Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
V chromiu mě dost iritovalo, že z nestandardních panelů (nastavení, nová záložka?) nešlo vyskočit pomocí gt - člověk musel na myš.+1 toto je jeden ze dvou důvodů, proč stále používám Firefox s pentadactylem
S tím zmrzačením bych to tak černě neviděl.
Ono když by hrozilo riziko, že si zmrzačíte prsty na klávesnici, tak pokud by jste stejně vehementně používal myš, tak si zmrzačíte zápěstí - karpální tunely. Takže je to spíš o tom, jak moc člověk s pc pracuje a jak, než co mrzačí jakou část těla.
Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.
Dosť odvážne tvrdenie. Uzbl som používal nejaký ten rok, potom som prešiel na pentadactyl. Prechádzal som na ff kvôli nenažranosti webkitu.
To je úplně super, ale úplně na hovno ve chvíli, kdy už na té stránce uživatel není, protože úhoz byl interpretován jako posun v historii, zavření karty atp. Což je obecný problém s modalitou UI.
Conkeror, Surf i uzbl nejsou obskurni webove prohlizece pro pomatence (…) ale zavedene a smysluplne projekty delajici to, k cemu jsou urcene.
Obskurní prohlížeče to jsou, to je vcelku zřejmé. Ostatně, jak vypadá bus factor zrovna o sloupeček vedle diskutovaný? První komentář, co jsem na webu našel, říká:
It has its own existential issues, being mainly today lack of users, which would matter later when the uzbl devs run out of interest and retire or otherwise move on.
Prohlížečů podobného ražení jsem krátce zkoušel celou řadu – překvápko, dobrá půlka toho, co je i v repozitářích, je mrtvá.
Kdyz Ti prohlizec udela to co ma, ale ne to co chces, tak je to chyba prohlizece? Kdyz si v emacsu killnes buffer, taky je prekvapive pryc, kdyz si pises ve Vimu a nejsi v insert modu, tak se taky budes divit. Chyba Vimu?To je úplně super, ale úplně na hovno ve chvíli, kdy už na té stránce uživatel není, protože úhoz byl interpretován jako posun v historii, zavření karty atp. Což je obecný problém s modalitou UI.
Uzbl vypada mrtveji, nez kdyz jsem ho zkousel naposled. Conkeror vypada zive, surf tez (na suckless projekt). Zjevne se neshodneme a nema smysl pokracovat v teto diskusi. Treba o Conkeroru nekdo napise clanek.Prohlížečů podobného ražení jsem krátce zkoušel celou řadu – překvápko, dobrá půlka toho, co je i v repozitářích, je mrtvá.
Kdyz Ti prohlizec udela to co ma, ale ne to co chces, tak je to chyba prohlizece? Kdyz si v emacsu killnes buffer, taky je prekvapive pryc, kdyz si pises ve Vimu a nejsi v insert modu, tak se taky budes divit. Chyba Vimu?
Doporučuji kurz Uživatelská rozhraní I nebo ekvivalentní literaturu.
Navíc ignoruješ dočasné soubory a kill ring. To v prohlížeči běžně není. Proto taky ve Firefoxu používám takové hezké rozšíření jménem Lazarus Form Recovery.
Uzbl vypada mrtveji, nez kdyz jsem ho zkousel naposled. Conkeror vypada zive, surf tez (na suckless projekt). Zjevne se neshodneme a nema smysl pokracovat v teto diskusi.
To jsou tři prohlížeče jmenované v článku. (Jmenované v článku!) Uzbl má poslední aktivitu v gitu (!) přes dva měsíce zpět. Surf je z projektu suckless, kde se s údržbou nemažou (viz správci oken). Takže Conkeror, který je závislý na Mozille…
Luakit apod. ani nemělo smysl jmenovat, protože se jeví mrtvé.
Treba o Conkeroru nekdo napise clanek.
Vzhůru do toho!
Obavam se, ze na teoreticke studium problematiky nemam cas a spokojim se s tim, ze mi stav vyhovuje.Kdyz Ti prohlizec udela to co ma, ale ne to co chces, tak je to chyba prohlizece? Kdyz si v emacsu killnes buffer, taky je prekvapive pryc, kdyz si pises ve Vimu a nejsi v insert modu, tak se taky budes divit. Chyba Vimu?Doporučuji kurz Uživatelská rozhraní I nebo ekvivalentní literaturu.
To ti moc preju. Obavam se, ze tenhle doplnek si do Conkeroru nedas uplne snadno (nema kontextovou nabidku u editovacich poli). Kdyz Ti to bude hodne chybet, tak si neco spichnes a povesis na quit-hook nebo kill-buffer-hook. V tomhle bude spis potreba emacsista nez vimar.Navíc ignoruješ dočasné soubory a kill ring. To v prohlížeči běžně není. Proto taky ve Firefoxu používám takové hezké rozšíření jménem Lazarus Form Recovery.
Jmenovane v clanku v sekci 'Na co nesahat'. Suckless projekty jsou udrzovane, ale casto jsou povazovane za dokoncene.Uzbl vypada mrtveji, nez kdyz jsem ho zkousel naposled. Conkeror vypada zive, surf tez (na suckless projekt). Zjevne se neshodneme a nema smysl pokracovat v teto diskusi.To jsou tři prohlížeče jmenované v článku. (Jmenované v článku!) Uzbl má poslední aktivitu v gitu (!) přes dva měsíce zpět. Surf je z projektu suckless, kde se s údržbou nemažou (viz správci oken). Takže Conkeror, který je závislý na Mozille…
Obavam se, ze nejsem psavy typ.Treba o Conkeroru nekdo napise clanek.Vzhůru do toho!
Tiskni
Sdílej: