abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 14:44 | Nová verze

Český překladatelský tým LibreOffice vydává příručku LibreOffice Writer verze 6.4. Kniha představuje některé hlavní funkce aplikace LibreOffice Writer:… více »

Zdeněk Crhonek | Komentářů: 0
dnes 13:33 | Nová verze

Příspěvek na blogu webové aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) představuje novinky nové verze 1.14.0 této v programovacím jazyce Go naprogramované aplikace.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 09:00 | Nová verze

V březnu 2016 byl 2D animační software Toonz uvolněn jako open source pod názvem OpenToonz. O víkendu byl OpenToonz vydán ve verzi 1.5.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání na GitHubu. Novou verzi bude možné nainstalovat také z Flathubu a Snapcraftu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 08:00 | IT novinky

Společnost Espressif Systems oznámila, že rodinu SoC ESP32 brzy rozšíří o ESP32-C6 s 32bitovým RISC-V jádrem a podporou Wi-Fi 6 a Bluetooth 5 (LE).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
9.4. 18:33 | Zajímavý článek

MojeFedora.cz informuje co nového přinese Fedora Workstation 34. Většinu uživatelů praští do očí přepracované GNOME 40, ale další důležité změny se dějí i pod povrchem. Wayland na grafických kartách Nvidia, Pipewire jako hlavní zvukový subsystém, Fedora Toolbox s RHEL, Flatpaky ve Fedoře s inkrementálními aktualizacemi.

Ladislav Hagara | Komentářů: 48
9.4. 15:11 | Nová verze

Byla vydána verze 4.4 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Kódové označení Rao bylo vybráno na počest profesora K. R. Raa za práci na DCT (diskrétní kosinová transformace).

Ladislav Hagara | Komentářů: 7
9.4. 13:55 | Nová verze

Český LibreOffice tým aktualizoval příručku LibreOffice Calc na verzi 7.0. Kniha je určena pro uživatele tabulkového procesoru LibreOffice Calc. Pokrývá hlavní oblasti programu Calc, včetně zadávání, úprav a formátování dat, funkcí a vzorců pro výpočty nad daty, statistické analýzy, kontingenčních tabulek a hledání řešení pro potřeby analýz, databázových funkcí pro nastavení, ukládání a filtrování dat, široké škály 2D a 3D grafů,

… více »
Zdeněk Crhonek | Komentářů: 0
8.4. 18:45 | Nová verze

Jamie Zawinski na apríla vydal XScreenSaver (Wikipedie) ve verzi 6.00. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v changelogu. Proběhlo refaktorování kódu. Démon xscreensaver byl rozdělen na tři programy: xscreensaver, xscreensaver-gfx a xscreensaver-auth.

Ladislav Hagara | Komentářů: 16
8.4. 13:11 | Nová verze

Byla vydána verze 2.3.0 kryptografického softwaru GnuPG (GNU Privacy Guard), tj. svobodné implementace OpenPGP. Jedná se o první veřejnou verzi z vývojové větve 2.3. Stabilní bude až verze 2.4.0. Z novinek lze zdůraznit podporu TPM (Trusted Platform Module) 2.0 aneb soukromé klíče lze chránit pomocí tohoto kryptoprocesoru. Více v příspěvku na blogu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
8.4. 09:00 | IT novinky

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) prodává v aukci 0,42337268 jednotek virtuální měny bitcoin (BTC). Nejnižší podání bylo 544 632,00 Kč. Aukce končí dnes v 15:00.

Ladislav Hagara | Komentářů: 25
Kolik času v průměru denně trávíte videohovory/-konferencemi? (ať už v práci, škole nebo soukromě)
 (51%)
 (13%)
 (16%)
 (10%)
 (7%)
 (1%)
 (1%)
Celkem 261 hlasů
 Komentářů: 7, poslední 8.4. 12:14
Rozcestník

Tvorba databází v MySQL - II

27. 3. 2003 | David Hauzar | Návody | 32590×

Proč používat MySQL? Základy používání MySQL v příkazovém řádku. Další zdroje informací o jazyku SQL.

V minulém díle jste se naučili modelovat databáze. Pro realizaci modelování databází musíte umět používat MySQL, ovládat jazyk SQL a znát datové typy používané v MySQL.

Výhody MySQL

  • Nejdůležitější vlastností databáze je určitě její stabilita. MySQL je velmi stabilní. Každá nová verze je vždy vývojáři důkladně otestována.
  • Další velmi důležitá vlastnost je rychlost. MySQL je téměř ve všech kategoriích nejrychlejší.
  • MySQL je portováno na většinu operačních systémů.
  • MySQL podporuje přístup z mnoha programovacích jazyků (C, C++, Eiffel, Java, Perl, PHP, Python a Tcl).
  • Poměrně dynamický vývoj MySQL. V blízké budoucnosti je plánováno přidání možnosti tvorby kurzorů, aktivačních procedur (triggerů), podvýběrů, pohledů i omezujících podmínek.
  • MySQL je standardně zdarma.
  • MySQL je dnes velmi rozšířená. Obrovská výhoda vyplývající z rozšířennosti je uživatelská podpora. Rozšířennost MySQL také oceníte, když budete například shánět webhosting - hostingových serverů, na kterých je nainstalováno MySQL je dnes přehršel.

A tak dále. Seznam všech výhod MySQL by byl velmi dlouhý a čtení jistě ubíjející, proto jsem vybral jen některé.

Používání MySQL

Instalace MySQL

Předtím, než budete moci MySQL začít používat, musíte si ho nainstalovat. MySQL je součástí většiny linuxových distribucí, takže asi nic nebudete muset stahovat. Pokud si s instalací nevíte rady, přečtěte si například tento článek (interval.cz) zabývající se instalcí MySQL v Linuxu. Pokud chcete nainstalovat MySQL ve WINDOWS, můžete si přečíst například tento článek (reboot.cz).

Po instalaci MySQL spusťte skript mysql_install_db. Tento skript vytvoří tabulku pro udělování práv v systému MySQL. Skript vás také upozorní, aby jste nastavili kořenové heslo. Pokud nechcete s databází MySQL jen experimentovat, udělejte to.

Spouštění programu mysql a dalších nástrojů pro práci s MySQL

Pokud budete chtít spustit program mysql nebo nějaký z nástrojů pro práci s MySQL, musíte spustit terminál (popřípadě příkazový řádek ve Windows). Pokud jste neinstalovali MySQL z rpm, musíte se přesunout do adresáře:

cesta/k/adresáři/kam/jste/MySQL/nainstalovali/bin

a napsat jméno požadovaného programu.

Pokud jste instalovali MySQL z balíčku, stačí jednoduše napsat jméno požadovaného programu. Veškeré příklady budou prováděny tímto způsobem, takže pokud jste MySQL neinstalovali z balíčku, musíte před název spouštěného programu zadat cestu k adresáři, kam jste MySQL nainstalovali.

Spuštění a zastavení služby mysqld

MySQL je program typu klient server. Server MySQL je spuštěn na pozadí jako služba mysqld. Pokud chcete spustit službu mysqld, přihlašte se jako systémový uživatel root a zadejte následující příkaz:

safe_mysqld &

službu zastavíte příkazem:

mysqladmin -p shutdown

Nejlepší je, když se vám služba bude spouštět automaticky při startu počítače. Pokud jste MySQL nainstalovali jako součást distribuce, máte pravděpodobně takto MySQL už nastavené. Pokud ne, prostudujte si dokumentaci.

Klient MySQL

Služba mysqld běží na pozadí a zpracovává požadavky. Požadavky mu může zasílat třeba aplikace napsaná v PHP. S MySQL je dodáván klient MySQL sloužící ke komunikaci se službou mysqld (databázovým serverem) pomocí příkazové řádky. Klienta MySQL spustíte příkazem:

mysql [- u uživatel] [-p]

kde za nepovinným přepínačem -u napíšete jméno uživatele (pokud budete chtít např. vytvářet databáze, zadejte root - více se dozvíte v některém z příštích dílů). Další nepovinný přepínač-p znamená, že po potvrzení budete zadávat heslo.

Program se ovládá pomocí příkazů jazyka SQL. Každý příkaz musíte ukončit středníkem. Pokud budete používat MySQL často, zjistíte, že ovládání programu pomocí psaní příkazů je mnohem rychlejší, než klikání. Pokud budete používat MySQL příležitostně, asi oceníte nějakou tu grafickou nástavbu. Vynikající je aplikace PhpMyAdmin. Je to program napsaný v PHP, proto musíte mít k jeho používání nainstalovaný interpret PHP. PhpMyAdmin se ovládá pomocí internetového prohlížeče. Více informací o PhpMyAdmin se dozvíte například z tohoto článku (interval.cz).

Dávkové zpracování

Pokud chcete např. vytvořit tabulku, můžete samozřejmě napsat všechny příkazy k tomu potřebné přímo na příkazový řádek klienta MySQL. Pokud v kódu uděláte chybu, budete muset dané příkazy napsat znovu. To je ale dost neefektivní, a proto je dobré příkazy napsat do textového souboru (nejčastěji se používá přípona *.sql nebo *.txt). Do souboru napište příkazy úplně stejně jako kdyby jste je psali přímo na příkazovém řádku. Příkazy napsané v souboru se vykonají po zadání tohoto příkazu (musí být samozřejmě spuštěna služba mysqld):

mysql [-u uživatel] [-p] <cesta/k/souboru/v/kterem/jsou/zapsany/prislusne/prikazy.sql

Pro spouštění skriptů musíte mít privilegia pro vytváření objektů, proto jako jméno uživatele zadejte uživatele, který daná privilegia má - např. root (více viz. další pokračování). Pokud je nějaký z příkazů chybný, MySQL nahlásí chybu.

Jazyk SQL

Jak již víte z předchozího dílu, jazyk SQL je dotazovací jazyk používající se k manipulaci s daty v databázích. Pokud chcete pracovat s databázemi, musíte jazyk SQL znát. V tomto seriálu se ale jazykem SQL zabývat nebudu, a proto se ho musíte naučit z jiného zdroje (viz Odkazy a zdroje).

Nadstandardní možnosti tvorby tabulek v MySQL

Dočasné (TEMPORARY) tabulky

Dočasné tabulky existují jen v daném spojení (session) - lze je prohlížet jen v rámci daného spojení a zanikají v okamžiku ukončení daného spojení.

Dočasné tabulky můžete využít vždy, když chcete přechodně uložit data. Dočasnou tabulku vytvoříte takto:

CREATE TEMPORARY TABLE nazev_tabulky(nazev_sloupce datovy_typ);

QUERY tabulky

QUERY tabulky jsou tabulky založené na výsledcích dotazů.

Následující dotaz vytvoří dočasnou tabulku Zakaznici_2002, která bude obsahovat všechny zákazníky registrované roku 2002:

CREATE TEMPORARY TABLE Zakaznici_2002 SELECT * FROM Zakaznici
  WHERE Rok_Registrace = 2002;

Podmíněná tvorba tabulek - příkaz IF NOT EXISTS

Příkaz IF NOT EXIST slouží k ověření, zda vytvářená tabulka už v databázi neexistuje - pokud existuje, tabulka se nevytvoří.

Syntaxe podmíněného vytvoření tabulky:

CREATE TABLE IF NOT EXISTS nazev_tabulky(nazev_pole datovy_typ);

Závěr

Dnešní díl asi byl pro mnohé z vás oddechový. Ušetřenou energii doporučuji věnovat studiu základů jazyka SQL - v příštím díle se vám to už bude hodit a v dalších dílech bude znalost SQL nezbytná.

Příští díl bude zasvěcen datovým typům a modifikátorům sloupců v MySQL.

       

Hodnocení: 37 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

28.3.2003 02:55 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
Rozbalit Rozbalit vše proc tak tvrde k phpMyAdmin?
Zdravim Ovladani mySQL z konzoly ma sice sve kouzlo, ale kdyz se odkudkoliv otevru http://server/phpmyadmin a tam naklikam co potrebuju, prijde mi to jeste kouzelnejsi. Velkou vyhodu mysql vidim prave v existenci phpmyadmina, je to opravdu propracovany k dokonalosti. Pouzivam ho dost casto. Zdenek
www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
28.3.2003 20:31 God.zilla
Rozbalit Rozbalit vše proc tak tvrde k phpMyAdmin?
no, existuje i PostgreSQLAdmin, a myslím že by se našlo něco ekvivalentního pro všechny používané databáze.. ale je pravda, že phpMySQLAdmin je super.. :-)
28.3.2003 10:55 kocour_easy
Rozbalit Rozbalit vše Pripominka k rychlosti
"Další velmi důležitá vlastnost je rychlost. MySQL je téměř ve všech kategoriích nejrychlejší." --> Oproti komu??? Jinym sql?? Myslim zkuste se podivat na www.sqlite.org, kde popisuji, ze je v nekterych ohledech rychlejsi nez Mysql.
28.3.2003 11:45 pf
Rozbalit Rozbalit vše Pripominka k rychlosti
Souhlasim s touhle narazkou ("MySQL je nejrychlejsi"). V jakych kategoriich? sqlite je jeste rychlejsi, ale na druhou stranu je to knihovna! Aplikace primo vola kod pro praci s databazi, nekomunikuje se pres sit, databaze nezna zadne datove typy (vsechno se uklada jako retezec) atd. Bodejt by to rychlejsi nebylo.
28.3.2003 13:13 David Olszyński
Rozbalit Rozbalit vše Pripominka k rychlosti
Stejne by se dalo argumentovat i proti mysql. Oproti tem "databazovitejsim" databazim je mysql jen lehce rozsirena hashovaci tabulka, takze bodejt by nebyla rychlejsi (jakoze v nekterych pripadech ani rychlejsi neni).
31.3.2003 16:40 tajtrlik
Rozbalit Rozbalit vše Pripominka k rychlosti
rychlejsia ... do kolko riadkov v tabulke. No na web je fajn. Podporuje mysql aj tranzakcie?
2.4.2003 20:01 JM
Rozbalit Rozbalit vše Pripominka k rychlosti
podporuje - s jinym typem tabulky, ale to uz pak neni tak rychle :-)

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.