plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Pokud si chcete sve texty psat, zpracovavat a cist jen v ceske kotline, tak vam iso8859–2 (temer) staci. I kdyz kazdy e-mailovy klient z definice by mel umet toto kodovani, stale se setkavam s maily, ktere jsou tomu protiprikladem. U jinych programu vyzadujicich mensi kompatibilitu, je to jeste horsi. UNICODE ma sanci nahradit hromadu 8bitovych znakovych sad a spoustu redundantich kodovanich (srovnej iso8859–2, cp1250, cp850, kamenici) jednim univerzalnim (na dlouho).
Pokud jde o universalitu, té se nejspíše nedočkáme. Existuje hromada instalací počítačů s nimiž se budeme ještě nejaký pátek setkávat a které UTF-8 nezvládají – takže univerzálnější než iso8859–2 to není.
BTW ani iso8859–2 neni pro cestinu nejvhodnejsi. Takove ceske uvozovky, elipsu, nebo uzkou mezeru v tom tezko napisete. (Nehlede na potreby vicejazycnych dokumentu – napr. prekladatelske slovniky.)
Nepopírám, že v těchto případech má použití UTF-8 smysl.
A co se tyce jednoduchosti, ano, ja si take casto vystacim s us-ascii (napr. tady), ale proc se zbytecne omezovat a zadelavat si na problemy (napr. takovy SIPovy telefon by UTF-8 mel umet a je to docela k placi videt radu otaznicku, kdyz volam z japonskeho telefonu na americky.)
Takový telefon nevlastním a pokud volám, mám telefon
u ucha a na display nevidím , takže nemohu
posoudit. Ale pokud něco takového (myslím otazníčky) vidím
v mailu – bez přemýšlení jej mažu – na
100% jde o spam.
Nejsem odpůrcem UTF-8, ale jsem odpůrcem bezhlavého křepčení kolem nových a ještě novějších technologií a jejich prosazování pomocí argumentů hodných Horsta z teleshoppingu. Stále na iso8859–2 nevidím nic zastaralého, je to prostě jednodužší kódování, v mnoha případech dostačující a s mnohem širší podporou než UTF-8.
Napr. v SUSE Linuxu se UTF-8 zacalo pouzivat jako defaultni kodovani temer pred 2 roky. Nyni to uz nikdo z uzivatelu za novinku nepovazuje. Nedivim se, ze nekoho prekvapilo pouziti iso8859-2.Nejsem odpůrcem UTF-8, ale jsem odpůrcem bezhlavého křepčení kolem nových a ještě novějších technologií a jejich prosazování pomocí argumentů hodných Horsta z teleshoppingu.
Tiskni
Sdílej: