Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Většina čtenářů bude určitě IRC znát, minimálně alespoň vědět, že existuje a asi tak k čemu to je. Nuže i pro ty neznalé řeknu, že IRC je zkratka Internet Relay Chat a jde o chatovací systém. Připojit se k IRC serveru na port 6667 můžete buď pomocí IRC klienta, např. xchat nebo irssi, o kterém bude druhá část článku. Pokud nechcete instalovat klienta nebo jste náhodou někde, kde to není možné, tak některé servery nabízí webové rozhraní. IRC je možné provozovat i pomocí telnetu, ovšem tento způsob je poměrně nepřehledný.
Komunikace spočívá v připojení se k serveru, zvolení přezdívky (/nick <prezdivka>
) a ve výběru kanálu. To můžeme učinit příkazem /list
. Některé servery to však mají z důvodu velkého počtu kanálů zakázané. To ale nevadí, na internetu je mnoho seznamů IRC kanálů a serverů (případně sítí - několik IRC serverů se spojí v jednu síť a přeposílají si mezi sebou komunikaci).
Po vstupu do kanálu příkazem /join #<nazev kanalu>
můžete v klidu komunikovat s ostatními. Kanál je možné opustit příkazem /part #<nazev kanalu> [zprava pri odchodu]
nebo /quit #<nazev kanalu> [zprava]
. Nemusíte ale komunikovat jen v jednom kanálu, ale klidně ve více najednou nebo jen s jedním uživatelem. Pokud si chcete s někým promluvit soukromě, napíšete /query <nick uzivatele>
.
Každý kanál má tzv. operátory a jinak privilegované uživatele, kteří mají práva např. měnit téma (/topic <nový topic>
) kanálu nebo vyhazovat (/kick <nick>
) či rovnou zakazovat (/ban <nick> [cas]
) nebo privilegovat jiné uživatele (/op <nick>
).
Tím se dostáváme k tomu, kterak se zbavit otravných či jinak nepříjemných spoluchatujících. To lze buď jejich vyhozením z kanálu (mohou se potom vrátit), nebo rovnou zákazem, tím je kanál pro uživatele zablokován. Pokud vám píše "otravák" přes query nebo pomocí msg (/msg <nick> <zprava>
nebo /query <nick>
), je možné se ho zbavit příkazem /ignore <nick>
a máme pokoj. Opět můžeme daný nick "vnímat" příkazem
/unignore <nick>
.
Pokud nejsme u počítače, ale jsme připojeni k IRC (např. screen), tak to můžeme dát vědět pomocí /away <komentář>
nebo pomocí /me <zpráva>
, které se zobrazuje, že něco říkáme o sobě z pohledu jiné osoby, např. "jindra prave odchazi".
Irssi je poměrně oblíbený terminálový IRC klient. Každý kanál/uživatel, ve kterém jste přítomni, má vlastní okno (okno 1 slouží pro zprávy od irssi nebo od IRC serveru). Mezi okny přepínáte příkazem /window <cislo okna>
nebo klávesami alt+ <cislo okna>. Irssi podporuje doplňování příkazů a jejich přehled (/help
), kde - pokud umíte anglicky - většinu příkazů pochopíte.
Větsina IRC klientů podporuje skriptování pro ulehčení komunikace. Otázkou je, do jaké míry je to potřebné a k čemu je to dobré. Pomocí scriptu si můžete napsat např. nějak formátovaný logger komunikace, automatický odpovídač, posílání zpráv na e-mail/mobil, pokud jste nedostižní a další. Skripty se většinou píší v jazyce perl, stačí použít balíček Irssi.
Velké množství už hotových skriptů lze stáhnout z http://irssi.org/scripts. Stažené nebo vlastní skripty nahrajte do adresáře $HOME/.irssi/scripts
nebo do
$HOME/.irssi/scripts/autorun
, pokud je budete chtít spouštět automaticky. Poté je načteme pomocí /script load <nazev skriptu>
,
odstranit jej můžeme příkazem /script unload <nazev skriptu>
. Pokud vás pouze zajímá, jaké skripty máte spuštěné, napište /script list
.
Irssi obsahuje signály (události) nebo commandy (příkazy - /<command>
). Události irrsi je možné vytvářet nebo odstraňovat. Začneme signály, které budeme asi používat častěji než příkazy (záleži na tom, co budeme psát). Nasledující řádky ukazují, jak přiřadit/odstranit funkci události nebo příkazu irssi.
Irssi::signal_add("<signal>", odkaz_na_fci);
- přiřadí funkci k signáluIrssi::signal_remove("<signal>", odkaz_na_fci);
- odstrani přiřazení funkce k signáluIrssi::command_bind("<command>", fce [, kategorie]);
- přiřadí fci k příkazuIrssi::command_unbind("<command>", fce [, kategorie]);
- odstraní přiřazení fci k příkazuMyslím si, že tohle pro tvorbu základních skriptů stačí. Není cílem tohoto článku opsat /usr/share/doc/irssi/
. Pokud ovšem máte zájem dozvědět se víc, tak se to dozvíte v /usr/share/doc/irssi/perl.txt
. Seznam signálů naleznete ve stejném adresáři v souboru signals.txt
.
Signály se třídí do několika kategorií - podle toho na co reagují. Například následující reagují na zprávy.
message public | veřejná zpráva | |
message own_public | veřejná zpráva psaná námi | |
message private | soukromá komunikace | |
message own_private | soukromá komunikace psaná námi | |
message part | zpráva při odchodu uživatele z kanálu (oznámení odchodu) | |
message join | zpráva při vstupu do kanálu (oznámení vstupu) | |
message nick | změna nicku | |
message kick | informace o vyhození uživatele z kanálu |
Tyto události se nám hodí například k automatizaci návratu do kanálu po vyhození.
Většina psavců skriptů dává na začátek kódu hlavičku, ve které říkají, o jakou verzi scriptu se jedná, kdo ho napsal, homepage skriptu atd.
#!/usr/bin/perl
|
To byl malý příklad psaní funkce pro signál. Další příklad bude ukazovat tvorbu nového příkazu pro irssi.
#!/usr/bin/perl
|
Doufám, že vám tyto jednoduché ukázky pomohou sžít se s IRC i klientem irssi.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: