Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Pokud si chcete sve texty psat, zpracovavat a cist jen v ceske kotline, tak vam iso8859–2 (temer) staci. I kdyz kazdy e-mailovy klient z definice by mel umet toto kodovani, stale se setkavam s maily, ktere jsou tomu protiprikladem. U jinych programu vyzadujicich mensi kompatibilitu, je to jeste horsi. UNICODE ma sanci nahradit hromadu 8bitovych znakovych sad a spoustu redundantich kodovanich (srovnej iso8859–2, cp1250, cp850, kamenici) jednim univerzalnim (na dlouho).
Pokud jde o universalitu, té se nejspíše nedočkáme. Existuje hromada instalací počítačů s nimiž se budeme ještě nejaký pátek setkávat a které UTF-8 nezvládají – takže univerzálnější než iso8859–2 to není.
BTW ani iso8859–2 neni pro cestinu nejvhodnejsi. Takove ceske uvozovky, elipsu, nebo uzkou mezeru v tom tezko napisete. (Nehlede na potreby vicejazycnych dokumentu – napr. prekladatelske slovniky.)
Nepopírám, že v těchto případech má použití UTF-8 smysl.
A co se tyce jednoduchosti, ano, ja si take casto vystacim s us-ascii (napr. tady), ale proc se zbytecne omezovat a zadelavat si na problemy (napr. takovy SIPovy telefon by UTF-8 mel umet a je to docela k placi videt radu otaznicku, kdyz volam z japonskeho telefonu na americky.)
Takový telefon nevlastním a pokud volám, mám telefon
u ucha a na display nevidím , takže nemohu
posoudit. Ale pokud něco takového (myslím otazníčky) vidím
v mailu – bez přemýšlení jej mažu – na
100% jde o spam.
Nejsem odpůrcem UTF-8, ale jsem odpůrcem bezhlavého křepčení kolem nových a ještě novějších technologií a jejich prosazování pomocí argumentů hodných Horsta z teleshoppingu. Stále na iso8859–2 nevidím nic zastaralého, je to prostě jednodužší kódování, v mnoha případech dostačující a s mnohem širší podporou než UTF-8.
Napr. v SUSE Linuxu se UTF-8 zacalo pouzivat jako defaultni kodovani temer pred 2 roky. Nyni to uz nikdo z uzivatelu za novinku nepovazuje. Nedivim se, ze nekoho prekvapilo pouziti iso8859-2.Nejsem odpůrcem UTF-8, ale jsem odpůrcem bezhlavého křepčení kolem nových a ještě novějších technologií a jejich prosazování pomocí argumentů hodných Horsta z teleshoppingu.
Tiskni
Sdílej: