OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Desátý ročník konference OpenAlt drží krok s dobou a vytváří prostor ke spolupráci otevřených tvůrčích komunit se společností. Návštěvníkům nabízíme desítky přednášek a workshopů rozdělených do čtyř tematických skupin. „Na konferenci se setkáte s tématy alternativního vzdělávání, otevřené společnosti nebo také tématem bezpečnosti a soukromí uživatelů internetu. Nadané zručné návštěvníky zaujme hnutí tvůrců, které se řídí heslem Vytvoř si sám (Do it yourself). Nezapomínáme také na historické kořeny naší konference. Ty tvoří témata Open Source softwaru a mobilních technologií,” říká Martin Holec, organizátor konference.
Jedním z témat spojující svět technologií se společností je přednáška o tom, jaké to je vyvíjet kambodžský IDOS aneb cestování s dopadem. Martin Andrle z Impact Travelers představí projekt, který cílí na lidi, kteří mají chuť cestovat a předávat své znalosti.
Miro Hrončok, náš dlouholetý přednášející vystoupí tradičně s přednáškou zaměřenou na technologii 3D tisku, a to tentokrát e-NABLE: 3D vytiskněte pomocnou ruku. Miro popsal, proč bychom si neměli jeho přednášku nechat ujít: „e-NABLE je projekt sdružující komunitu dobrovolníků, kteří na svých 3D tiskárnách tisknou protézy horních končetin, především pro děti, které by si to jinak nemohly dovolit. Na LinuxAltu 2013 se mě někdo ptal, jakou nejzajímavější věc jsem na 3D tiskárně vytiskl – vytisknout malému dítěti náhradní ruku mi přijde dost bad ass ;)“
Kompletní program naleznete na stránkách konference OpenAlt.cz.
Na návštěvníky čekají nejen přednášky a workshopy. Vedle posezení u dobré kávy můžete vyzkoušet svoji mušku ve sportovním střeleckém simulátoru HomeLESS nebo se prolétnout v Boeingu 737NG leteckého simulátoru AeroWorks. Milovníky filmů pak zaujme naše kino promítající vybrané snímky svobodné kultury. Těšit se můžete na dokumenty věnující se aktuálním otázkám vztahu společnosti a technologií – Internetový chlapec: Příběh Aarona Swartze a Občan čtyři. Na odlehčení máme připravených několik krátkých animovaných filmů a potěšíme i milovníky sci-fi dramat. Návštěvníkům se v průběhu konference otevře také Muzeum výpočetní techniky.
Pro ty návštěvníky, kteří chtějí představit svůj nápad nebo projekt, jsme připravili Laboratoř komunikace a spolupráce. „Jsem nadšený tím, že si každý návštěvník může zlepšit a zkusit svůj řečnický projev na workshopech Přípravy Lightning Talks nebo na tréninku neverbální komunikace,” dodává Martin Holec, „po této přípravě může návštěvník vystoupit na konferenci se svým krátkým příspěvkem.”
V rámci letošní konference si můžete také nechat otestovat své znalosti z oblasti Linuxu a získat tak jeden ze světově nejvíce uznávaných certifikátů od Linux Professional Institute. Na zkoušku je nutná registrace, dva běhy se budou konat v neděli 8. listopadu od 12:00 a 14:00, a to za zvýhodněnou konferenční cenu.
OpenAlt 2015 se uskuteční v budově Fakulty informačních technologií VUT v Brně o víkendu 7. a 8. listopadu. Stačí potvrdit svou účast registrací. Vstup je volný.
Generálním partnerem konference OpenAlt je společnost Microsoft. Hlavními partnery jsou společnosti Red Hat a ICT Pro. Pořadatelem konference je OpenAlt z.s. Spolupořadateli jsou Fakulta informačních technologií VUT v Brně a Studentská unie FIT VUT.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Secure Connection Failed An error occurred during a connection to openalt.cz. The OCSP server has no status for the certificate. (Error code: sec_error_ocsp_unknown_cert) The page you are trying to view cannot be shown because the authenticity of the received data could not be verified. Please contact the website owners to inform them of this problem.