abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (17%)
     (33%)
     (17%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (33%)
    Celkem 6 hlasů
     Komentářů: 3, poslední dnes 17:26
    Rozcestník

    Jak na školení Red Hatu - 2 (druhy kurzů)

    4. 7. 2007 | Reklama | Tiskové zprávy | 4035×

    Minule jsme představili výhody a možnosti kurzů Red Hat Global Learning Services (GLS). Celý systém vzdělávání a certifikací umožňuje zájemcům vstoupit ve fázi, která odpovídá jejich znalostem. Vzdělávat se proto mohou lidé, kteří s Linuxem teprve začínají. Zvláštní varianta kurzů je určena pro zkušené správce systému Windows.

    Kurzy je možná rozdělit podle obsahu a typu závěrečných zkoušek a požadovaných znalostí, které jsou vyžadovány pro jejich úspěšné splnění. První okruh tvoří kurzy vedoucí k získání certifikací Red Hat Certified Technician (RHCT) a Red Hat Certifed Engineer (RHCE). Druhý typ je určen především pro pokročilé uživatele a specializovaný okruh vede k získání certifikací RHCA (Red Hat Certified Architekt) a RHSS (Red Hat Certified Security Specialist). Jednotlivé kurzy jsou sice vzájemně propojeny, liší se ovšem obtížností a zaměřením na různé potřeby účastníků.

    Úkolem je předat účastníkům kurzu potřebné znalosti, které budou později potřebovat při práci s operačním systémem Linux. Zkoušky zjišťují praktické dovednosti, proto se nezaškrtávají a nevyplňují žádné vědomostní testy. Zájemci o certifikáty jsou postaveni postaveni před zcela konkrétní úkoly, kde se na testovacím systému vyskytuje určitý známý počet závad a uchazeč musí ve striktně omezeném čase závady odstranit. V další části zkoušky je úkolem nově instalovat a nastavit systém podle předepsaných požadavků. Čas pro tyto zkoušky je omezený, aby byly zjištěny skutečné schopnosti účastníka kurzu.

    Pro základní technické a uživatelské seznámení se systémem Linux jsou určeny kurzy Red Hat Linux Essentials (RH033) a Red Hat Linux Essentials for Windows Professionals (RH035). Tyto kurzy mohou bez obav navštívit úplní začátečníci a zároveň odborníci, kteří mají velké zkušenosti se systémem Windows.

    Účastník kurzu se během čtyř dnů naučí ovládat příkazovou řádku, upravovat uživatelské prostředí, kopírovat data, používat regulární výrazy nebo ovládat editor. Na konci kurzu může případný zájemce přestoupit do nejbližšího vyššího kursu s názvem Red Hat Linux System Administration (RH133). Během pěti dní se budoucí technik naučí zvládat různé možnosti instalace systému, správu uživatelů, nastavení základních služeb, obsluhu tiskového subsystému, zálohování, práci s RPM a řešení základních problémů systému. Součástí kurzu je rovněž zkouška trvající přibližně půl dne s možností získat certifikát Red Hat Certified Technician. Tuto zkoušku je možné vykonat také samostatně.

    Čtyřdenní kurs „Red Hat Linux Networking and Security Administration“ je neprávem poněkud opomíjen možná z toho důvodu, že uchazeč neobdrží žádný certifikát. Tento kurz je vhodný pro profesionály, kteří si chtějí oživit nebo doplnit znalosti v oblasti síťových služeb a bezpečnosti. Téma věnované síťování a bezpečnosti je zárukou, že na své si přijdou také zájemci, kteří rozhodně nemohou být považováni za nováčky.

    Posledním z prvního okruhu kurzů je „RHCE Rapid Track Course and RHCE Exam“. Kurs totiž nemá adepty „naučit na zkoušku“ RHCE, ale jeho cílem je během praktického čtyřdenního tréninku doplnit a procvičit všechny znalosti Linuxu, které bude adept ke zkoušce potřebovat. Pro tento typ kurzu se předpokládají předchozí znalosti, protože intenzita a šíře záběru kursu nedovolují nějaké rozsáhlé „doučování“. Znalost prostředí Linuxu se naopak v rámci kurzu oživuje a prohlubuje.

    Celý kurz je možné absolvovat samotný a bez závěrečné zkoušky, kterou lze vykonat samostatně. Samotný test RHCE si bez předchozí přípravy mohou dovolit udělat opravdu jen ostřílení profesionálové, kteří mají problematiku Linuxu v plné šíři „v prstech“.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    4.7.2007 11:16 rh
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 2 (druhy kurzů)
    >> profesionálové, kteří mají problematiku Linuxu v plné šíři „v prstech“
    To ma hneva na Redhat-e, ze nejde ani tak o problematiku linuxu vseobecne, ale skor o to ci sa nejaky config vola redhat-super-config alebo config-my-redhat. To ci je ten config v /etc/network alebo /etc/interfaces/network je v praxi nepodstatne a najst to zaberie par sekund. Existuje linux certifikat, ktory by nebol az tak prisne zamerany na jednu distribuciu?
    michich avatar 4.7.2007 11:57 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 2 (druhy kurzů)
    Když ti to nalezení zabere jen pár sekund, tak nemáš žádný problém. RHCE není test, kde bys na papíře odpovídal, ve kterém souboru co najdeš. Zkouška RHCE je zaměřená prakticky. Dostaneš zadané, co má na konci tvůj systém umět, a ty ho do toho stavu nakonfiguruješ libovolnými prostředky. Je jedno, jestli použiješ klikací system-config-* nebo budeš ručně upravovat konfiguráky.
    4.7.2007 15:09 Marek 'marx' Grác | skóre: 21 | blog: Paralelný blog | Brno / Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 2 (druhy kurzů)
    A na toto si prišiel kde? Pri testoch na RHCE & spol. sa nikto nepýta, či si použil GUI, alebo editoval konfigurák správne. Keďže robíš na živom stroji, tak manuálové stránky máš tiež. RHCE spraví podľa mňa aj ten, čo sa pred FastTrackom s RHELom nikdy nestretol (a vie čo robí samozrejme) - viď ľudia z Novell/SuSe.

    Ak chceš niečo nezávislé tak sa pozri po LPI, ale v tomto prípade sa test vypĺňa na papier a tak si musíš pamätať aj prepínače, ktoré bežne nepoužívaš (a hľadáš v mane) a akceptovať, že LPI má omnoho nižší kredit ako RH a nižší výber skúšok (ale sú omnoho lacnejší).
    5.7.2007 10:42 pupu | skóre: 31
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 2 (druhy kurzů)
    Jdu na to. Jsem zvedav, jak ta zkouska bude vypadat - s RedHatem sice delam nejakych 12 let, ale vsadil bych se, ze urcite dostanu neco, co jsem nikdy nepotreboval ;-)
    5.7.2007 17:36 ArAnWe | skóre: 1 | Moravská Třebová
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 2 (druhy kurzů)
    chtel bych se zeptat jestli je ten "zkouseci" stroj pripojen k inetu ? a jeste srovnani kurzu od Novelu a RedHatu ... ktery z nich je obecne povazovan za kvalitnejsi a ktery z techto OS se vice pouziva ve firemni sfere ?
    # 'Dej sem dítě!' midday_witch.echo("Give me the child!")
    8.7.2007 23:22 pok | skóre: 11
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 2 (druhy kurzů)
    Ne, neni pripojen (pak by to byla asi spis zkouska googlu jak nekdo pozamenal :)).
    9.7.2007 09:33 Marek 'marx' Grác | skóre: 21 | blog: Paralelný blog | Brno / Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na školení Red Hatu - 2 (druhy kurzů)

    Vo firemnej sfére má Red Hat silnejšiu pozíciu o tom nie je pochýb :) Jediné v čom sa Novell a Red Hat nezhodnú sú tie čísla. Faktom je, že za posledný uzatvorený kvartál mal Novell z linuxových riešení príjem 19 mil USD (najrýchlejšie rastúca divízia v Novelli) a Red Hat mal príjem 118 mil USD (dokopy, v čom bude nelinuxový akurát JBoss).

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.