Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
sed 's/neco/cosi' <soubor >soubor
nebo
cat soubor | sed 's/neco/cosi' >soubor
je spatně a může mít za následek poměrně infarktovou situaci (rm soubor; sed 's/neco/cosi' >soubor) <soubor
$ echo neco > soubor $ (rm soubor; sed 's/neco/cosi' >soubor) < soubor sed: -e expression #1, char 11: unterminated `s' command $ l soubor -rw-r--r-- 1 user users 0 2010-02-17 12:32 soubor $ echo neco > soubor $ (rm soubor; sed 's/neco/cosi/' >soubor) < soubor $ cat soubor cosi
-i[SUFFIX], --in-place[=SUFFIX] edit files in place (makes backup if extension supplied)
Pochopitelně zde nebudu rozebírat veškeré možnosti, protože to by vydalo na pěkně dlouhý specializovaný seriál. Zabývat se budu pouze možnostmi nahrazování textu.Přimlouval bych se za výčet i ostatních příkazů než jen "s". Řada lidí umí sedem jen substituovat a na složitější věci buď neví jak nebo volají těžkou techniku. Přitom sed umí prakticky cokoliv. A na dlouhý seriál to není, maximálně na jeden díl. V dnešním díle jste se zabýval spíše regulárními výrazy než sedem.
sed -r -e "s/([0-9]+)/[\1]/g"bacha na -r; to nie je standartny prepinac; zatvorky "(" je potrebne escape-ovat, t.j. "\)"
GNU verze sedu se liší v mnoha ohledech. Dodržuje standard, ale implementuje další věci, z nichž mezi nejdůležitější patří přepínač -i (editace „na místě“) a podpora regulárních výrazů (i rozšířených, pomocí -r).toto je klamliva veta, regularne vyrazu podporuje aj samotny sed bez GNU rozsireni, takisto aj referencie (s escapovanymi zatvorkami
[0-9]+
.
Jen doplním: Bez -r, je potřeba plus escapovat (hvězdičku ne). [0-9]\+
.
Tiskni
Sdílej: