Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
portinstall -vPpr
sice jaks takz funguje, ale cele je to nedokonale!
Napr. vytvorim balik samba s nedefaultni volbou a na jinem stroji chci instalovat sambu pres portinstall
, ale mam v pkgtools.conf
jinou volbu a hle..., nejde to rozlisit!!!
Proste by to chtelo doladit, napr. na OpenBSD se takove baliky rozlisuji i nazvem, takze mame treba mplayer-no_gui atd.
jirib
Ha...
...ty screenshoty tam byly k cemu? Udelat screenshot grafickeho ls -F
, no klobouk dolu, uzasne!
Celkove jsem ten clanek proletl, ale je to porad to stejne dokola. Mnozi uzivatele FreeBSD uz ani nepouzivaji security updaty ze zdrojaku a taky casto ani ne cvsup ports-supfile
.
Proste zklamani, nic noveho, nic uzasneho a ty screenshoty byly fakt ubohe.
Pritom nejake GUI je, sic ho nepouzivam, ani KDE, tim bych si *BSD neprznil.
Kombo pro OpenBSD & FreeBSD
http://www.bytelabs.org/devel.html
http://www.bytelabs.org/images/portbrowser3.jpg
Nebo Freeport, bohuzel bez screenshotu:
http://freeport.sf.net
Ale jinak samo, ze BSD rulez a L*nux sux.
jirib
cd /usr/share/examples/cvsup cvsup ports-supfile-neupraveny ports-supfile je k nicemu, je to zbytecny, kdyz existuje cesky mirror, zde je priklad upraveneho ports-supfile:
*default host=cvsup.freebsd.cz *default base=/usr *default prefix=/usr *default release=cvs tag=. *default delete use-rel-suffix *default compress ports-alldale po tomto prikazu by melo nasledovat
cd /usr/ports && make fetchindex
cd /usr/ports/www/firefox make make install make clean- todle je zbytecne, staci
make install clean
+ pripadne volby uvedene v Makefile
a dale mozna by nebylo spatne uvest priklad upraveneho souboru make.conf
portupgrade -P --use-packages Use packages instead of ports whenever available. portupgrade searches the local directories listed in PKG_PATH for each package to install or upgrade the current installation with, and if none is found, pkg_fetch(1) is invoked to fetch one from a remote site. If it doesn't work either, the port is used. -PP --use-packages-only Never use the port even if a package is not avail- able either locally or remotely, although you still have to keep your ports tree up-to-date so that portupgrade can check out what the latest version of each port is.
Tiskni
Sdílej: