Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 70 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 692. Ze Slovenska 229. Celkově bylo 91,88 % mužů a 5,17 % žen.
Byla vydána nová verze 7.0 open source komunikační platformy Mattermost (Wikipedie). Podrobnosti v dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Adventura VirtuaVerse je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 27. června.
Amazon představil našeptávač kódu Amazon CodeWhisperer. Jedná se o alternativu k GitHub Copilot.
Byla vydána verze 12.0.0 nástroje pro vytváření a úpravu snímků obrazovky Flameshot (GitHub) postaveného nad frameworkem Qt. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Vyhledávač Brave Search slaví první rok své existence a představuje Goggles. Za rok bylo zodpovězeno 2,5 miliardy dotazů. Nové Goggles umožňují vytvářet a sdílet vlastní sady pravidel a filtrů pro výsledky vyhledávání.
Twitter testuje Poznámky (Notes). Tweet může mít 280 znaků, původně jenom 140. Poznámka může mít až 2 500 slov.
Byl vydán Zoom Client pro Linux 5.11.0 (3540). Mimo jiné řeší sdílení obrazovky na Waylandu. Nejnovější Zoom Client by se měl brzy objevit také na Flathubu (GitHub).
Příspěvek na blogu GitHubu informuje, že před rokem představený GitHub Copilot je již přístupný všem. Za 10 dolarů měsíčně nebo 100 dolarů ročně. Pro ověřené studenty a správce populárních open source projektů zdarma.
Společnost Espressif Systems oficiálně představila ESP32-C5. Nový člen rodiny SoC ESP32 má 32bitové RISC-V jádro a podporuje dual-band Wi-Fi 6 a Bluetooth 5 (LE).
Collectd sbira a posila data. Jeden z pluginu, ktery umoznuje data zapisovat, vyuziva RRD soubory -- jenom drobne upresneni.
Co se tyka grafovani, ano, samotny collectd to sam od sebe nedela. Nicmene nastroju pro kresleni, ktere si rozumi s daty z collectd, je mnoho, viz seznam.
Interne kreslim pres collectd-web.
To je zajimave info, ja jsem prave chtel zkusit nasadit zabbix misto nagios+munin
Prehlad monitoring systemov je na wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_network_monitoring_systems
Ad Zabbix:
(pre politicku korektnost je potrebne spomenut ze mam Zabbix certifikaciu a je to moj preferovany system)
> No, jak spustíte test mimo pořadí, protože z provozních důvodů je běžný check pouze jednou za 30 minut a problém je již opraven?
Zmen docasne collection interval na 1 sekundu a bude spusteny o 1 sekundu.
> Jak změníte timeout 30s pro check nebo discovery?
zabbix agent - configuracia Timeout
> Navic ma nejak agregovana data po urcite dobe, ja bych asi chtel uchovavat plna data - disky jsou velke.
Mozes nakonfigurovat osobitne per item. V kludne aj na 5 rokov ked mas velke disky.
Ak mas dalsie otazky/problemy odporucam pytat sa na zabbix fore/irc.
Ad Nagios:
Stop using Nagios (so it can die peacefully)
http://www.slideshare.net/superdupersheep/stop-using-nagios-so-it-can-die-peacefully
https://www.youtube.com/watch?v=Q9BagdHGopg
Ja sa zdrzim nevhodnych komentarov na Nagios adresu.
Ad RRD:
Momentalne robim s Zenossom (popularny hlavne v USA), ktory tiez pouziva RRD. 250k metrik v RRD (rozlozene po viacerych kolektoroch s rrdcache) - jednoznacne nie. Ziadna flexibilita a API v style rrdtool dump :-P.
Na druhej strane Zenoss ide v dalsej verzi do bigdata - data budu v OpenTSDB (HaBase) + deployment cez novy hype - docker.
Sumarne:
Monitoring zamrzol v 90 rokoch (Caskey z Google https://www.usenix.org/conference/lisa13/working-theory-monitoring). Ano niektore riesenia pouzivaju nove technologie OpenTSDB, influxdb, Logstash (elasticsearch), splunk, ... ale stale nevidel poriadne komplexne riesenie ktore by ponukalo naraz realtime monitoring spolu s analyzou, detekciou abnormalii/korelacii a vizualizaciou problemov v ramci infrastuktury.
Z ocakavanych novych monitoring rieseni cakam na oficialny release od https://www.dataloop.io/ - aj ked ten nagios styl sa mi moc nepaci.
Tiskni
Sdílej: