Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Konference Linux Hall 2002 ukázala, že Linux již dospěl do pozice systému vhodného pro praktické nasazení v podnikovém prostředí. Jedná se o řešení osvědčené a technologicky vyzrálé, jehož použití s sebou nese řadu předností. Kromě cenových aspektů patří k výhodám Linuxu i kvalita doprovodných aplikací, stabilita systému či možnost modifikací zdrojového kódu.
Odborné konference Linux Hall 2002, která se ve dnech 9.-10. 10. konala v Brně jako součást veletrhu Invex, se zúčastnilo více než 400 lidí. Motto letošního v pořadí již třetího ročníku znělo "Open source pro byznys". Podle průzkumu podniknutého organizátory akce patří téměř 50 % účastníků k profesionálům odpovědným za fungování podnikové IT infrastruktury, pětinu tvořili vývojáři a příjemným překvapením byla účast takřka 10 % účastníků z řad vyššího managementu firem. Organizátoři a řečníci byli potěšeni faktem, že konference oslovila nezanedbatelné procento účastníků ze státní správy a průmyslu. Z ankety mezi účastníky vyplývá, že více než 60 % respondentů provozuje v zaměstnání servery na platformě Linux a 40 % také v roli desktopu ať již v zaměstnání či na svém domácím počítači.
Akce si vysloužila kladné hodnocení v elektronických médiích i v linuxových diskusních skupinách.
S největším ohlasem se setkaly příspěvky prezentující konkrétní nasazení Linuxu ať již ve formě datových skladů, bezdiskových sítí a clusterů či databázových backgroundů podnikových aplikací.
Společnost IDG organizuje celosvětově cyklus linuxových veletrhů, výstav a konferencí LinuxWorld Conference & Expo. IDG Czech hodlá v linuxových aktivitách pokračovat i na lokální úrovni.
Konferenci Linux Hall je věnována webová stránka www.linuxhall.cz. Na této adrese jsou zájemcům kromě podrobnějších informací volně k dispozici také texty letošních přednášek.
Martin LenkNástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: