Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
IBM eX4 je kromě svého vysokého výkonu navržen i s ohledem na maximální efektivitu. Ať už se jedná o optimalizaci čipsetu pro nižší energetickou spotřebu, vysokou účinnost napájecích zdrojů či design umožňující snadné rozšíření.
Čtyři generace této architektury ukázaly její robustnost a výkon, o čemž svědčí i všechny možné typy benchmarků - které dokazují, proč je IBM světová jednička v segmentu 4 a více paticových Intel serverů.
IBM Enterprise X-Architecture je čipset firmy IBM, který se nasazuje u čtyř a více paticových systémů. Impulsem pro vývoj byly nedostatky, které trápí víceprocesorové systémy. IBM Enterprise X-Architecture díky některým speciálním prvkům (speciální sdílená vyrovnávací paměť cache pouze pro komunikaci procesorů mezi sebou, několikanásobně rychlejší linky k procesorům, diskům či I/O než u standardního Intel čipsetu apod.) umožnila tyto problémy výrazně potlačit a servery postavené na této architektuře tak (v závislosti na aplikaci) získaly až o desítky procent vyšší výkon v porovnání s konkurenčními systémy. IBM Enterprise X-Architecture také umožňuje zvyšovat výkon systému jednoduchým spojováním boxů na úrovni procesorových sběrnic a získat tak server s velikostí až 32 patic.
Nová generace eX4 nese kódové označení Hurricane 4. Kromě evolučního vývoje (rychlejší sběrnice, vyšší datové propustnosti k jednotlivým komponentům serveru, rychlejší DDR 2/3 pamětí a další) přináší změnu v použití nových Intel Xeon QuadCore MP procesorů (kódové jméno Tigerton), díky nimž může být server v budoucnu rozšířen až na celkem 64 procesorů (16x quadcore). Také umožňuje dvojnásobné množství paměti v jednom boxu než předchozí generace - umožňuje tedy umístit až 32 paměťových modulů. Celková kapacita paměti tak může dosáhnout až 1 TB.
Server x3850 M2 v konfiguraci se 4 procesory Intel Xeon Quad-Core získal na konci listopadu 2007 prvenství v testech výkonnosti two-tier SAP SD Standard Application Benchmark.
Tento server je prvním představitelem nové generace serverů na platformě eX4. Jedná se o kompaktní rackový server s výškou 4U. Maximální výkon tohoto serveru zajišťují až čtyři 64bitové procesory Intel Xeon MP 2,4 GHz dual-core s až 2x 4MB L2 cache nebo až čtyři 64bitové procesory Intel Xeon MP na frekvenci až 2,93 GHz, s až 2x 4MB L2 cache. Tyto nové Intel procesory disponují frekvencí sběrnice 1066 MHz a jsou výrazně výkonnější než předchozí generace.
Server využívá i veškeré dostupné technologie na ochranu paměťového systému - například Memory proteXion(tm) (umožňuje plnou funkčnost paměťového modulu při selhání jednoho z jeho čipů pomocí redundantních bitů), IBM Chipkill(tm) (opravuje až 4bitové chyby na jednom čipu a až 8bitové na dvou čipech), Memory Mirroring (současně zapisuje na dvě na sobě nezávislé paměťové karty a tím umožňuje vytvořit RAID režim na paměťových modulech pro maximální ochranu dat). Paměť je měnitelná za chodu.
Interní disková kapacita serveru se odvíjí od 4 Hot-Swap pozic pro pevné disky, které mohou být osazeny až 146GB 2,5" SAS pevnými disky. Tento fakt dovoluje serveru dosáhnout maximální úložné kapacity až 584 GB SAS (Serial Atached SCSI). Disková kapacita se může vzhledem k možnostem a výkonu serveru zdát malá, nicméně u serverů této kategorie se téměř vždy počítá s externím datovým úložištěm (nejčastěji založené na technologii Fibre Channel). Interní disková kapacita se využívá pouze pro operační systém, případně lze servery provozovat i zcela bez disků. Disky jsou samozřejmě řízeny RAID řadičem s vysokou kapacitou paměti cache, která je zálohována baterií.
Server je dále vybaven dvěma Hot-Plug PCI-E x8 expanzními sloty a 5 PCI-E x8 expanzními sloty, je tedy dostatečně připraven na rozšíření - například další síťové karty, FC adaptéry a další. Server má speciální dedikované sloty pro RAID řadič i pro kartu Remote Supervisor Adapter II SlimLine.
Pro připojení x3850 M2 do síťové infrastruktury jsou integrovány dvě síťové karty (jako u většiny serverů řady IBM System x). Napájení serveru zajišťují dva Hot-Swap, vzájemně redundantní 1440W napájecí zdroje.
x3850 M2 je také vybaven funkcí Light Path Diagnostics pro usnadnění a urychlení servisního zásahu (světelné diody uvnitř serveru navedou obsluhu ke komponentě, která neběží standardně) a systémem predikce chyby, který umožňuje na základě neustálého monitorování a vyhodnocování stavu serveru předvídat případné problémy na hardwarové úrovni. Integrované funkce správy jako monitorování hardwaru odpovídají standardům IPMI.
Server je vybaven čipem pro monitoring systému (BMC, Base Management Controller) a také kartou Remote Supervisor Adapter II. Ta poskytuje plnou vzdálenou správu systému po LAN síti nezávislou na jeho stavu. Server je také vybaven softwarovým nástrojem IBM Director.
Tento server je vhodný díky vysokému výkonu, maximální dostupnosti a vynikající úrovni paměťové ochrany pro provoz transakčně náročných mission-critical aplikací - databází, ERP systémů nebo pro nasazení virtualizace.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: