Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Collectd sbira a posila data. Jeden z pluginu, ktery umoznuje data zapisovat, vyuziva RRD soubory -- jenom drobne upresneni.
Co se tyka grafovani, ano, samotny collectd to sam od sebe nedela. Nicmene nastroju pro kresleni, ktere si rozumi s daty z collectd, je mnoho, viz seznam.
Interne kreslim pres collectd-web.
To je zajimave info, ja jsem prave chtel zkusit nasadit zabbix misto nagios+munin
Prehlad monitoring systemov je na wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_network_monitoring_systems
Ad Zabbix:
(pre politicku korektnost je potrebne spomenut ze mam Zabbix certifikaciu a je to moj preferovany system)
> No, jak spustíte test mimo pořadí, protože z provozních důvodů je běžný check pouze jednou za 30 minut a problém je již opraven?
Zmen docasne collection interval na 1 sekundu a bude spusteny o 1 sekundu.
> Jak změníte timeout 30s pro check nebo discovery?
zabbix agent - configuracia Timeout
> Navic ma nejak agregovana data po urcite dobe, ja bych asi chtel uchovavat plna data - disky jsou velke.
Mozes nakonfigurovat osobitne per item. V kludne aj na 5 rokov ked mas velke disky.
Ak mas dalsie otazky/problemy odporucam pytat sa na zabbix fore/irc.
Ad Nagios:
Stop using Nagios (so it can die peacefully)
http://www.slideshare.net/superdupersheep/stop-using-nagios-so-it-can-die-peacefully
https://www.youtube.com/watch?v=Q9BagdHGopg
Ja sa zdrzim nevhodnych komentarov na Nagios adresu.
Ad RRD:
Momentalne robim s Zenossom (popularny hlavne v USA), ktory tiez pouziva RRD. 250k metrik v RRD (rozlozene po viacerych kolektoroch s rrdcache) - jednoznacne nie. Ziadna flexibilita a API v style rrdtool dump :-P.
Na druhej strane Zenoss ide v dalsej verzi do bigdata - data budu v OpenTSDB (HaBase) + deployment cez novy hype - docker.
Sumarne:
Monitoring zamrzol v 90 rokoch (Caskey z Google https://www.usenix.org/conference/lisa13/working-theory-monitoring). Ano niektore riesenia pouzivaju nove technologie OpenTSDB, influxdb, Logstash (elasticsearch), splunk, ... ale stale nevidel poriadne komplexne riesenie ktore by ponukalo naraz realtime monitoring spolu s analyzou, detekciou abnormalii/korelacii a vizualizaciou problemov v ramci infrastuktury.
Z ocakavanych novych monitoring rieseni cakam na oficialny release od https://www.dataloop.io/ - aj ked ten nagios styl sa mi moc nepaci.
Tiskni
Sdílej: