Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
Takžeparallel --sshlogin node01.lan --trc /tmp/{/.}.wav oggdec {} -o /tmp/{/.}.wav ::: *.ogg
Dodám, že{./}
je nahrazeno za název ...
{./}
nebo {/.}
?
{/.}
- díky za upozornění, opravil jsem to v článku.
#!/bin/dash Pozdrav="() { echo ahoj; }" export Pozdrav bash -c PozdravJe otázka ale jaký shell použije ten příkaz parallel. (Dá se pak asi z parallel spustit "bash -c Funkce" ale to už začíná být dost přes ruku.
cd /var/tmp wget http://ftp.linux.cz/pub/FILES.byname # textovy soubor cca 1.1 GB for i in `seq 1 20` ; do time sh -c 'grep -n jezek FILES.byname >/dev/null'; done for i in `seq 1 20` ; do time sh -c 'nl FILES.byname | grep jezek >/dev/null'; doneU mě první varianta běží cca 1.9 s reálného času (okolo 1.1 user, 0.8 system), druhá varianta 6.6 s reálného času (7.0 user, 1.5 system). Beru vždy nejrychlejší čas z těch 20 pokusů. Nicméně zdá se, že samotný výpočet nad daty z cache taky není úplně zadarmo - když spustím ten první případ bez -n (bez počítání čísel řádků), tak je to ještě o dalších 0.2 s rychlejší. -Yenya
parallel
podporoval paralelní čtení z jednoho souboru - že by každý proces četl od jiného offsetu nějakou danou velikost, ale to by šlo samozřejmě jen tehdy, kdyby se nemusely hlídat konce řádků a práce by se rozdělovala dle fixní velikosti.
parallel
a volaným programům by se pak chunky předávaly třeba na vstup nebo přes pojmenovanou rouru, atd.
Tiskni
Sdílej: