Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Sdružení Linux v Brně při té příležitosti vyhlašuje "Call for Papers" (hledání přednášejících).
Volné sdružení Linux v Brně ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Liberix, Studentskou unií FIT VUT Brno a sponzory, pro vás připravuje 1. ročník osvětové a vzdělávací přednáškové akce s názvem Linuxalt se zaměřením na open source software (OSS) a free software (FS). Konference proběhne na půdě FIT VUT v Brně — Králově poli o víkendu 4. a 5. listopadu 2006.
Hlavním tématem bude operační systém GNU/Linux, nevylučujeme však ani jiné OSS operační systémy. Z konference bude pořizován audiovizuální záznam, který bude volně dostupný všem ke stažení z internetu. Připravujeme také sestavení sborníku (ISBN), který poskytne informační text ke všem přednáškám a nabídne studentům, kteří se zapojí do přednášek, možnost hodnocení v publikační činnosti.
Linuxalt se svojí tématikou snaží oslovit začínající i pokročilé uživatele, programátory, administrátory, manažery i studenty. Cílem je zvýšit povědomí o Linuxu mezi lidmi, o jeho možnostech a využití v domácnosti i na pracovišti.
Přednášky na Linuxalt jsou rozděleny na následující tři hlavní témata:
Témata zastřešují prakticky každý aspekt nasazení a použití GNU/Linuxu, proto se nebojte přijít s jakýmkoli zajímavým návrhem. Přednášky se budou konat v hodinových blocích (50 minut přednáška, 10 minut přestávka), blok je možno rozdělit na dvě 25 minutové přednášky se souvisejícími tématy nebo spojit v dvojblok o 100 minutách. V čase přednášky počítejte i s pár minutami na dotazy. Návrhy na přednášky zasílejte na adresu prednasky@linuxalt.cz. Návrh by měl obsahovat téma a přibližný průřez obsahem přednášky, její předpokládanou délku a den, ve kterém je možné tuto přednášku uvést (sobota 4.11., neděle 5.11. nebo po oba dny). Pokud máte již nějaké zkušenosti s přednáškami z minulosti, připište je prosím do mailu.
Konference je koncipována jako nezisková. Většinu nákladů tvoří cestovné, ubytování a strava pro lektory. Uvítáme proto vaše dary i sponzoring. Své nabídky můžete posílat na e-mail sponzori@linuxalt.cz
29. září 2006 | Konečné datum dodání návrhů přihlášek pro lektory. |
6. října 2006 | Kompletace programu. |
20. října 2006 | Odevzdání textů do sborníku a kompletních dokumentů k přednáškám. |
4. a 5. listopadu 2006 | Konání konference. |
Pro bližší informace navštivte webové stránky linuxalt.cz nebo se zeptejte na emailové adrese info@linuxalt.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: