Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Bohužel malokterý nováček začne tím, že si přečte o Linuxu nějakou knížku. A že je jich požehnaně. Pokud nemá žádné zkušenosti s jinými operačními systému odvozené od Unixu, velmi rychle se začne cítit ztracen, protože všichni kolem používají pojmy a slova, které nechápe. Většina programů je psána programátory pro programátory a tak jejich autoři samozřejmě používají odborné termíny v komunikaci se svými uživateli. Začátečníci však vůbec netuší, co tyto termíny znamenají. A pak pokládají v diskusním fóru naivní otázky.
Výkladový slovník portálu www.abclinuxu.cz je pokus jak tento problém zmenšit. Jak je našim dobrým zvykem, jedná se o otevřený komunitní projekt, do něhož může přispět každý. Jeho cílem je popsat všechny základní pojmy, které se v Linuxu běžně objevují. Postupně vytvoříme článek, jenž prolinkuje zajímavé a důležité pojmy a přiřadíme jej do série článků určených začátečníkům. Dále pokud v diskusním fóru bude mít problém s některým pojmem, odpovídající nemusí psat poxté vysvětlení, ale může připojit odkaz na popis pojmů ve slovníku.
V tuto chvíli jsem nasadil první verzi slovníku. Umožňuje vkládat nové definice pojmů, editovat je a zobrazovat pojmy dle jejich stáří (ikonka šipky). Princip je jednoduchý. Při přidání nového pojmu je nutné zadat jeho jméno a popis. Po odeslání se uložený pojem zobrazí. Pokud budete chtít popis dále vylepšit, zvolíte odkaz Upravit (ikonka tužky). Samozřejmě můžete upravovat jen vlastní popisy, pokud se vám zdá cizí popis nedostatečný, máte možnost vložit vlastní popis.
Každý popis je v systému identifikován unikátním číslem jeho relace. Nicméně pro zjednodušení je možné napsat do URL i pojem jako takový. Například /slovnik/kernel. Algoritmus vytváření URL je jednoduchý. Za prefix /slovnik/ napište malými písmeny pojem, přičemž pište bez háčku a čárek a všechny znaky kromě písmen, číslic a podtržítka nahraďte podtržítkem. Například <a href="/slovnik/souborovy_system">souborový systém</a>.
Další vývoj této vlastnosti závisí na vašich představách a přáních. Možná by nebyl špatný automatický systém linkování, jako to dělá WIKI. Nicméně jejich systém WikiWords se mi moc nepozdává a kontrolovat všechny slova a jejich kombinaci vůči databázi by celé abíčko výrazně zpomalilo. Takže se těším zde v diskusi na vaše připomínky, náměty a přání. Ať se vám vákladový slovník líbí.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ano, první výraz ve slovníku by měl bejt BFU Jo a taky by to mohlo funguvat, prohlídl jsem si akorát toto:
Chyba aplikace
Omlouváme se, ale systém nemohl provést zadanou akci. Chyba byla zalogována.
Název chyby:
cz.abclinuxu.exceptions.MissingArgumentException: Parametr rid je prázdný!