V Berlíně probíhá konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Plasma Akademy 2025. Při té příležitosti byla oznámena alfa verze nové linuxové distribuce KDE Linux.
Byl vydán Debian 13.1, tj. první opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.12, tj. dvanáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Evropská komise potrestala Google ze skupiny Alphabet pokutou 2,95 miliardy eur (71,9 miliardy Kč) za porušení antimonopolní legislativy. Podle EK, která mimo jiné plní funkci antimonopolního orgánu EU, se Google dopustil protisoutěžních praktik ve svém reklamním byznysu. Google v reakci uvedl, že rozhodnutí považuje za chybné a hodlá se proti němu odvolat. EK ve věci rozhodovala na základě stížnosti Evropské rady vydavatelů. Podle
… více »Podpora 32bitového Firefoxu pro Linux skončí v roce 2026. Poslední podporované 32bitové verze budou Firefox 144 a Firefox 140 s rozšířenou podporou, jehož podpora skončí v září 2026.
Společnost Raspberry Pi nově nabízí Raspberry Pi SSD s kapacitou 1 TB za 70 dolarů.
Microsoft BASIC pro mikroprocesor 6502 byl uvolněn jako open source. Zdrojový kód je k dispozici na GitHubu.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se připojil k dokumentu „A Shared Vision of Software Bill of Materials (SBOM) for Cybersecurity“, který vydala americká Agentura pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA) s Národní bezpečnostní agenturou (NSA), spolu s dalšími mezinárodními partnery. Dokument vznikl v rámci globálního expertního fóra pro SBOM, které má za cíl motivovat k širšímu využívání … více »
Švýcarská AI centra EPFL, ETH Zurich a CSCS představila otevřený vícejazyčný velký jazykový model (LLM) s názvem Apertus. Vyzkoušet lze na stránce Public AI Inference Utility.
Byl vydán Linux Mint 22.2 s kódovým jménem Zara. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze novou XApp aplikaci Fingwit pro autentizaci pomocí otisků prstů nebo vlastní fork knihovny libAdwaita s názvem libAdapta podporující grafická témata. Linux Mint 22.2 bude podporován do roku 2029.
Čínská společnost Tencent uvolnila svůj AI model HunyuanWorld-Voyager pro generování videí 3D světů z jednoho obrázku a určené trajektorie kamery. Licence ale nedovoluje jeho používání na území Evropské unie, Spojeného království a Jižní Koreje.
Z úplně jiného soudku je hra Avadon: The Black Fortress, v jejímž případě se jedná o RPG s prvky strategie. V roli hrdinů tu budete cestovat po království Avadon, shánět udatné bojovníky, prozkoumávat podzemní chodby, bojovat o poklady a hlavně hledat způsob, jak zachránit vaši domovinu před spiknutím. Hra na první pohled může připomínat Heroes of Might and Magic, na rozdíl od nich je však více zaměřena na RPG část než na strategii.
Avadon je čisté RPG, prd strategie. Loni jsem tu o něm psal článek.
Kolik znáš příběhových RPG pro GNU/Linux?Mas samozrejme pravdu. Napadaji me tak tri a to treti je davno mrtvi projekt. Ale i tak, nejde jen o RPG, ale o princip. Jsou i jine "ukecane" hry jako napr. adventury. Kazdy z nas mame talent neco jineho a jinde mame nedostatky. Me nejdou proste reci obecne. Takze to, co je pro ty kdoz si anglictinou tykaji zabava je pro me sebetryzneni. A navic by - dle meho nazoru - byla skoda locales v novych, nebo portovanych hrach nevyuzit.... A vubec nemluve o vyznamu localizace her v pripade Linuxu jako mozne herni platformy. Proste me jednoduse zajima jaka je v tomto smeru praxe...
Tiskni
Sdílej: