abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 594 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Jak na školení Red Hatu - 1 (Proč vůbec certifikaci?)

    14. 12. 2006 | Reklama | Tiskové zprávy | 4204×

    Tradiční výzdobou přijímacích nebo veřejnosti přístupných prostor v IT firmách bývají výstavky nabízející přehled různých ocenění a certifikátů deklarujících tu či onu kvantitu či kvalitu. Návštěvník vyrostlý v dobách předlistopadových sebou nezřídka škubne, nemůže si totiž nevzpomenout na různé ty nástěnky a družební zákoutíčka s často bizarními předměty pokrytými gravírovanými nápisy v nelatinské abecedě.

    Uvedenou asociaci nelze vést příliš daleko. K čemu a jak tedy certifikáty slouží a komu slouží nejvíc? Co vypovídají a jaká je jejich hodnota?

    Existují certifikáty, kterých máme důvod si vážit více, protože se svojí podstatou vymykají průměru, jelikož jejich předmětem není prokázání schopnosti jednorázové repetice určitého objemu vědomostí např. zaškrtáváním jednotlivých správných odpovědí v testu, ale naopak splňují následující kritéria: jasně definují svůj obsah, rigorózně stanovují způsob nabytí a nejsou založeny na pouhé repetici, nýbrž aktivní, praktické, samostatně syntetizující práci. Mezi tuto nevelkou množinu patří certifikáty zahrnuté v systému Red Hat Gobal Learning Services (GLS).

    Vůdčí myšlenky celé koncepce GLS jsou prosté:

    1. Učení spočívá v rozšiřování pole poznatků. Poznatky nejsou cosi na způsob puzzles, kdy celek generuje smysl až ve své úplnosti. Člověk pracuje vždy a pouze s dílčími poznatky. Podstatné je, aby uměl prakticky použit to, co zná, a byl schopen se prakticky domoci toho, co ještě nezná, ale poznat potřebuje.
    2. Rozšiřování vlastních schopností není prostě kumulativní. Každá nově nabytá schopnost kvalitativně modifikuje celek schopností.
    3. Teoretická schopnost je schopností pouze teoreticky. Co si člověk nezkusil, nezná.
    4. Nejlepší stimulace k rozvoji vlastních schopností pramení z praxe. Nejdokonalejší laboratoří je skutečnost.

    Celý systém vzdělávání a certifikací GLS se skládá z posloupnosti kursů navazujících na sebe. Tato posloupnost je koncipována tak, aby při zachování kontinutity a logické návaznosti jednotlivých stupňů bylo možné do celého běhu vstoupit právě v té fázi, která odpovídá aktuální úrovni zájemce. Na nejnižší úrovni počítá kurikulum se zájemci, kteří s Linuxem mají pouze minimální nebo vůbec žádné zkušenosti. Speciální varianta úvodních kurzů počítá se zájemci, kteří jsou profesionály ve Windows a mají chuť nebo důvod se seznámit s Linuxem. Na samém počátku má potenciální zájemce možnost otestovat si on-line a zdarma úroveň svých znalostí na webu pomocí takzvaného „pre-assessment“ testu, jehož výsledek je schopen nasměrovat zájemce do vhodného bodu tréninkového programu.

    Příště se podíváme podrobněji na cestu, která vede k titulu RHCE...

           

    Hodnocení: 83 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    15.12.2006 01:00 Michal Ludvig | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 1 (Proč vůbec certifikaci?)
    Ja jsem si musel RHCE udelat proto, ze nase firma mela dobre naslapnuto k ziskani velke zakazky od velke spolecnosti, ale jejich podminkou bylo ze musime ukazat nejaky certifikat ze tomu rozumime. Po 10 letech denodenni prace s Linuxem jsem si pred zkouskou jen jednou nainstaloval CentOS (RH & spol uz jsem pred tim nevidel hoodne dlouho), precetl par stranek o SElinux a test v pohode udelal. Bohuzel RHCE zkouska testuje spis znalost RH nez Linuxu obecne a neni u ni potreba mit moc praktickych zkusenosti a ani neni potreba moc myslet. Napr. jsem tam mel nastavit SSL support u nejakeho programu, otevru jeho konfigurak a ejhle tam je pekne prehledne napsano jak vytvorit certifikaty, kam je ulozit a co kde zapnout. Hmm, to by zvladla i cvicena opice. Kdybych ten test pripravoval ja tak bych od zkouseneho vyzadoval alespon zkladni vedomosti typu - ktery program pouzit na vyrobeni certifikatu (openssl) a jak (man openssl). Zivot neni pericko tak by ani takovahle zkouska nemela byt pericko.

    Na druhou stranu tento tyden jsem delal autorem clanku opovrhovany "zaskrtavaci" test na MySQL DBA certifikaci a i po mnoha letech prace s MySQL jsem prolezl jen tak tak. Hlavne me tam dostaly multichoice otazky ktere se pocitaji za spravnou odpoved prave tehdy kdyz jsou vsechny spravne odpovedi zaskrtnute a vsechny spatne nezaskrtnute. Takze nelze dostat treba pul bodu. Napriklad tam byla otazka co vsechno umi mysqladmin a pod tim deset ruznych cinnosti. Zhruba pulku z nich jsem vedel jiste, dalsich par jsem tipoval ze jo, ale otazka na jakysi reset cehosi v MySQL pro Windows me fakt dostala. Ani jsem nevedel ze to cosi existuje natoz abych vedel jestli to lze resetovat mysqladminem. Navic ty otazky byly misty dost spatne formulovane - treba vypis EXPLAIN od nejake query ktery ukazoval ze tam nejsou zadne indexy. A pod tim otazka jestli je mozne tuto query nejak optimalizovat. Nojo, tezko rict jestli vytvoreni indexu se pocite do optimalizace query nebo do optimalizace schema na coz tam byly extra otazky. Takze ac jsem presne vedel jak to v praxi vyresit naprosto jsem netusil co mam zaskrtnout. A takovych nejednoznacnosti tam byla spousta. Nakonec jsem to udelal ale bylo to "vo fous" :-)
    15.12.2006 13:54 Tayto
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 1 (Proč vůbec certifikaci?)
    Imho jak ten RH test tak ten MySQL test je z didaktickyho hlediska spatny. Ja taky vyrabim testy z multichoice otazkami aby se opravdu proverily znalosti, kazdopadne vychytavat na drobnostech to smrdi zakomplexovanyma mladasama o zkouskovym. Redhati test je mozna umyslne jednoduchy proto, aby se vyuzivala technicka podpora redhatu. Aby ti na placeny podpore teprve byli temi linuxovym guru. A admin toho serveru jenom editor redhatich konfiguraku.
    Petr (DotaZ) Jakubec avatar 18.12.2006 13:19 Petr (DotaZ) Jakubec | skóre: 5
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 1 (Proč vůbec certifikaci?)
    no ja jen doufam, ze jen pak nekdo koriguje z hlediska ceske mluvnice :-), pripadne je in english. Ale souhlasim, s pripominkou o RH supportu - je to spise spekulace, nemyslis?

    PS: ten konfigurak je proste dobre napsany, proto male radi linux, zavolam man, ten rekne kde je conf, a v confu co mam delat. udelam to a ono to funguje cele dalsi stoleti. - maslim ze tohle je idealni :-)
    15.12.2006 17:36 stepa | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 1 (Proč vůbec certifikaci?)
    Nesdílím tento názor. Předpokládám, že v ostré distibuci RH je stejný údaj, proč tedy házet klacky pod nohy taky méně "schopným"? Ne každý se může pochlubit 10lety praxe. Biflování nazpaměť je totální kravina. Nemusím vědět jak, ale kde tuto informaci najít a na tom je RHCE založena - a kdo o tom nemá páru vůbec, neví kam sáhnout, a o tom to je - málo času.
    Cemu se divite, kdyz zijete v Bananistanu?
    15.12.2006 22:19 Tayto
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 1 (Proč vůbec certifikaci?)
    SELinux mi pripomina moji neschopnost(ano jsem fakt asi lama, stravil jsem nad tim 14dni). Ja povazuju za nemozny nebo aspon casove neefektivni upravidlovat slozitejsi system tak, aby to bezelo spolehlive. Ac nerad a se skripenim zubu, ale z duvodu neustalych potizi se sambou a pady openldapi databaze na pobockach, jsem byl nucen selinux vypnout. A od ty doby rok ticho. Neb sablony od RH nebo jak se tomu spravne rika jaksi nepokryvaji potreby ani zbla. A usledovat podle logu kam by aplikace chtela se neda vsechno a hned pri behu programu. Naivne jsem si myslel, ze jsem po tak dlouhy dobe vychytal vsechny mozny mouchy pri priprave instalaci. Ted uz vim ze myslet znamena hovno vedet. SELinux uz nikdy. Leda az bude pouzitelnejsi a prehlednejsi.
    18.12.2006 16:57 BK
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 1 (Proč vůbec certifikaci?)
    Ono to asi bude souviset s Vasimi 10lety zkusenosti s Linuxem. Na RHCE se za mesic nenabiflujes (tj. bez predchozich zkusenosti s Linuxem), ale tak s 2-3 lety praxe by to uz nemusel byt tak velky problem.
    15.12.2006 12:13 AloneInTheDark | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 1 (Proč vůbec certifikaci?)
    Coz o to, to ja bych si certifikat ( treba zrovna RHCE ) rad udelal, ale ze svych penez to platit nebudu, nejsem milionar a proste na to nemam zbytecnych X tisic a firma kde pracuju mi to nezaplati, protoze "je to moc drahy" a i u levnejsich skoleni ( do 10 000,- Kc )po me chteli abych podepsal papir, ze tam budu 4 roky pracovat jinak budu muset uradit to skoleni v cele vysi ( kdybych chtel odejit driv nez za 4 roky, nebo oni by me vyhodili z nejakeho mnou zavideneho duvodu ... ) :( Kdyz takovy papir nepodepises, neni skoleni.
    Any technology distinguishable from magic is insufficiently advanced.
    15.12.2006 13:28 Michal Ludvig | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 1 (Proč vůbec certifikaci?)
    4 roky?!?! Tak dlouho spousta certifikaci ani neplati a u skoleni, zvlast kdyz jde o SW, uz je to tuplem blbost :-))) Ja se za RHCE upsal na tri mesice, coz se mi zdalo primerene. Na druhou stranu jsem ted v jedne velke firme musel podepsat NDA ze 6 let (slovy: sest let) nikomu nereknu co jsme tam resili. A to jsme prosim neresili zadne jaderne zbrane nebo supertajne biotechnologie, ale pouhou modernizaci jejich IT ;-)
    JiK avatar 15.12.2006 20:53 JiK | skóre: 13 | blog: Jirkoviny | Virginia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 1 (Proč vůbec certifikaci?)
    nojo, jenze resit modernizaci informacniho systemu NSA je preci jen trochu mene bezne, ne?
    15.12.2006 22:36 Tayto
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 1 (Proč vůbec certifikaci?)
    Tak to mas stesti ze mas vubec nejakou moznost. Kazdy rok podavam zadost, ale vrati se mi vzdycky zpet ze nejsou penize. Ja si napriklad CCNP ted hradim sam, a az dodelam tak z firmy vypadnu. Je to palka, ale vem si to tak. Manzelka ti utece,auto nabouras, comp ti zastara ale vzdelani ti nikdo nevezme. Znalosti z oblasti siti nebo standartnich veci se daji narozdil do microsoftich blbakovin recyklovat leta letouci. Placeny vzdelani ma temer vzdy slusnou uroven. Ty mezinarodne uznavany certifikaty ve spojeni s nakym tim rokem praxe maji opravdu vahu. Akorat u nas je malo firem ktery ti poskytnou adekvatni plat. Zhusta jsou to zahranicni firmy.
    16.12.2006 13:31 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 1 (Proč vůbec certifikaci?)
    …ale vzdelani ti nikdo nevezme

    Pane Smrtka, proč vy se pořád tak smějete?

    16.12.2006 17:42 karel maly | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 1 (Proč vůbec certifikaci?)
    To ja si zazadal u firmy o CCNP, RHCE a jeste na konci roku o FCE a v pohode 100% zaplati bez nejakych zaruk, ze u nich zustanu:-) Holt si clovek musi vybirat bohate firmy, kdyz chce balit babenky s certifikatama;-)
    16.12.2006 17:48 Tayto
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 1 (Proč vůbec certifikaci?)
    Jenomze bohate firmy te bez tech certifikatu nevezmou:D
    18.12.2006 15:05 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 1 (Proč vůbec certifikaci?)
    To je tím, že u bohatých firem často zaměstnance neshánějí ti, kdo problematice rozumějí, takže jim nezbývá než se spolehnout na formální certifikace. U komerčních produktů to jakž takž funguje, protože tam je jasně daný výrobce, který má svůj systém certifikací. U Linuxu je trochu problém - Red Hat poskytuje certifikace na Red Hat, Novell na SuSE, ale kdo je tím oprávněným k poskytování certifikací na znalost Linuxu jako takového?
    19.12.2006 23:05 Michal Ludvig | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 1 (Proč vůbec certifikaci?)
    Znalost "Linuxu jako takoveho" u velkych firem neni vetsinou potreba protoze takove firmy zasadne neduveruji nicemu co je zadarmo a tak jako tak pouziji bud placeny SLES nebo RHAS. U velkych "korporaci" je mysleni trochu jine nez u malych firmicek. Velka firma nepotrebuje zamestnavat Linuxove guru protoze proste nepocita s tim ze by se pri beznem provozu jejich server polamal. Potrebuje jen udrzbare kteri umi tak akorat pouzit standardni nastroje (treba YaST) a nakonfigurovat system pomoci nich. Na druhou stranu kdyz uz se neco fakt hodne pos^Hkazi tak nemaji problem najmout si toho guru at uz od SUSE nebo of RH nebo od nejake nezavisle konzultacni firmy a zaplatit mu X tisic za znovuzprovozneni jejich systemu. Proste u firem ktere muzeme oznacit buzz-wordem "Enterprise" to chodi uuuplne jinak nez u male firmicky s jednim dvema servery co sidli v prizemi vaseho domu.

    Jo a jeste je jeden duvod proc enterprise-class firmy nechteji zamestnavat Linuxove guru - kdyz mam desitky nebo stovky serveru tak potrebuju nejaky system jejich administrace, udrzovat prehled co je kde nastaveno, pouzivat standardni nastroje a hlavne do nich bezhlave nevrtat. To je ve vysledku docela nudna prace se spoustou byrokracie (napr. je bezne ze jakakoliv zmena cehokoliv musi byt predem schvalena, at uz jde o sebemensi pitomost). Posadte na takove misto cloveka ktery linuxu fakt rozumi a za par tydnu az mesicu vam utece protoze se bude otravovat. A nejspis utece do nejake "konzultacni" firmy a k vam bude dochazet jen v pripade katastrof na ktere vasi "certifikovani engineeri" nebudou stacit.
    16.12.2006 19:19 alanos | skóre: 24 | blog: alanos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 1 (Proč vůbec certifikaci?)
    A na to je jednuduché řešení . Založ si svoji firmu a buď bohaty sám. Já jsem nikdy žádné certifikace nedělal a ani nebudu, dělal jsem servery například býv. presidentovi Havlovi a nějaké na pražském hradě. Taky mě chtěli ulít do nějakých škatulek ALA MS ale já se tomu uspěšně vyhnul . V linuxové komunitě stejně musíš pořád něco číst a stále se vzdělávat /to nemyslím že v jiných OS ne/.A jak to dopadlo? Linuxu se věnuji již jen jako svému velkému koníčku. Nejsem zrovna totiž ten typ co si nechá ... na hlavu kravaťákama kteří si myslí že používáním angl. slovíček ve firmě zvýší prestiž firmy. A proto používejme krásnou češitinu místo například WORKSHOP - Školení atd. ... Fuj to jsem se nějak rozproudil a utekl od tématu .....
    16.12.2006 23:52 karel maly | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 1 (Proč vůbec certifikaci?)
    Skoleni se rekne training ne?:-D

    Musis to brat s nadhledem. Je jasne, ze nektere certy prokazi nejake schopnosti vic, nejake mene. Na tom nezalezi. Ale co ti zbyva, kdyz je treba potrebujes k tomu, abys neceho dosahl - vyssiho platu, cokoliv. Maturita treba take nic nedokazuje a "musime si ji udelat". Nadhled chlapci, nadhled;-)
    18.12.2006 08:13 alanos | skóre: 24 | blog: alanos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 1 (Proč vůbec certifikaci?)
    Dobře tak seminář :o)))
    19.12.2006 00:34 ogee
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 1 (Proč vůbec certifikaci?)
    Dobrý den!

    Abych řekl pravdu, tento text, který má být reklama mě ale ani trochu nepřipoutal, protože z něj mám pocit, že si na něm někdo trénoval svoji znalost cizích slov a víc než k tomu, abych přemýšlel o tom, co je to RHCE, resp. GLS mě nutí přemýšlet o tom, jestli bych se neměl vrátit na střední a zopakovat si z českého jazyka tu část, kde jsme probírali cizí slova a jejich začlenění do českého jazyka.

    Není to moc k tématu, ale ten článek je co do stylu a obsahu díky použitým slovům, frázím a slovních spojení dost nepěkný a opravdu se mi dost špatně četl, natož abych tomu dobře rozumněl.
    19.12.2006 12:09 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Rozrazovaci test
    Chtel jsem si vyzkouset ten Pre-assessment Questionnairy a co nevidim:
    Registration takes three minutes and enables you to:
    
        * Customize your personal training path
        * Gain complete access to Red Hat Training
          pre-assessment system
        * Receive automatically routed test results in
          your electronic mailbox
        * Get training catalogs, specials, and other
          personalized features
    
    For more information, please visit our Pre-assessment FAQ
    
    By logging in and taking advantage of a free Red
    Hat product or service, you have "opted-in" to
    receiving additional information, special offers,
    and promotional materials from Red Hat and its
    business partners.
    Ne, dekuji.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.