Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
V sobotu 6. prosince proběhla v Brně na fakultě informatiky přednáška nestora českých uživatelů TeXu Petra Olšáka s názvem Jak používám TeX? následovaná "valným" shromážděním CSTUGu. Tímto krátkým textem bych chtěl o události referovat a také upozornit na některé skutečnosti, které se sdružení týkají.
CSTUG pořádá přednášky tohoto typu několikrát ročně, ale z jistých příčin, které zmíním v druhé části textu, jejich počet objektivně klesá. Nyní ale k přednášce předního odborníka na problematiku TeXu. Ve zkratce pouze zmíním, že TeX (a jeho nástavba LaTeX) je program, s jehož pomocí vytvoří i mírně poučený uživatel komfortní textový výstup, který (minimálně) esteticky výrazně přesahuje možnosti textových procesorů typu WYSIWYG (rodiny různých "Office"). Toto není falešná advokacie, ale pouhé konstatování; je nutné druhým dechem dodat, že TeX (a spřízněné programy) není žádný textový editor. Program zpracovává vstupní soubor, na výstupu najdeme výsledný soubor, který nelze modifikovat, ale pouze prohlížet.
Tento krátký exkurz je vhodný proto, aby neinformovaní čtenáři pochopili, když se podívají na zmíněnou stránku, o čem vlastně Petr Olšák přednášel. Zabýval se několika praktickými úlohami:
Tolik tedy k přednášce, nyní pár slov o navazujícím shromáždění. Šlo o pravidelné setkání, na kterém přítomní členové sdružení "berou na vědomí" zprávy o hospodaření, revizní zprávy a podobné dokumenty. Také se nahlas nastiňuje budoucnost sdružení. Jak už o tom Petr Olšák několikrát psal ve Zpravodaji, sdružení se nachází na křižovatce. Pouze budoucnost ukáže, jakým směrem se bude sdružení a jeho činnost ubírat. Nejhorší varianta je nulová - zánik. Vše závisí na členech. Já sám nejsem vzorný člen, na setkání jsem byl poprvé, zejména z důvodů špatné dostupnosti. Z mnoha členů (řádově přes 300) se však pravidelně účastní (jak jsem se dovtípil) několik málo desítek - cca 30-60. Navíc mnozí kolektivní členové upouštějí od členství bez udání důvodu. To je velice nepříznivý trend.
Na valné hromadě se hovořilo o výši členských příspěvků, jejich výše pro jednotlivce zůstává na částce 300 Kč, poplatek pro kolektivní členy (negymnázia) byl zvýšen z 1850 Kč na 2000 Kč. Každý člen obdrží minimálně čtyřikrát ročně Zpravodaj sdružení a CD-ROM s distribucí TeXLive (množství pro kolektivního člena se násobí). TeXLive je souhrn dostupného software pro TeX a spol. Letos byl vydán na jednom DVD a dvou CD-ROMech (varianta) a obsahuje kromě samotného instalačního zdroje TeXLive také livesystém (lze spouštět přímo z disku) a archiv CTAN (Comprehensive TeX Archiv Network). Celý komplexní systém je připraven pro všechny evropské jazyky a země, na disk se dokonce dostal československý návod k instalaci .
V přestávce mezi přednáškou a valným shromážděním bylo možné převzít (oproti podpisu) výše zmíněný TeXLive a koupit si starší čísla Zpravodaje. Na chodbě před učebnou sídlil pan Mareček a nabízel všem zúčastněným ke koupi literaturu (nejen) o TeXu a Linuxu. (Také Offline CD ABCLinuxu.) Premiéru mělo třetí vydání knížky Jiřího Rybičky LaTeX pro začátečníky.
Setkání bylo zakončeno společným obědem v restauraci Severka, který se odehrávalo v mírně rozpačitém duchu (aspoň mi to tak připadalo). Celou oficiální částí se jako pověstná červená nit táhla obava z budoucnosti. Sdružení je finančně v plusu, plní své pohledávky vůči členům, na mezinárodní úrovní je subjektem, se kterým se počítá (členové se účastní mezinárodních konferencí, podílejí se na vývoji programů; nutno podotknout, že těmi členy míním "staré" matadory typu Petra Olšáka, Petra Sojky a dalších známých jmen). Velice aktivní je konference cstex zavináč cs tečka felk tečka cvut tečka cz, kde se řeší každodenní problémy s prací v TeXu.
Problém je v lidech, členech CSTUGu. Přijímáme jako samozřejmost, že nás sdružení zásobuje materiálem a radami, mnozí z nás na základě těchto rad a návodů vydělávají peníze, ale řešení a tipy už do konference nepošlou, článek nenapíšou. Rozepisuji se o tom z toho důvodu, že tato situace je podobná světu GNU/Linuxu. Každý druhý chce jenom brát a být naštvaný, že mu ještě nepřišel Zpravodaj, když přece "oni" říkali, že přijde tehdy a tehdy. Zcela vážně míněné téma na závěr: Členové CSTUGu, sdružení má na kahánku, co s tím uděláme? Budeme pouze vzpomínat na SLT? Bude do Zpravodaje nadále psát pouze pan Olšák a Wagner? Věnuje se ten půlmilión, který sdružení má, na SOS dětské vesničky? Happy TeXin'....
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Společnost a předkládaný styl života v rozkradené zemi, kde lidi často trápí existenční problémy, jsou hlavními zdroji povrchnosti a uspěchanosti,
Krasna agitka. Miluji termin 'rozkradena zeme', ktery si vecni stezovatele berou na pomoc pri kazde prilezitosti a svadeji na nej vsechny mozne problemy, at uz osobni nebo spolecenske.