Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Článek není špatný, ale chtělo by to více teorie nebo alespoň podrobnější vysvětlení, na co je jaká konfigurace dobrá, a ujasnit si názvosloví.
Za prvé vstupní metoda není xim nebo gcim nebo scim, ale prostě algoritmus pro zadávání znaků. gcim je jen konkrétní implementace (program) algoritmu, scim je sjednocující kontejner pro různé implementace metod (proto se do něj instalují tabulky definující vstupní metody) a xim je protokol X input vrstvy.
Tady totiž chybí teorie, že možnost využít vstupní metody je přímo zabudovaná do X11 a to skrze protokol xim. Tudíž máme-li implementaci vstupní metody, která tento protokol umí (například scim), můžeme zadávat složené znaky do „libovolné“ xové aplikace.
Proto se definuje proměnná XMODIFIERS, která říká, že aplikace může skrze libX11 přefiltrovat vstupní symboly přes vstupní metodu a nechat si unést okno programem implementujícím metodu (například XMODIFIERS=@im=SCIM xterm).
Výše jsem použil uvozovky, protože xim má svoje omezení a mimo jiné sada widgetů aplikace musí trochu spolupracovat. (Vývojáři Xorg si toho jsou vědomi a hodlají spolu s opuštěním příšerné definice klasických rozvržení klávesnice xkeyboard-config vytvořit nový způsob, který bude lépe řešit i vstupní metody.)
Proto také velké knihovny widgetů jako GTK nebo Qt mají vlastní rozhraní pro vstupní metody a implementace vstupních metod implementují i jiné rozhraní než xim.) Proto je třeba definovat proměnné GTK_IM_MODULE a QT_IM_MODULE.
Zatímco GTK (GTK_IM_MODULE=scim gtk-demo) je v tomto směru stabilní, Qt s přechodem na verzi 4 věci překopalo. Qt3 fungovalo přes protokol scimu a nefungovalo s ximem, Qt4 funguje jenom s xim. Protože Qt4 obsahuje emulaci Qt3, je asi na pořadu dne používat XMODIFIERS=@im=SCIM QT_IM_MODULE=xim qtconfig (QT_IM_MODULE je možné odstranit).
Nakonec je třeba vysvětlit, že řetězec SCIM identifikuje program implementující vstupní metodu, proměnná XMODIFIERS se používá i na jiné věci než na vstupní metody, proto ten @im=.
Když říkám, že proměnné identifikují implementaci, tak to znamená že jich může běžet (ve smyslu procesu operačního systému) více na jednou a že je dobé mít nějakou puštěnou už od začátku desktopové relace (aby nebyl uživatel zdržován jejich spouštěním). Například scim se pouští jako démon scim -d.
Ještě je třeba upozornit, že scim má (měl?) svéráznou konfiguraci, která vyžaduje, aby locale aplikace měl vyjmenovanou ve volbě /SupportedUnicodeLocales v konfiguračním souboru /etc/scim/global (například /SupportedUnicodeLocales = en_US.UTF-8,cs_CZ.UTF-8) a aby samotný démon scim byl spouštěn v locale podporujícím všechny zamýšlené znaky (tedy stačí jakýkoliv s UTF-8).
Pro úplnost uvedu, že existují různé vstupní metody, některé jsou zazděné patenty, pro náruživé texniky existuje pro scim modul s texovými makry pro matematické symboly, takže mohou v libovolném textovém editoru například napsat \exists\alpha\in\Re a dostanou ∃α∈ℜ.
Díky.
. Zatím se mě částečně povedla realizace pomocí Xtrap rozšíření X serveru, ale to prý končí
.
Jinak mi ale přijde, že hlavním účelem vstupních metod je případ opačný -- stiskem několika kláves zadat znak jediný.
.
[c] type=advanced filetype=C items=printf printf=button;printf;;thorn printf_template=printf((problém je, že v menu sa bude zobrazovať len p a nie <alt_r>p, ale inak to funguje)
.
V geany je pak vtipné i to, že samotnou Mode Switch to detekuje, takže mohu pouhým pravým altem vypisovat ty printfy, ale ModeSwitch+něco se už přeloží.
Můj nápad by byl, aby to šlo sestavovat na nějaké nižší vrstvě systému, nejlépe překladové scankódů. A to tak, že by šlo jednak sekvencí scankódů vygenerovat jeden symbol a nebo jedním scankódem vygenerovat řetězec symbolů. A nejlépe ještě závislost na fokuzované aplikaci
.
Tiskni
Sdílej: