Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Do konce března 2008 investice přesáhnou 200 milionů korun. V Brně, které se postupně stává významnou základnou softwarového vývoje, provozu informačních technologií a call center v celé ČR, tak Home Credit vytvoří dalších 50 pracovních míst pro špičkově kvalifikované pracovníky.
Home Credit zajišťuje ze svého brněnského IT centra tisíců obchodních míst v osmi časových pásmech. Největším úkolem letošního roku je připojit na aplikaci HOMER, postavenou vlastními IT vývojáři, pět firem nově začleněných do skupiny Home Credit na Ukrajině, v Bělorusku, Vietnamu a v Číně. Hlavním důvodem plánovaných investic do rozšiřování IT centra je však další předpokládaný nárůst aktivních klientů, kteří budou obsluhováni v aplikaci HOMER, přinejmenším o 20 % v příštím půlroce.
HOMER je páteřním IT systémem, který podporuje bankovní obchody i spotřebitelské úvěrování ve všech firmách mezinárodní skupiny Home Credit. Každé čtvrtletí přitom brněnské IT centrum vyvine pro každou zemi nový upgrade systému HOMER, což jednotlivým „národním firmám“ Home Credit umožňuje velmi pružně reagovat na vznikající tržní příležitosti. Současně brněnské IT centrum Home Credit zajišťuje nepřetržitý provoz HOMERu. Celá jeho infrastruktura je umístěna přímo v Brně – spolu s datovým skladem, zabezpečovacími a přenosovými systémy, záložními zdroji a dieslovými generátory. Záložní datové středisko pak sídlí v Praze.
Prvním krokem, který předznamenává další rozvojové plány, bylo přesídlení IT centra do hypermoderního brněnského administrativního střediska ViennaPoint. Tři patra, která dnes zaujímá, umožní do konce příštího roku až o polovinu rozšířit současný stodesetičlenný špičkový tým.
Teprve kapacita a flexibilita českého pracovního trhu ukáže, zda se podaří naplnit záměr podstatně rozšířit centrální IT centrum v Brně anebo zda se Home Credit bude muset ubírat distribuovaným modelem s externími vývojovými a provozními středisky například na Ukrajině nebo v Číně.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: