Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Konference OpenStack Days Prague byla zaměřená na cloudová řešení postavená na open–source platformě – OpenStack, Kubernetes, či networkingovém řešení OpenContrail, a dalších.
Konferenci OpenStack Days zahájil Adam Skotnický, CEO společnosti tcp cloud, společně s Markem Collierem, COO OpenStack Foundation. Krátce představili OpenStack, co všechno vlastně znamená, jak je dnes komplexní, od virtuálních strojů a kontejnerových technologií, až po softwarově definovanou storage apod., a jak s ním pracovat – tj. zvolit vizi a vybrat si správné řešení, které pak vede ke snadnému nasazení. OpenStack Day se konal v Praze, protože se oba mj. setkali už na OpenStack Summit v Tokiu a domluvili možnou spolupráci na pořádání této konference v Praze.
Následovaly odbornější přednášky, kde první prezentovali Lachlan Evenson, Cloud Team Lead z Lithium Technologies a Jakub Pavlík, CTO tcp cloud a člen OpenContrail Advisory Board, který zase nedávno prezentoval na OpenStack Summitu v americkém Austinu. Plynule a logicky navázali na úvodní vystoupení svých kolegů a ukázali, že tzv. RagTag, kdy se každý z kroků provádí odděleně, od nasazení OpenStacku přes provoz a správu celého systému, se musí přetvořit v systém řízení všech dílčích operací, protože například nástroj pro nasazení není určen k řízení aplikací apod. Z tohoto důvodu byl také alespoň pro automatizované řízení konfigurací vytvořen projekt OpenStack – Salt.
V předsálí byla rovněž expozice serverů od Abacus Electric (SuperMicro) a M Computers (Lenovo a servery vlastní výroby na platformě Intel).
Komunita OpenStacku je v současné době přítomna ve 179 zemích, poskytuje na svém marketplace 104 produktů, v jejím ekosystému je 579 firem, celkem se v něm už nachází přes 20 milionů řádků kódu, 5,2 milionu kumulativních příspěvků, měsíčně jich přibývá průměrně 665, komunita OpenStacku čítá 40 150 členů a 593 společností OpenStack podporuje.
Na OpenStack Days dále proběhly odborné přednášky z oblasti privátních cloudů, řešení SDN/NFV, dockerových virtualizací a často skloňované téma projektů Internet of Things.
Součástí konference byla i panelová diskuze a networking party, kde si účastníci konference mohli promluvit o inovativních projektech s experty přímo z oboru.
Richard Jan Voigts
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: