Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Praha, 6. 9. 2002. Týdeník Computerworld a BVV pořádají v rámci doprovodného programu veletrhu Invex 2002 již 4. ročník odborné konference Linux Hall. Hlavním tématem a jednotící linkou akce je tentokrát Open source pro business. Konference se uskuteční ve dnech 9.-10. října v sále Morava pavilonu A3 na brněnském Výstavišti.
Linux je dnes v úplně jiné pozici než před čtyřmi lety, kdy konference Linux Hall měla na Invexu svou premiéru. Z původně akademického projektu se tento operační systém dostal do pozice, která z něj činí základ IT infrastruktury řady podniků a institucí. Trend rostoucí důležitosti Linuxu potvrdily i předchozí ročníky konference Linux Hall, které zaznamenaly značný zájem mezi IT profesionály, ať již z firemní sféry či z oddělení informatiky státní správy. Cílová skupina účastníků konference se postupně posunula směrem k IT manažerům, bezpečnostním specialistům, vedoucím vývojových projektů, správcům sítí i informačních systémů.
Konference si klade za cíl poskytnou ucelený pohled na problematiku reálného nasazení technologií postavených na platformě Linux v komerční sféře i státní správě. Projekt se setkal s velkým zájmem mezi společnostmi zabývajícími se informačními a komunikačními technologiemi a řada z nich se rozhodla konferenci i partnersky podpořit. Mezi partnery konference patří letos společnosti Borland, Cleverlance, Check Point, Intel, Oracle, QCM, Software602 a SuSE. Mediálně konferenci podporují internetové servery AbcLinuxu, LinuxZone, LinuxWorld a Root. Program konference je rozčleněn do tematických bloků: Open source pro business, Linux na velkých systémech, Databázové platformy pro Linux, Vývoj celopodnikových aplikací a Bezpečnost informačních systémů. Přednášky v hlavním sále budou doplněny workshopy, v nichž se účastníci seznámí s konkrétními produkty a jejich aplikačním nasazením. Chybět nebudou panelové diskuse s předními odborníky na linuxovou problematiku.
Seznam přednášek s krátkými anotacemi jsou k dispozici na webových stránkách na adrese http://www.linuxhall.cz, kde naleznete rovněž podrobné informace o konferenci.
Martin Lenk
manažer speciálních projektů
IDG Czech, a. s. Computerworld
Seydlerova 2451/11, 158 00 Praha 5
martin_lenk@idg.cz
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: