Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Minulý rok se s poměrně slušným ohlasem setkalo jednorázové vydání edice Software+Extra PHP magazín. Ve 14 zemích Evropy a Severní Ameriky o tento titul zájem napodobil nebo ještě převýšil Českou republiku. Pravidelně ve dvouměsíčních intervalech můžete od letošního roku očekávat nové číslo dvouměsíčníku PHP Solutions ve stánkovém prodeji nebo v internetových shopech Mareček, Linuxsoft, Linuxmarket a dalších.
V časopise se vždy dočtete zajímavosti ve třech základních segmentech ? Začátečníci, Projekty, Techniky a nástroje. Tyto oblasti byly zvoleny vzhledem k profesionálnímu očekávání uživatelů této výjimečné technologie pro web a webové aplikace. Stejně jako do edice v minulém roce i do prvního čísla 2004 přispěli renomovaní čeští a polští autoři.
V každém čísle PHP Solutions naleznete CD s live bootovatelnou distribucí Linuxu s PHP 5 a bez nutnosti konfigurace systému si pohodlně vyzkoušíte všechny programy, které jsou popisovány v článcích uvnitř časopisu. První číslo PHP Solutions obsahuje pro začátečníky úvod do instalace triády v Linuxu i Windows a základy interakce v PHP.
V projektech naleznete mail list nebo nastavení www elekronického klienta pomocí PHP. Sekce nástroje vám přiblíží Code charge studio, Philex a bezpečné FTP. V sekci techniky vás naučíme formátovat text, ukážeme vám novinky v PHP5 a předvedeme využití XML, jak v PHP4 tak i v PHP5.
Cena časopisu je 190 Kč, předplatitelé zaplatí za rok pouze za 5 čísel a šesté obdrží zdarma. Více informací naleznete na www.softwaremedia.cz nebo na www.phpsolmag.cz, které jsou oficiálními stránkami mezinárodní edice největšího profesionálního časopisu o PHP na světě. Český jazyk do všech sekcí bude aplikován na těchto stránkách v polovině příštího týdne. Na trhu bude první číslo PHP do 16. května.
Ve stánkovém prodeji zůstává ještě více než měsíc první číslo letošní edice největšího evropskému magazínu o počítačovém bezpečí Hakin9. Největším trhákem čísla je podrobný článek o technikách a možnostech odposlechu mobilních telefonů v síti GSM. Časopis přináší ve svých obvyklých sekcích vysoce profesionální články kvality, kterou v internetových webzinech většinou nenajdete.
Projdeme si velmi podrobné základy nastavení LDAP a autentizace uživatelů ve všech směrech. V druhém článku této sekce se seznámíte s podrobným popisem práce s programem NESSUS bezpečnostní scanner, aneb nejlepší způsob, jak ověřit kvalitu zabezpečení vašeho serveru je vámi vedený zkušební atak. V sekci OBRANA probereme bezpečnou instalaci serveru DNS, jelikož v DNS hrozí vždy velké nebezpečí. Podrobně též představíme projekt cerbNG - nový pohled na bezpečnost FreeBSD.
V sekci ÚTOK očekávejte to nejužitečnější a zároveň potenciálně nejagresivnější: SITUACE SOUBĚHU - k situaci souběhu dochází, když mnoho procesu provádí operace na stejných datech. Dejte si na to pozor. ÚTOKY HTML INJECTION - odesíláte na stránku, která očekává čistý text, speciální upravený HTML kód. Přečtěte si o tom, co se stane. W32.BLASTER DEKOMPOZICE - Pokusíme se o dekompilaci a analýzu Blastera - známého červa.
Perličku přinášíme na závěr a je to skutečně perla: KDO MĚ MŮŽE ODPOUSLOUCHÁVAT? Myslíte si, že není možné odpouslouchávat váš mobil. Tak to si přečtěte tento článek. Realita je opravdu odlišná. K časopisu je pochopitelně opět přiloženo CD s bezpečnostním a atakovým software všeho možného zaměření. Časopis je prodáván ve vybrané síti novinových stánků, na internetových shopech Mareček, Linuxsoft, Linuxmarket a dalších.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: