Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Praha, 16. 9. 2003. Týdeník Computerworld a BVV pořádají v rámci doprovodného programu veletrhu Invex 2003 již 5. ročník odborné konference Linux Hall. Hlavním tématem a jednotící linkou akce je tentokrát open source ve státní správě a samosprávě. Konference se uskuteční ve dnech 7. a 8. října v sále Morava pavilonu A3 na brněnském Výstavišti.
Minulý ročník konference s podtitulem Open source pro business potvrdil, že původně akademický projekt Linux se díky své flexibilitě, stabilitě, bezpečnosti a v neposlední řadě příznivým nákladům na vlastnictví stal základem IT infrastruktury řady komerčních firem a institucí. Události poslední doby ukazují, že Linux a open source technologie si nacházejí své místo i ve státní správě řady vyspělých zemí. Pro příklad se stačí podívat do sousedního Německa, kde bylo vládou i orgány samosprávy schváleno několik projektů počítajících s nasazením těchto technologií. Podobný trend je patrný v řadě jihoamerických zemí. Konference Linux Hall 2003 se pokusí ukázat, jaká je situace v ČR.
Letošní ročník konference Linux Hall si klade za cíl ukázat celou problematiku z několika zorných úhlů: V čem je vlastně otevřený software pro státní správu, firmy či instituce tak výhodný? Za jakých podmínek představuje ušetření nákladů či zvýšení bezpečnosti? Existuje v open source dostatečná kvalita zákaznické podpory? Jaká je návratnost investic vynaložených na přechod a vlastnictví daných technologií. Jaká je situace v České republice a jaký další vývoj můžeme předpokládat?
Letošní ročník konference podporují tito partneři: AMD, Computer Associates, IBM, Insight Strategy, Oracle, PosAm, QCM, Rekonix, Sun Microsystems a SuSE.
Podrobný program s anotacemi je k dispozici na webových stránkách konference na adrese http://www.linuxhall.cz, kde naleznete rovněž bližší informace o konferenci.
Martin Lenk
manažer speciálních projektů
IDG Czech, a. s., Computerworld
Seydlerova 2451/11, 158 00 Praha 5
martin_lenk@idg.cz
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: