Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »
Minulý rok se s poměrně slušným ohlasem setkalo jednorázové vydání edice Software+Extra PHP magazín. Ve 14 zemích Evropy a Severní Ameriky o tento titul zájem napodobil nebo ještě převýšil Českou republiku. Pravidelně ve dvouměsíčních intervalech můžete od letošního roku očekávat nové číslo dvouměsíčníku PHP Solutions ve stánkovém prodeji nebo v internetových shopech Mareček, Linuxsoft, Linuxmarket a dalších.
V časopise se vždy dočtete zajímavosti ve třech základních segmentech ? Začátečníci, Projekty, Techniky a nástroje. Tyto oblasti byly zvoleny vzhledem k profesionálnímu očekávání uživatelů této výjimečné technologie pro web a webové aplikace. Stejně jako do edice v minulém roce i do prvního čísla 2004 přispěli renomovaní čeští a polští autoři.
V každém čísle PHP Solutions naleznete CD s live bootovatelnou distribucí Linuxu s PHP 5 a bez nutnosti konfigurace systému si pohodlně vyzkoušíte všechny programy, které jsou popisovány v článcích uvnitř časopisu. První číslo PHP Solutions obsahuje pro začátečníky úvod do instalace triády v Linuxu i Windows a základy interakce v PHP.
V projektech naleznete mail list nebo nastavení www elekronického klienta pomocí PHP. Sekce nástroje vám přiblíží Code charge studio, Philex a bezpečné FTP. V sekci techniky vás naučíme formátovat text, ukážeme vám novinky v PHP5 a předvedeme využití XML, jak v PHP4 tak i v PHP5.
Cena časopisu je 190 Kč, předplatitelé zaplatí za rok pouze za 5 čísel a šesté obdrží zdarma. Více informací naleznete na www.softwaremedia.cz nebo na www.phpsolmag.cz, které jsou oficiálními stránkami mezinárodní edice největšího profesionálního časopisu o PHP na světě. Český jazyk do všech sekcí bude aplikován na těchto stránkách v polovině příštího týdne. Na trhu bude první číslo PHP do 16. května.
Ve stánkovém prodeji zůstává ještě více než měsíc první číslo letošní edice největšího evropskému magazínu o počítačovém bezpečí Hakin9. Největším trhákem čísla je podrobný článek o technikách a možnostech odposlechu mobilních telefonů v síti GSM. Časopis přináší ve svých obvyklých sekcích vysoce profesionální články kvality, kterou v internetových webzinech většinou nenajdete.
Projdeme si velmi podrobné základy nastavení LDAP a autentizace uživatelů ve všech směrech. V druhém článku této sekce se seznámíte s podrobným popisem práce s programem NESSUS bezpečnostní scanner, aneb nejlepší způsob, jak ověřit kvalitu zabezpečení vašeho serveru je vámi vedený zkušební atak. V sekci OBRANA probereme bezpečnou instalaci serveru DNS, jelikož v DNS hrozí vždy velké nebezpečí. Podrobně též představíme projekt cerbNG - nový pohled na bezpečnost FreeBSD.
V sekci ÚTOK očekávejte to nejužitečnější a zároveň potenciálně nejagresivnější: SITUACE SOUBĚHU - k situaci souběhu dochází, když mnoho procesu provádí operace na stejných datech. Dejte si na to pozor. ÚTOKY HTML INJECTION - odesíláte na stránku, která očekává čistý text, speciální upravený HTML kód. Přečtěte si o tom, co se stane. W32.BLASTER DEKOMPOZICE - Pokusíme se o dekompilaci a analýzu Blastera - známého červa.
Perličku přinášíme na závěr a je to skutečně perla: KDO MĚ MŮŽE ODPOUSLOUCHÁVAT? Myslíte si, že není možné odpouslouchávat váš mobil. Tak to si přečtěte tento článek. Realita je opravdu odlišná. K časopisu je pochopitelně opět přiloženo CD s bezpečnostním a atakovým software všeho možného zaměření. Časopis je prodáván ve vybrané síti novinových stánků, na internetových shopech Mareček, Linuxsoft, Linuxmarket a dalších.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: