Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Bohužel malokterý nováček začne tím, že si přečte o Linuxu nějakou knížku. A že je jich požehnaně. Pokud nemá žádné zkušenosti s jinými operačními systému odvozené od Unixu, velmi rychle se začne cítit ztracen, protože všichni kolem používají pojmy a slova, které nechápe. Většina programů je psána programátory pro programátory a tak jejich autoři samozřejmě používají odborné termíny v komunikaci se svými uživateli. Začátečníci však vůbec netuší, co tyto termíny znamenají. A pak pokládají v diskusním fóru naivní otázky.
Výkladový slovník portálu www.abclinuxu.cz je pokus jak tento problém zmenšit. Jak je našim dobrým zvykem, jedná se o otevřený komunitní projekt, do něhož může přispět každý. Jeho cílem je popsat všechny základní pojmy, které se v Linuxu běžně objevují. Postupně vytvoříme článek, jenž prolinkuje zajímavé a důležité pojmy a přiřadíme jej do série článků určených začátečníkům. Dále pokud v diskusním fóru bude mít problém s některým pojmem, odpovídající nemusí psat poxté vysvětlení, ale může připojit odkaz na popis pojmů ve slovníku.
V tuto chvíli jsem nasadil první verzi slovníku. Umožňuje vkládat nové definice pojmů, editovat je a zobrazovat pojmy dle jejich stáří (ikonka šipky). Princip je jednoduchý. Při přidání nového pojmu je nutné zadat jeho jméno a popis. Po odeslání se uložený pojem zobrazí. Pokud budete chtít popis dále vylepšit, zvolíte odkaz Upravit (ikonka tužky). Samozřejmě můžete upravovat jen vlastní popisy, pokud se vám zdá cizí popis nedostatečný, máte možnost vložit vlastní popis.
Každý popis je v systému identifikován unikátním číslem jeho relace. Nicméně pro zjednodušení je možné napsat do URL i pojem jako takový. Například /slovnik/kernel. Algoritmus vytváření URL je jednoduchý. Za prefix /slovnik/ napište malými písmeny pojem, přičemž pište bez háčku a čárek a všechny znaky kromě písmen, číslic a podtržítka nahraďte podtržítkem. Například <a href="/slovnik/souborovy_system">souborový systém</a>.
Další vývoj této vlastnosti závisí na vašich představách a přáních. Možná by nebyl špatný automatický systém linkování, jako to dělá WIKI. Nicméně jejich systém WikiWords se mi moc nepozdává a kontrolovat všechny slova a jejich kombinaci vůči databázi by celé abíčko výrazně zpomalilo. Takže se těším zde v diskusi na vaše připomínky, náměty a přání. Ať se vám vákladový slovník líbí.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ano, první výraz ve slovníku by měl bejt BFU Jo a taky by to mohlo funguvat, prohlídl jsem si akorát toto:
Chyba aplikace
Omlouváme se, ale systém nemohl provést zadanou akci. Chyba byla zalogována.
Název chyby:
cz.abclinuxu.exceptions.MissingArgumentException: Parametr rid je prázdný!