Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Desátý ročník konference OpenAlt drží krok s dobou a vytváří prostor ke spolupráci otevřených tvůrčích komunit se společností. Návštěvníkům nabízíme desítky přednášek a workshopů rozdělených do čtyř tematických skupin. „Na konferenci se setkáte s tématy alternativního vzdělávání, otevřené společnosti nebo také tématem bezpečnosti a soukromí uživatelů internetu. Nadané zručné návštěvníky zaujme hnutí tvůrců, které se řídí heslem Vytvoř si sám (Do it yourself). Nezapomínáme také na historické kořeny naší konference. Ty tvoří témata Open Source softwaru a mobilních technologií,” říká Martin Holec, organizátor konference.
Jedním z témat spojující svět technologií se společností je přednáška o tom, jaké to je vyvíjet kambodžský IDOS aneb cestování s dopadem. Martin Andrle z Impact Travelers představí projekt, který cílí na lidi, kteří mají chuť cestovat a předávat své znalosti.
Miro Hrončok, náš dlouholetý přednášející vystoupí tradičně s přednáškou zaměřenou na technologii 3D tisku, a to tentokrát e-NABLE: 3D vytiskněte pomocnou ruku. Miro popsal, proč bychom si neměli jeho přednášku nechat ujít: „e-NABLE je projekt sdružující komunitu dobrovolníků, kteří na svých 3D tiskárnách tisknou protézy horních končetin, především pro děti, které by si to jinak nemohly dovolit. Na LinuxAltu 2013 se mě někdo ptal, jakou nejzajímavější věc jsem na 3D tiskárně vytiskl – vytisknout malému dítěti náhradní ruku mi přijde dost bad ass ;)“
Kompletní program naleznete na stránkách konference OpenAlt.cz.
Na návštěvníky čekají nejen přednášky a workshopy. Vedle posezení u dobré kávy můžete vyzkoušet svoji mušku ve sportovním střeleckém simulátoru HomeLESS nebo se prolétnout v Boeingu 737NG leteckého simulátoru AeroWorks. Milovníky filmů pak zaujme naše kino promítající vybrané snímky svobodné kultury. Těšit se můžete na dokumenty věnující se aktuálním otázkám vztahu společnosti a technologií – Internetový chlapec: Příběh Aarona Swartze a Občan čtyři. Na odlehčení máme připravených několik krátkých animovaných filmů a potěšíme i milovníky sci-fi dramat. Návštěvníkům se v průběhu konference otevře také Muzeum výpočetní techniky.
Pro ty návštěvníky, kteří chtějí představit svůj nápad nebo projekt, jsme připravili Laboratoř komunikace a spolupráce. „Jsem nadšený tím, že si každý návštěvník může zlepšit a zkusit svůj řečnický projev na workshopech Přípravy Lightning Talks nebo na tréninku neverbální komunikace,” dodává Martin Holec, „po této přípravě může návštěvník vystoupit na konferenci se svým krátkým příspěvkem.”
V rámci letošní konference si můžete také nechat otestovat své znalosti z oblasti Linuxu a získat tak jeden ze světově nejvíce uznávaných certifikátů od Linux Professional Institute. Na zkoušku je nutná registrace, dva běhy se budou konat v neděli 8. listopadu od 12:00 a 14:00, a to za zvýhodněnou konferenční cenu.
OpenAlt 2015 se uskuteční v budově Fakulty informačních technologií VUT v Brně o víkendu 7. a 8. listopadu. Stačí potvrdit svou účast registrací. Vstup je volný.
Generálním partnerem konference OpenAlt je společnost Microsoft. Hlavními partnery jsou společnosti Red Hat a ICT Pro. Pořadatelem konference je OpenAlt z.s. Spolupořadateli jsou Fakulta informačních technologií VUT v Brně a Studentská unie FIT VUT.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Secure Connection Failed An error occurred during a connection to openalt.cz. The OCSP server has no status for the certificate. (Error code: sec_error_ocsp_unknown_cert) The page you are trying to view cannot be shown because the authenticity of the received data could not be verified. Please contact the website owners to inform them of this problem.