vysoké (natož nízké) školy a byl by klid…
Samozřejmě jsou tu obory, kde uplatnění je hlavně v institucích provozovaných státem - typicky školství - úbytek absolventů by měl ten příjemný efekt, že by stát trklo, že plat nižší než průměrná mzda je pro VŠ vzdělaného učitele málo.
Další líbivá teorie odtržená od života. Úbytek je znatelný už sedmnáct let a žádnou vládu napříč politickým spektrem netrklo nic. Školství má tu smůlu, že zločiny, které se na něm napáchají, se v plné míře projeví až po desítkách let; a pro vládu je cokoli, co bude po příštích volbách, PNJ. To, že se pak ty hrůzy budou dávat dopořádku další desítky let, je už vůbec nezajímá.
Ne všechno v lidském životě se dá převést na peníze.Omyl, kterého se dopouští hlavně idealisti. Téměř všechno se v životě dá převést na peníze. Právě proto se najdou lidé, kteří vykonávají špatně placené povolání, protože je to baví - má to pro ně cenu navíc.
…pokud vim, tak se mluvilo o tom, ze by se platilo ve chvili kdy clovek dosahne nadprumerneho platu.
A jsme zase u problému: studentovi nepomůže, že se o něčem mluví (nebo dokonce mluvilo), pro něj je důležité, co skutečně funguje. A naši politici jsou mistři v přijímání razantně vypadajících změn bez nutných doprovodných opatření; ta se pak v lepším případě honí dodatečně, v horším se na ně vykašlou úplně.
Příklady? Když se s velkou slávou zaváděla přednost chodců*, teprve v měsících následujících po přijetí se začalo řešit, že by nebylo úplně od věci přechody obtáhnout, aby byly vůbec vidět (o naprosto nevhodné roční době pro začátek platnosti nemluvě), a řadu jich naopak zrušit, protože při současném znění není úplně dobré, aby u jedné tramvajové zastávky byly tři přechody pro chodce (leckde to tak samozřejmě zůstalo dodnes). Když se zaváděla padesátka v obcích, politici jednohlasně horem dolem slibovali, jak na místa, kde je bezpečné jet víc než 50 km/h, dají sedmdesátky. Realita? Nestalo se tak skoro nikde, ale naopak "vesnické čtyřicítky" byly plošně nahrazeny naprosto absurdními třicítkami (které hravě překročí i cyklista).
Takže mi promiňte, že nevěřím našim politikům, kteří hlásají, jak bude školné doprovázeno promyšlenou podporou půjček na studium, protože ze zkušenosti očekávám, že půjčky se v lepším případě začnou řešit tak rok po zavedení školného (a stejně z nich bude paskvil), v horším se na ně tiše zapomene.
* - pro šťouraly: nechce se mi opisovat přesný název v právničtině, všichni víme, o co jde
Nestalo se tak skoro nikde, ale naopak "vesnické čtyřicítky" byly plošně nahrazeny naprosto absurdními třicítkami (které hravě překročí i cyklista).Až na to, že vesnické čtyřicítky ani absudní třicítky nemůžou ovlivnit ti politici, kteří rozhodují o tom, kolik je default rychlost ve městě v zákoně. Zákon samozřejmě umožňuje dát sedmdesátku tam, kde je to bezpečné a pokud ji tam, kde bydlíš, nemáš, urguj místní politiky.
ad pôžičky, študentská pôžička je menej ako hypotéka ...
Asi hlavně proto, že věří, že ne vše je o penězích a ta cena je v něčem jiném. Takže nechápu proč tvrdíte, že jde o omyl.Věřit můžou, čemu chtějí, já jsem polemizoval s tím "Ne všechno v lidském životě se dá převést na peníze." Všechno se dá převést na peníze (a u stejné věci můžou různí lidé dojít k různé částce podle osobních preferencí)
(...'noatime,data=writeback' bude skoro určite *dosť* pozorovateľné (s rôznymi efektmi pri rôznych záťažiach), ale skoro nikto to v skutočnosti týmto spôsobom nespúšťa... - na takúto vetu človek potrebuje viac ako tri pokusy o pochopenie)Jaký překlad bys navrhoval? Já bych řekl, že v tomto případě je to dané vytržením věty z kontextu - když si uvědomíš, o čem je řeč, začne to dávat smysl.
a predovšetkým prekladať všetko (...o pripájaní filesystémov... - súborový systém už poznáme dosť dávnoTo je otázka vkusu. Česká vydání Jaderných novin se naopak snaží překládat co nejvíce anglických slov, ale je dost lidí, kterým to nevyhovuje (a raději by byli, kdyby technické termíny zůstávaly v originále). Viz mnohé diskuze pod JN.