Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
pre-fader inzertůProč z? Jinak souhlasím s příspěvkem výše... hezký článek.
jacklab rt kernel je sice vyladěn k muzice, ale jsou tam dodrbané některé jiné věci. Např. detekce připojených médií (usb, cd, dvd),Jak konkrétně? Nic takového nepozoruju. Respektive nepozoruju rozdíl mezi stroji s RT a normálním jádrem v tomto směru.
Instalace ardouru, speciálně verze 2 je opravdu pro labužníky.To je spíš problém některých distribucí, ne? Já intaluju ardour přes emerge ardour (respektive před pár lety jsem ho takhle nainstaloval a teď už mi chodí jenom nové verze) a ničeho špatného jsem si nevšimnul.
Že bychom už měli v oblasti nahrávání na výběr? (ardour2, qtractor, wired) Ó, jak vzrušující doba ;)No nevím. Wired moc na nahrávání není. Popravdě dodnes jsem nepřišel na to, k čemu vlastně je a co umí. Chtělo by to alespoň jeden demosong. Pokud to má být samohrajka ala reason, tak to mi tedy mnohem zajímavější (a hlavně funkční) přijde třeba Beast nebo PD (i když to je trochu z jiného soudku). Qtractor se dost dobře nedá nazvat DAW i když na seznámení s jeho problematikou nebo jednoduché a intuitivní zaznamenání okamžitých nápadů je výborný. Každopádně nevím, proč zrovna zmiňovat tyhle dvě. Existuje toho mnohonásobně víc. apps.linuxaudio.org napoví.
Proč proboha většina těchto SW zavádí vlastní grafický kabátek? Vždyť se na to víceméně nedá koukat.Většina určitě ne. Když pominu zmíněný wired nebo PD, tak ostatní jsou normální GTK nebo QT aplikace.
Navíc netrpí problémy karet na FW jako je háklivost na použitý čipset, vyšší latence a větší zatížení CPU.MUHEHE
O USB říkám hned na začátku, že to pro multikanál není dobrý nápad. FW je výrazně robustnější řešení, ale svoje mouchy má. Částečně je to dané principem (vyšší latence) a částečně blbou implementací mnohých FW čipsetů, která způsobuje lupání a kousání.Navíc netrpí problémy karet na FW jako je háklivost na použitý čipset, vyšší latence a větší zatížení CPU.MUHEHE... promiň, ale tato hláška mi v threadu, kde rozmlouváš použití USB, přišla opravdu vtipná (jestliže FW karty mají v tomto směru "problémy", co bys potom musel říci o USB?)
O USB říkám hned na začátku, že to pro multikanál není dobrý nápad.jasně, ale je vtipný ten kontext, že důvody, pro které (mimojiné) zavrhnout USB, potom vyčteš i jeho "náhradě"
FW je výrazně robustnější řešení, ale svoje mouchy má.hm, trošku OT - za největší mouchu považuju to, že je dražší, tudíž v lowendu se místo něj používá USB, tudíž FW se nevyrábí a neprodává v takovém objemu, což jej ještě relativně zdražuje, a vzniká pak jakýsi lock-in, kdy uživatel, který by byl ochoten koupit si nějaký ne-úplně-levný hardware na FW už není ochoten kvůli tomu jednomu kousku (když ostatní má na USB) kupovat ještě FW řadič (nebo třeba ani nemůže - notebooky), a raději poptává USB verzi ... ale to není ani tak chyba FW jako současné konzumní společnosti, kde se musí šetřit náklady za každou cenu (i když centíky za FW licence za to jistě hodně zodpovídají)
USB má ale mnohem větší problémy než FW a pak ještě některé další. Na tom není nic vtipného, to je prostě fakt.O USB říkám hned na začátku, že to pro multikanál není dobrý nápad.jasně, ale je vtipný ten kontext, že důvody, pro které (mimojiné) zavrhnout USB, potom vyčteš i jeho "náhradě"
hm, trošku OT - za největší mouchu považuju to, že je dražšíDražší asi nebude, vždyť FW je běžné i na deskách za 1500,-Kč. Spíš je celý problém v tom, že je to technologie konkurenční k microsoftímu USB a podle toho se k tomu výrobci PC chovají. FW rozhraní je takřka bez výjimky řešené dodatečným broukem lípnutým na PCI namísto, aby bylo samozřejmou součástí čipsetu.
Na tom není nic vtipného, to je prostě fakt.hm, a to má být jako v rozporu? - znáš pořady ve stylu "Neváhej a toč"? ... že je fakt, když někdo dostal před kamerou do koulí, jako brání tomu, aby se tam diváci váleli smíchy?
Dražší asi nebude, vždyť FW je běžné i na deskách za 1500,-Kč. ... FW rozhraní je takřka bez výjimky řešené dodatečným broukem lípnutým na PCI namísto, aby bylo samozřejmou součástí čipsetu.hm, takže řešení samostatným broukem je stejně drahé jako řešení v rámci jiného chipsetu? ... jinak nevím jak je to teď, ale dříve se za implementaci FW vybíraly patentové poplatky $0,25 na port, zatímco za USB ne
Aktuálně poslední verze Ardouru 2.0.5 bohužel zatím nedisponuje MIDI sekvencerem, tudíž můžete zapomenout i na využívání v současnosti velmi populárních virtuálních instrumentů.tudiz muzete zapomenout v soucasnosti na vyuzivani jeste popularnejsich hardwarovych instrumentu (ruzny syntaky, samplery apod...)
no vetsinou je to delany tak, ze pocitac pres midi rozhrani ovlada krabice, ktery maj vlastni vystupy, ktery se poslou do opravdickyho mixaku, kde se to vsechno micha a vystup z nej se pak nahrava zas do pocitace.No popravdě s takovýmhle postupem se člověk dneska asi moc nesetká. Ono by ani nemělo moc velký smysl tlačit do počítače už hotový mix a připravovat se tak o výhody DAW řešení. Pravděpodobnější spíš bude, že to nejdřív někdo složí a udělá si základy v sekvenceru (pod linuxem třeba Muse nebo Rosegarden), pak se to natlačí do mnoha diskrétních audiostop v DAW, dohrají další stopy (jsou-li nějaké) s živými nástroji, vokály apod. a následně se to smíchá (což zase může dělat někdo úplně jiný v jiném studiu na jiném HW a SW) do výsledné stereostopy, případě nějakého multikanálu. Ten se potom zmasteruje (více či méně jemá finalizace výsledného zvuku) a opatří náležitostmi pro výsledný nosič. Všechny tyhle kroky a etapy se dají s větším či menším komfortem udělat i v Linuxu a specielně Ardour je plně srovnatelný se světovou komerční špičkou.
Its such as you learn my thoughts! Tile Floor Installers Edmonton
Tiskni
Sdílej: