Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
možnost zmenšovat a zvětšovat oddílTo by asi chtělo vysvětlení, nevím jak zmenšení, ale zvětšení ext3 jsem v poslední době prováděl několikrát. Minimálně na školení jako ukázku použití LVM.
Podle titulku jsem spíše doufal ve výčet "custom" vylepšení oproti vanilla kernelu, v půlce věcí zde uvedených nemá redhat moc prstů. Ale novinky v RHEL6 to jsou, to upřít nemohu.
(samozřejmě umožňuje i více, až 1 EiB, ale je to uměle omezeno na 16 TiB, zřejmě kvůli kompatibilitě s ext3, jejíž maximum je při velikosti bloku 4 KiB právě zmíněných 16 TiB)
Nevím, jaký je oficiální důvod redhatu, ale pro všechny ostatní je to v současné době omezením e2fsprogs, které neumí pracovat s FS > 16TiB. Taky ext3 konvertovaný na ext4 nejde rozšířit nad 16TiB, asi kvůli formátu inodů, nevím, je na to mke2fs option, který lze zadat jen při vytvoření FS.
jj, samotne ext4 ma onezeni 1EiB a 16TiB je omezeni velikosti souboru ...
Dále máme podporu "Kernel Same Page"Nemělo tady náhodou být Kernel samepage merging (KSM)?
a o tu podporu prave de ....
Has everyone seen the totally new pricing scheme for RHEL6? Gone are the days of simply having two versions of RHEL server. Now Redhat has decided they want to create a complicated pricing scheme where everything is a different tier and everything is an addon. Examples: * Pricing is now per-socket-pair, where on the RHEL5-based model, Advanced Platform was for any server with more sockets. * Advanced Platform (at $1500, or $2500 with premium support) previously came with Cluster and GFS, now Cluster is addtional and GFS is also additional. * Standard previously allowed 4 guests (plus hypervisor), whereas it now only allows one guest at the same pricing, support for 4 guests costs about 80% more. * Advanced Platform (at $1500, or $2500 with premium support) previously allowed unlimited guests, now it costs $3249 per socket-pair with This is TOTALLY CRAZY...for example: A virtualisation cluster, using 8-socket dual-core servers. On RHEL 5-era pricing, this was costing $1500 per server per year. With the new pricing, it would cost ($1999(unlimited guests)+$399(cluster)+$799(GFS))*4 processor pairs = $12788 per server per year, **********an 850% increase********** What is Redhat marketing smoking? Not to mention that frankly, I don't want to have to implement all the changes to my inventory system to keep track of all this crap to make sure I am paying for everything we are using. Do you ever think of that? Sorry...but even here at a fortune 50, $12k vs CENTOS will be an easy sell.
Na lákání ked RHELu jsem zvědavý, klidně ho může být víc.
Ale tím to nekončí, můžeme priority a limity nasadit třeba na storage (první úloha bude rychleji kopírovat data, než úloha druhá).Mám dojem, že v tomhle ohledu toho řídící cgroups moc neumí...
cgroups je podle me jedna z velmi prevratnych "novinek" co s v 2.6 vetvy objevila, tusim ze snad nekdy kolem 2.6.24 (?), problem je v tom, ze se v 80-90 delaly studie kolem vyuzivani zdroju, pote se bohuzel zajem zacal ubirat smerem k bezpecnosti, webu apod, behem teto doby se ovsem vykon PC systemu dramaticky zvysil a ejhle zacali jsem z nej stavej pc-clustry, zde uz ovsem je dramacticky nutne byt schopen nasadit technologie pro rizeni zdroju, proto cgroups maji takovou vahu.
za kvalitni clanek bude urcite spousta ctenaru velmi vdecna, diky
Dále tu máme službu SSSD (System Security Services Daemon), která zajišťuje centrální správu identit i spouštění potenciálně škodlivého kodu v chráněném prostředí(sandboxing), izolovat je možné i celý virtuální stroj.
Zdravím,
myslím, že jste zamotal dohromady dvě různé věci. To druhé (čemu tak moc nerozumím) bude zřejmě sVirt.
SSSD je něco jiného. V podstatě jde o náhradu za pam_nss a nss_ldap. Hlavní výhoda je to, že umožňuje i rozumnou funkcionalitu offline. Krom toho umí i jednoduše podporovat více serverů a oproti NSCD předvídatelnější cachování. Více-méne kompletní přehled (PDF) je například tady, ke slajdům je někde i záznam přednášky.
Tiskni
Sdílej: