Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Hlavním cílem FELFESTu je zpřístupnit návštěvníkům projekty, které na fakultě vznikají. K vidění tak bude třeba letecký simulátor, pomocí kterého si návštěvníci budou moci vyzkoušet pilotovat nad Prahou, lego roboti skládající Rubikovu kostku, studentská formule nebo počítačová deska Banana piano, která umožňuje sestavit si vlastní hudební nástroj z ovoce a zeleniny.
Dále si návštěvníci v TechParku budou moci prohlédnout cyklistický navigátor a plánovač cest AgentDrive Simulátor, aplikaci pro rozpoznávání obličeje, pokročilou navigaci nevidomých, či robotické dalekohledy.
Přehlídku studentských prací doplní hudební program. Kromě ostravské kapely BUTY, která vystoupí na hlavním podiu, si návštěvníci v odpoledních hodinách budou moci poslechnout také Vintage Wine (irský rock), Johannesse Benze (country-folk), kapelu Wunderbard band (jazz) či Bug’n’Dub (reggae). Celý program pak doplní menší hudební projekty na vedlejším pódiu, jako jsou například punkfolkeři Vasilův Rubáš, experimentální duo Mutanti hledaj východisko, rapová improshow Saysomething.cz či Vobezdud.
Vstup na festival je zcela zdarma.
Další informace naleznete na stránkách http://www.felfest.cz/nebo Facebooku FELFEST.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: